Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

System 1-częściowy do kolostomii

Czym jest stomia 1-częściowa, dla kogo jest przeznaczona i jak o nią dbać?

Sprzęt stomijny dzieli się na 1-częściowy i 2-częściowy. Sprawdź poniższe wskazówki, jeśli interesuje Cię pierwszy z wymienionych. Podpowiemy Ci, czym się charakteryzuje, dla kogo jest przeznaczony i jak o niego dbać, aby sprawdzał się jak najlepiej?

Płytka i worek stomijny, czyli z czego składa się system stomijny?

System stomijny składa się z dwóch podstawowych elementów: płytki i worka. Jakie funkcje pełni każdy z nich?

Płytkę stomijną przykleja się do skóry wokół stomii. Jej rolą jest zapewnienie uszczelnienia i stabilizacja stomii, a tym samym zapobieganie wyciekom treści jelitowej i podrażnieniom skóry.

Płytkę dobiera się do indywidualnych potrzeb. Bierze się przy tym pod uwagę m.in. rodzaj stomii.

Płytka łączy się z workiem stomijnym. Pełni on funkcję zbiornika na treść jelitową (lub mocz w zależności od rodzaju stomii). Dodatkowo może neutralizować przykre zapachy, dzięki czemu zwiększa komfort osoby ze stomią.

Czym jest sprzęt stomijny jednoczęściowy i komu jest polecany?

Sprzęt stomijny może być jednoczęściowy lub dwuczęściowy. Co to oznacza?

System 1-częściowy do zaopatrzenia stomii jak sama nazwa mówi, składa się z jednej części. Worek stomijny tworzy integralną całość z płytką. Co za tym idzie, wymiana sprzętu oznacza usuwanie zarówno płytki, jak i worka.

Tego typu system może zawierać różne rodzaje worków:

  • plastyczne – połączone z przylepcem, który nie wymaga docinania. Aby dostosować go do rozmiaru stomii, wystarczy wymodelować przylepiec palcami. W ten prosty, mało czasochłonny sposób powstaje szczelny „kołnierz”, który pochłania wilgoć i chroni skórę przed drażniącą treścią jelitową. System z workiem plastycznym jest szczególnie polecany w przypadku stomii o nieregularnych kształtach, która wymaga dodatkowego uszczelnienia.

  • Do docinania – decydując się na ten typ worka, należy najpierw zmierzyć stomię, odrysować jej kształt (na papierze zabezpieczającym przylepiec), a następnie wyciąć go za pomocą nożyczek. 

  • Z gotowym otworem – w przypadku tego typu sprzętu worek z fabrycznie wyciętym otworem należy dopasować do wielkości stomii. Zaleca się, aby otwór w przylepcu był o około 1-2 cm większy od stomii. Takie rozwiązanie przeznaczone jest przede wszystkim do stomii regularnej, okrągłej, która wystaje ponad skórę.

Sprzęt jednoczęściowy stosowany jest zazwyczaj przez osoby z kolostomią. Przylega bezpośrednio do skóry i jest mniej widoczny pod ubraniem. To sprawia, że poleca się go pacjentom, którym zależy na maksymalnej dyskrecji. 

Jak dbać o stomię 1-częściową?

Wybór właściwego sprzętu stomijnego to jedno. Nie mniej ważna jest jego regularna wymiana. 

Jak długo można używać sprzętu jednoczęściowego? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników:

  • zaleceń producenta;

  • stanu skóry (podrażnienie czy inne problemy skórne mogą być wskazaniem do częstszej wymiany sprzętu);

  • rodzaju sprzętu;

  • poziomu aktywności fizycznej – osobom aktywnym zaleca się zazwyczaj częstszą wymianę sprzętu w celu zminimalizowania ryzyka wycieku treści jelitowej;

  • dieta – ilość i jakość spożywanych produktów wpływa na konsystencję treści jelitowej, co może wpływać na częstotliwość wymiany sprzętu;

Z reguły zaleca się, aby wymieniać worki otwarte raz na dobę (przy stomii prawidłowej można wydłużyć ten czas do dwóch dni). Z kolei worki zamknięte powinno zmieniać się w zależności od rytmu wypróżnień (w niektórych przypadkach nawet 3 razy dziennie). 

Czym różnią się worki otwarte od zamkniętych? Pierwsze z wymienionych są wyposażone w specjalną zapinkę lub rzep, który umożliwia opróżnianie je z treści jelitowej. Z kolei worki zamknięte (stosowane najczęściej przy kolostomii) nie mają takich elementów, przez co trzeba je wymieniać na nowe po napełnieniu. 

Sprzęt stomijny powinien zapewniać Ci maksymalną dyskrecję i komfort. Jego użytkowanie i regularna wymiana nie mogą utrudniać codziennego funkcjonowania. Tylko gdzie znaleźć sprzęt, który spełnia te kryteria? Zajrzyj do naszej oferty, gdzie znajdziesz produkty czołowych producentów sprzętu stomijnego.


Konsultacja stomijna
Darmowa pomoc