Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Worki stomijne

Worek stomijny – do czego służy i czym kierować się przy jego zakupie?

Wybór sprzętu stomijnego to ważna decyzja, ponieważ przekłada się na komfort i bezpieczeństwo. Jeśli nie chcesz popełnić błędów przy zakupie worka do stomii, sprawdź poniższe wskazówki!

Do czego służy worek stomijny?

Stomia to wytworzone chirurgicznie połączenie światła jelita ze skórą. Jego celem jest odprowadzenie treści jelitowej na zewnątrz, gdy jest to niemożliwe naturalną drogą. 

Skoro stomia stanowi zastępczą drogę odprowadzania kału potrzebne jest coś, do czego będzie trafiać treść jelitowa. Takim „zbiornikiem” jest specjalny worek stomijny. 

Jest to niezbędny element sprzętu stomijnego, który umożliwia odprowadzanie i zbieranie treści ustrojowych w higieniczny oraz kontrolowany sposób. Dostępny jest w różnych rodzajach i rozmiarach. Umożliwia to dopasowanie worka do stomii do indywidualnych potrzeb.

Czym charakteryzują się dobre worki stomijne?

Zakup worka stomijnego nie powinien być pochopną decyzją. W końcu komfort i jakość życia osoby po zabiegu wyłonienia stomii zależą w dużej mierze od wyboru odpowiedniego sprzętu.


Czym kierować się przy zakupie? Oto kilka cech, którymi charakteryzują się dobre worki stomijne.

  • Dyskrecja: dobrej jakości worek powinien być cienki i nie tworzyć wypukłości pod ubraniem. Tak, aby osoba ze stomią czuła się komfortowo i nie myślała wciąż o tym, że ktoś zauważy sprzęt stomijny.
  • Wygoda: sprzęt stomijny powinien być zrobiony z miękkiego, bezpiecznego dla skóry materiału. Dzięki temu codzienne użytkowanie worka nie jest uciążliwe. Co więcej, nie wiąże się z ryzykiem podrażnień skóry.
  • Zapobieganie zapachom: osoby ze stomią obawiają się, że inni poczują nieprzyjemny zapach kału wydobywający się z worka stomijnego. Można o tym zapomnieć, wybierając dobrej jakości sprzęt, który neutralizuje przykre zapachy.
  • Łatwa wymiana: komfort osoby ze stomią zależy nie tylko od materiału, z którego zrobiony jest worek czy jego zdolności do neutralizowania zapachów. Równie ważne jest to, żeby dało się go łatwo wymienić. W końcu jest to czynność, którą wykonuje się dość często (w przypadku worków jednoczęściowych nawet codziennie).
  • Bezpieczeństwo: dobry worek stomijny to taki, który jest szczelny, zapobiega wyciekom i podrażnieniom skóry. 
  • Wsparcie i porady specjalistów: przy zakupie sprzętu stomijnego warto zwrócić uwagę na nazwę producenta. Dowiedzieć się, czy oferuje on wsparcie w razie problemów (szczególnie, jeśli to pierwszy zakup sprzętu stomijnego).

Podsumowując, wysokiej jakości worek do stomii zapewnia maksymalne bezpieczeństwo, komfort i dyskrecję. Zapobiega wyciekom treści jelitowej i podrażnieniom skóry. Jest niewidoczny dla innych osób i umożliwia prowadzenie aktywnego trybu życia. 

Wybór sprzętu stomijnego warto skonsultować z lekarzem lub pielęgniarką stomijną. Specjalista pomoże wybrać sprzęt, który spełni indywidualne potrzeby i sprawi, że używanie specjalnego worka nie będzie uciążliwe. 

Worki do stomii – refundacja

Opis cech wysokiej jakości sprzętu stomijnego wygląda dobrze w teorii. Co z praktyką? Czy zakup worka charakteryzującego się wyżej wymienionymi cechami nie zrujnuje budżetu domowego? 

Odpowiadając na to pytanie, należy pamiętać o refundacji NFZ na zakup sprzętu stomijnego. Od 1 stycznia 2023 roku zostały wprowadzone zmiany. Co to oznacza?

Od 2023 roku obowiązują 2 oddzielne kody: P.099 – płytki lub worki stomijne (w systemie jedno- lub dwuczęściowym) oraz P.141 – wyroby stomijne (m.in. produkty do usuwania sprzętu stomijnego, środki zagęszczające luźną treść jelitową). W związku z tym, że od 2023 roku obowiązują 2 oddzielne kody, pacjent dostaje od lekarza 2 zlecenia.

Jak otrzymać refundację na worek stomijny? Zlecenie może wystawić lekarz lub inna uprawniona osoba (np. pielęgniarka lub położna). Pierwsze zlecenie powinno być wystawione tuż po zabiegu wyłonienia stomii. Osobom z nowo wyłonioną stomią przysługuje (jednorazowo) zlecenie o podwójnym miesięcznym limicie finansowania. 

Nie wiesz, gdzie zrealizować zlecenie na zakup sprzętu stomijnego? Wysokiej jakości worki stomijne zamówisz bez wychodzenia z domu w sklepie Stomia24.

Konsultacja stomijna
Darmowa pomoc