Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Stomia a… zapach. Jak być stomikiem i nie stresować się nieprzyjemnym zapachem?

czy stomia śmierdzi
neutralizator zapachów

Stomia24.pl

3 lutego 2023
Informacja o konieczności wyłonienia stomii może wywołać szok. W głowie pojawia się wiele pytań. Jednym z najczęstszych jest to czy czuć stomię i osoby z otoczenia będą wiedziały o jej wyłonieniu?

Czy stomia śmierdzi?

Stomia jest chirurgicznie wytworzonym połączeniem części jelita (cienkiego lub grubego) z powierzchnią ciała. W związku z tym pacjenci, którzy słyszą, że konieczny jest zabieg wyłonienia stomii, zadają sobie różne pytania. Jak zmieni się ich życie? Czy stomia śmierdzi skoro część jelita, gdzie trafia treść jelitowa, łączy się z powierzchnią ciała?
 
Po pierwsze należy wyjaśnić, że stomia często jest rozwiązaniem tymczasowym (stomia czasowa). W niektórych przypadkach konieczne jest wyłonienie stomii na stałe. Jednak nawet wtedy można prowadzić dotychczasowy tryb życia. Nie trzeba martwić się o nieprzyjemne zapachy, ciągle zastanawiać się, czy czuć stomię i rezygnować z ulubionych aktywności. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że przestrzega się zasad higieny i pamięta o regularnej wymianie worków stomijnych. Ważna jest również dieta. Niektóre produkty sprawiają, że zapach treści jelitowej jest intensywniejszy i nieprzyjemny.

Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu stomii?

Co może spowodować, że odpowiedź na pytanie o to, czy czuć stomię będzie twierdząca? Najczęściej przyczynami nieprzyjemnego zapachu są:
  • słabej jakości worki stomijne, które przeciekają;
  • zbyt rzadkie wymienianie worków stomijnych;
  • nieprawidłowe zakładanie worków stomijnych;
  • nieprzestrzeganie zasad higieny;
  • spożywanie produktów, które nasilają nieprzyjemny zapach treści jelitowej.
Zacznijmy od tego, jak zapobiegać podciekaniu worka stomijnego? Jedną z przyczyn może być umiejscowienie stomii w takim miejscu, że dostęp do niej jest utrudniony. Tym samym prawidłowe założenie worka stomijnego staje się bardziej problematyczne. W takim wypadku należy zwrócić szczególną uwagę czy przylepiec dobrze przylega do skóry. Poza tym ważne jest, aby otwór miał odpowiedni rozmiar (nie powinien być ani za duży, ani za mały).
 
Przyczyną podciekania worka stomijnego może być również ucisk (w okolicy przylepca i/lub worka). Zbyt ciasne ubranie czy pasek zaburzają swobodny przepływ treści jelitowej, a tym samym powodują jej gromadzenie się pod przylepcem i przeciekanie.
 
Kolejnym czynnikiem prowadzącym do podciekania worka stomijnego jest stosowanie źle dobranych preparatów do oczyszczania i pielęgnacji skóry wokół stomii. Niektóre z nich zmniejszają przyczepność przylepca, dlatego zaleca się używanie wyłącznie specjalistycznych produktów. W sprzedaży dostępna jest np. pasta stomijna opracowana z myślą o osobach ze stomią. Pochłania wilgoć i zabezpiecza przed przeciekaniem treści jelitowej, a tym samym powstawaniem nieprzyjemnego zapachu.
 

Co jeszcze decyduje o tym, że odpowiedź na pytanie o to, czy stomia śmierdzi, jest twierdząca? Nieregularna wymiana worków stomijnych. Jak często je zmieniać? Wszystko zależy od:

  • rodzaju stomii i worka;
  • wysokości założenia stomii w przebiegu jelita;
  • diety stomijnej.

Worek jednoczęściowy powinien być wymieniany minimum raz na dobę, po napełnieniu. Z kolei dwuczęściowy należy zmieniać co kilka dni.

 
Jeszcze inną przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest dieta, a konkretnie produkty wzmagające fermentację jelitową i przyczyniające się do powstawania gazów. Z reguły są to nasiona roślin strączkowych, cebula, czosnek, ryby, jajka – to przykładowe produkty, które najczęściej są źródłem problemu. Jednak należy pamiętać, że jest to kwestia indywidualna. W związku z tym, aby znaleźć źródło problemu, należy uważnie obserwować reakcję organizmu na konkretny produkt (dla ułatwienia można prowadzić notatki w formie papierowego lub elektronicznego dzienniczka żywieniowego).

Neutralizator zapachów do stomii

Przestrzeganie zasad higieny, odpowiednie mocowanie i regularna wymiana worka, używanie wyłącznie specjalistycznych kosmetyków do pielęgnacji skóry wokół stomii. To wszystko pomaga zapobiec nieprzyjemnym zapachom. Oprócz tego jest jeszcze coś, co zwiększa komfort osób po zabiegu wyłonienia stomii. Jest to neutralizator zapachów do stomii, dzięki któremu pacjent nie musi martwić się o to, czy czuć stomię?
 
Co więcej, tego typu neutralizator zawiera składniki, które mają właściwości ochronne i pielęgnują skórę wokół stomii. Pytanie, czy jego używanie nie jest problematyczne?
Nie, ponieważ jest to nowoczesny produkt stworzony z myślą o wygodzie osoby ze stomią. Używanie neutralizatora nie jest niczym trudnym. Z reguły zaleca się, aby kilka kropli preparatu aplikować bezpośrednio na skórę. W razie wątpliwości warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.
 
Co więcej, niektóre neutralizatory sprzedawane są w formie niewielkich saszetek. Dzięki temu osoba ze stomią może z łatwością zabrać je ze sobą w podróż, aby czuć się komfortowo również z dala od domu.

Pielęgnacja stomii – zasady

Właściwa pielęgnacja stomii to pierwszy krok do tego, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu i czuć się komfortowo. Jakie są podstawowe zasady pielęgnacji?
  • Regularne mycie skóry wokół stomii za pomocą ciepłej wody i odpowiednio dobranych preparatów.
  • Bardzo dokładne osuszanie skóry po każdym myciu.
  • Unikanie preparatów, które pozostawiają tłustą warstwę na skórze. Do pielęgnacji poleca się specjalistyczne produkty, które zostały stworzone z myślą o osobach ze stomią, nie zawierają substancji zapachowych i barwników.
  • Wyrównywanie skóry wokół stomii przed nałożeniem płytki. W tym przypadku pomocne będą np. żele i pasty uszczelniające.
  • Wycinanie odpowiedniego otworu w płytce. Nawet najwyższej jakości worek stomijny nie zapobiegnie przykrym zapachom, jeśli otwór będzie źle wycięty. Najlepiej, jeśli jest o 1-2 mm większy od średnicy stomii.
Przestrzeganie powyższych zasad szybko wchodzi w nawyk. W związku z tym nie warto martwić się na zapas o to, że pielęgnacja stomii będzie problematyczna, czasochłonna i wymusi wprowadzenie dużych zmian w dotychczasowym stylu życia. Poza tym nie ma co obawiać się, że osoby znajdujące się w pobliżu od razu wyczują stomię po nieprzyjemnym zapachu. Tak naprawdę, o ile osoba po zabiegu przestrzega wszystkich zaleceń, stomia jest niewyczuwalna.

Powiązane artykuły

#toaletaprzyjaznastomikom
#toaletaprzyjaznastomikom

Stomia24.pl

18 lipca 2023
Stomia – Jak ukryć worek stomijny?
Stomia – Jak ukryć worek stomijny?

Stomia24.pl

21 listopada 2023
Czego nie można robić ze stomią?
Czego nie można robić ze stomią?

Stomia24.pl

16 sierpnia 2022
Alkohol a stomia
Alkohol a stomia

Stomia24.pl

1 lutego 2024
Jak dbać o stomię?
Jak dbać o stomię?

Stomia24.pl

9 maja 2022
Jak używać pasty uszczelniającej?
Jak używać pasty uszczelniającej?

Stomia24.pl

11 sierpnia 2023
Dlaczego worek stomijny się odkleja?
Dlaczego worek stomijny się odkleja?

Stomia24.pl

13 listopada 2023
Jakie produkty wywołują gazy?
Jakie produkty wywołują gazy?

Stomia24.pl

18 sierpnia 2023

Powiązane produkty

Pielęgniarka stomijna
Darmowa konsultacja