Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Akcesoria stomijne

Coloplast | 095050 Nożyczki stomijne
10,93 
sylius.ui.loading
Coloplast | 120610 | Brava Lubricating Deodorant Dezodorant w płynie 240 ml
43,15 
sylius.ui.loading

Stomia – akcesoria, które zwiększają komfort i zapobiegają podrażnieniom skóry

Płytka i worek stomijny są bez dwóch zdań potrzebne osobie ze stomią. Z kolei akcesoria stomijne to coś dodatkowego. Tu pojawia się pytanie, czy warto się w nie zaopatrzyć? 

Pasty i pierścienie uszczelniające, pudry stomijne, pasy do worka stomijnego i inne akcesoria do stomii – do czego służą?

Informacja o konieczności przeprowadzenia zabiegu wyłonienia stomii może wywołać szok. Od razu pojawiają się pytania o to, jak będzie wyglądać życie ze stomią? Tak naprawdę nie zawsze zmienia się o 180 stopni. O ile zadba się o przestrzeganie zaleceń lekarza i pielęgniarki stomijnej, wybór odpowiedniego sprzętu i jego regularną wymianę. Jednak to nie wszystko. W sprzedaży dostępne są również akcesoria stomijne, które poprawiają komfort, zapewniają dyskrecję i ułatwiają codzienne funkcjonowanie ze stomią.

Wybór akcesoriów jest bardzo duży. Poniżej zostały przedstawione wybrane produkty wraz z ich zastosowaniem.

Pierścienie stomijne, czyli sposób na uszczelnienie i zmniejszenie ryzyka podrażnień skóry

Pierścienie stomijne (inaczej uszczelniające) umieszcza się na skórze wokół stomii. Ich zadaniem jest stworzenie pewnego rodzaju bariery między skórą a workiem stomijnym, w którym znajduje się drażniąca treść jelitowa. 

Tego typu akcesoria pomagają nie tylko ochronić skórę przed podrażnieniami. Przydają się również w przypadku nierówności na skórze. Wyrównują je i przyczyniają się do lepszego przylegania płytki stomijnej do skóry.

Pasy stomijne – akcesoria do stomii, które stabilizują worek i zapewniają swobodę ruchów

Pasy stomijne to akcesoria, które zwiększają komfort osoby ze stomią. Szczególnie jeśli prowadzi aktywny styl życia, ponieważ sprawiają, że worek stomijny nie ociera się o skórę. Osoba, która używa takiego pasa, może poruszać się swobodnie i nie martwić o podrażnienia skóry.

Pas stomijny jest uniwersalny. Mogą korzystać z niego zarówno osoby z ileostomią lub kolostomią, jak i urostomią. 

Pasty uszczelniające – mniejsze ryzyko podrażnień skóry

Kolejnym produktem, który pomaga w zmniejszeniu ryzyka podrażnień skóry, jest pasta uszczelniająca. Spełnia kilka ważnych funkcji:

  • poprawia przyleganie płytki stomijnej do skóry, dzięki czemu minimalizuje ryzyko kontaktu skóry z drażniącą treścią jelitową lub moczem;

  • wypełnia nierówności, które mają negatywny wpływ na przyleganie płytki do skóry;

  • chroni skórę przed podrażnieniami;

  • zapobiega przeciekom treści jelitowej lub moczu;

Pastę uszczelniającą można nałożyć na płytkę stomijną (przed jej przyklejeniem) lub bezpośrednio na skórę wokół stomii. Warto zwrócić uwagę czy nie zawiera alkoholu, który ma działanie drażniące.

Pudry stomijne, które skutecznie pochłaniają wilgoć

Pudry stomijne to produkty, które absorbują nadmiar wilgoci i pomagają utrzymać suchą skórę wokół stomii. Ze względu na takie właściwości są szczególnie polecane przy zmianach sączących. 

Pochłanianie wilgoci to nie jedyne zadanie tego typu produktów. Są przydatne również ze względu na to, że: poprawiają przyleganie płytki stomijnej do skóry i zapobiegają podciekaniu drażniącej treści jelitowej, zmniejszają dyskomfort oraz zapobiegają maceracji skóry (co może prowadzić do odparzeń i podrażnień). Dodatkowo ułatwiają aplikację sprzętu stomijnego, co zwiększa komfort osoby ze stomią. 

Dezodoranty w płynie, które neutralizują nieprzyjemny zapach

Osoby ze stomią martwią się nie tylko o to, że stomia jest widoczna dla innych. Problemem jest również nieprzyjemny zapach treści jelitowej. Są jednak sposoby na to, aby go zneutralizować.

Jednym ze sposobów na pozbycie się przykrego zapachu jest używanie specjalnych dezodorantów w płynie. Skutecznie neutralizują nieprzyjemne zapachy, a przy tym są przyjazne dla skóry. Dzięki temu znacznie zwiększają komfort. 

Akcesoria do pielęgnacji stomii sprawiają, że nie trzeba ciągle martwić się o podciekanie treści jelitowej, podrażnienia skóry czy nieprzyjemny zapach. Jeśli jeszcze ich nie masz, zajrzyj do naszego sklepu internetowego. Znajdziesz tam produkty renomowanych marek, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie ze stomią.

Konsultacja stomijna
Darmowa pomoc