Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Sprzęt uszczelniający

Jakie mogą być przyczyny podciekania worka stomijnego?

 

Zastanawiasz się, dlaczego Twój worek stomijny podcieka? Przyczyny mogą być różne. 

 Poniżej znajdziesz kilka z nich.

 

  • Używanie jednego worka stomijnego przez zbyt długi czas. Z reguły producenci zalecają, aby wymieniać go raz na dobę. W praktyce niektóre osoby wydłużają ten czas i decydują się na zmianę worka dopiero po dwóch dniach. Jeśli też do nich należysz, pamiętaj o tym, że każdy dzień zwłoki zwiększa ryzyko odklejenia się przylepca.
  • Zbyt rzadkie opróżnianie worka stomijnego. Nie wystarczy, że dbasz o regularną wymianę sprzętu. Ważne jest również obserwowanie, ile treści się w nim znajduje. Zaleca się, aby opróżnić worek, gdy zapełni się ⅓ jego objętości.
  • Źle dobrana płytka i/lub przylepiec worka stomijnego.
  • Aplikowanie przylepca na wilgotną skórę.
  • Zapominanie o konieczności uciskania okolic stomii tuż po naklejeniu przylepca.

 

Pasta uszczelniająca do stomii jak można domyślić się po nazwie, służy do uszczelniania worka stomijnego. Dzięki niej uzupełnisz nierówności, a także blizny, które pojawiły się wokół stomii. Ponadto uszczelnisz przestrzenie znajdujące się między stomią a brzegiem płytki, co będzie dodatkowym zabezpieczeniem przed podciekaniem treści jelitowej (lub moczu).

 Na tym nie koniec. Pasty stomijne mają również właściwości ochronne. Dzięki temu są wykorzystywane zarówno w profilaktyce, jak i wspomaganiu leczenia powikłań skórnych.

 

W sprzedaży znajdziesz różne typy past do stomii:

  • w paskach, za pomocą której wypełnisz głębsze zagłębienia i fałdy, a tym samym uszczelnisz przestrzeń między skórą i płytką stomijną;
  • pasty, które nie zawierają alkoholu, dzięki czemu są delikatniejsze dla skóry (będą dobrym wyborem, jeśli masz skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień);
  • pasty, które mają w składzie alkohol (niektórzy rezygnują z ich zakupu z obawy o ryzyko podrażnienia skóry przez alkohol, z kolei inni cenią tego typu produkty za świetne właściwości uszczelniające);

 

Która z tych past będzie dla Ciebie najlepsza? Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, prawdopodobnie strzałem w dziesiątkę okaże się produkt bez dodatku alkoholu. Z kolei, gdy zależy Ci na wypełnieniu głębszych fałd i zagłębieniem, najlepsza może okazać się pasta uszczelniająca do stomii w paskach (choć jej właściwa aplikacja wymaga większej wprawy).


Odpowiedź na pytanie o to, która pasta jest najlepsza, nie jest jednoznaczna. Za to nie ulega wątpliwości, że warto używać tego typu produktu, aby uszczelnić worek stomijny. Pozostaje jeszcze pytanie o to, jak nakładać pastę stomijną, aby dobrze spełniała swoją funkcję?

 

Pasta stomijna – jak nakładać?


Źle nałożona pasta nie uszczelni worka stomijnego, więc pieniądze przeznaczone na jej zakup i czas poświęcony na aplikację pójdą na marne. Jak uniknąć takich błędów? Po pierwsze zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania. Znajdziesz w niej informacje prosto od producenta, które pomogą Ci w prawidłowym nałożeniu pasty.

 

Po drugie już na etapie zakupu pamiętaj, że inaczej wygląda aplikacja pasty w paskach. W związku z tym najpierw upewnij się, że nie masz z tym problemu. Na czym polega różnica? Jeśli chodzi o pastę sprzedawaną w paskach należy oderwać pasek o odpowiedniej długości, a następnie uformować go tak, aby idealnie pasował do ciała.


Jeśli jesteś po zabiegu wyłonienia stomii, zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz pastę stomijną, która pozwoli Ci uniknąć problemu z przeciekaniem worka i podrażnieniem skóry. 

 

Pierścień stomijny, czyli sposób na uszczelnienie stomii


Stomia to rozwiązanie, które nie zawsze wdrażane jest na stałe. Jednak nawet, wtedy gdy jest ono tylko tymczasowe, rodzi wiele pytań. Wśród nich pojawiają się te, które dotyczą noszenia sprzętu stomijnego. Jak często wymieniać worek? Dlaczego dochodzi do podciekania treści jelitowej? To tylko 2 przykłady, a jest ich więcej.

Jeśli chodzi o wymianę worka, z reguły zaleca się, aby pamiętać o niej raz na dobę. Co w sytuacji, gdy o tym zapomnisz albo z obawy o nieprawidłowe założenie nowego worka będziesz z tym zwlekał? Nieprzestrzeganie zasady dotyczącej regularnej wymiany sprzętu stomijnego niesie za sobą ryzyko podciekania worka stomijnego i podrażnienia skóry.

Jednak na tym nie kończy się lista przyczyn podciekania worka. Nie wystarczy, że będziesz regularnie go wymieniał. Wśród pozostałych wymienia się m.in. źle dopasowany otwór w przylepcu albo płytce stomijnej (z reguły jest on zbyt duży), nieprawidłowo dobrany sprzęt stomijny, niewyrównane fałdy skórne i blizny. 

 

Jak zapobiec nieprzyjemnym niespodziankom w postaci podciekania treści jelitowej i podrażnienia skóry? Oprócz regularnej wymiany sprzętu, właściwego przygotowania skóry itd. pomóc może specjalnie zaprojektowany pierścień, którego rolą jest uszczelnienie stomii.

 

Pierścień stomijny, który idealnie dopasowuje się do ciała i tworzy szczelną barierę

 

Pierścień uszczelniający do stomii można opisać jako specjalną nakładkę, która jak sama nazwa mówi, służy do uszczelniania. Zapewnia szczelność między skórą a workiem stomijnym, w którym zbiera się treść Zapobiega jej podciekaniu i tym samym pomaga utrzymać higienę oraz poczucie komfortu. 

 

Taka specjalna nakładka wykonana jest z materiałów takich jak:

  • silikon – bardzo trwały i odporny na wilgoć;
  • hydrokoloid – zapobiega wysuszeniu i podrażnieniu skóry, dobrze dopasowuje się do ciała i podobnie, jak silikon wyróżnia się dużą trwałością;

 

Fakt, że to właśnie silikon lub hydrokoloid są wykorzystywane do produkcji pierścieni stomijnych, wynika z jeszcze jednej cechy. Są to materiały wyróżniające się dużą elastycznością. Dzięki temu łatwo dopasowują się do ciała, tworząc szczelną barierę między skórą a workiem stomijnym.

 

5 powodów, dla których warto używać pierścienia uszczelniającego do stomii


Jesteś po zabiegu wyłonienia stomii i zastanawiasz się, czy warto zaopatrzyć się w pierścień stomijny? Oto 5 powodów, które są dowodem na to, że jego zakup będzie dobrą decyzją.


  1. Dodatkowe zabezpieczenie przed wyciekiem treści jelitowej, a tym samym zmniejszenie ryzyka podrażnień skóry i infekcji.
  2. Lepsze przyleganie płaskiej płytki stomijnej do skóry.
  3. Poprawa komfortu poprzez zmniejszenie podrażnień skóry wokół stomii.
  4. Idealnie dopasowany kształt – pierścienie zrobione są z elastycznych materiałów, dzięki czemu pasują do różnych stomii.
  5. Łatwość użycia – używanie tego typu pierścieni nie jest skomplikowane, a zarazem niesie za sobą wiele korzyści. 

 

Nie ma wątpliwości co do tego, że warto stosować pierścienie stomijne. Pozostaje jeszcze pytanie o to, czym kierować się przy ich zakupie? Po pierwsze weź pod uwagę rodzaj stomii. Po drugie zwróć uwagę na materiał, z którego jest zrobiony pierścień (niektóre produkty są mniej elastyczny, co sprawia, że ich dopasowanie do kształtu i wielkości stomii jest trudniejsze). Po trzecie weź pod uwagę inne produkty stomijne, które stosujesz. Sprawdź, czy wybrany pierścień może być używany razem z nimi. 

 

Najlepiej poszukać odpowiedzi razem z pielęgniarką stomijną lub lekarzem – doświadczony specjalista doradzi, co będzie najlepszym wyborem w Twoim przypadku. Gdy będziesz znał już odpowiedź, zapoznaj się z naszą ofertą pierścieni stomijnych i wybierz ten, który zapobiegnie podrażnieniom skóry, infekcjom i poprawi Twój komfort.

 

Konsultacja stomijna
Bezpłatna pomoc telefoniczna