Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

System 2-częściowy do kolostomii

Sprzęt stomijny dwuczęściowy – czym jest, dla kogo jest przeznaczony i jak często go wymieniać?

Życie po zabiegu wyłonienia stomii nie musi wywracać się do góry nogami. Jednak, aby tak było, należy pamiętać o kilku rzeczach. Jedną z najważniejszych jest wybór odpowiedniego sprzętu stomijnego. Takiego, który jest dostosowany m.in. do rodzaju stomii i indywidualnych potrzeb. Producenci oferują różne rodzaje systemów – poniżej przedstawiamy sprzęt stomijny dwuczęściowy.

Czym jest sprzęt stomijny dwuczęściowy?

Sprzęt stomijny składa się z płytki, która umożliwia przymocowanie worka stomijnego do ciała i chroni skórę przed drażniącym działaniem treści jelitowej. Z kolei worek pełni rolę zbiornika na treść jelitową (lub mocz w zależności od rodzaju stomii). 

W zależności od budowy systemu stomijnego wyróżnia się sprzęt 1-częściowy i 2-częściowy. Pierwszy z wymienionych to taki, w którym płytka i worek tworzą jedną całość. Z kolei stomia 2-częściowa jak sama nazwa mówi, składa się z dwóch oddzielnych części: płytki i worka stomijnego.

Dla kogo przeznaczona jest stomia 2-częściowa?

Dla kogo jest sprzęt stomijny dwuczęściowy? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od różnych czynników. Częściej używają go osoby z ileostomią lub urostomią, ponieważ ich skóra jest bardziej narażona na podrażnienia. W przypadku sprzętu dwuczęściowego płytka stomijna wymieniana jest rzadziej niż przy systemie 1-częściowym. W związku z tym zmniejsza się ryzyko podrażnień skóry. 

Szukając odpowiedzi na pytanie o to, czy lepszy będzie system jedno- czy dwuczęściowy należy wziąć pod uwagę również częstotliwość wymiany worka stomijnego. Jeśli istnieje konieczność częstej wymiany, sprzęt 2-częściowy może okazać się lepszym rozwiązaniem. W przypadku takiego systemu nie trzeba odklejać płytki przy każdej wymianie worka. Jest to duże ułatwienie dla chorego lub osoby, który się nim opiekuje.

W razie wątpliwości dotyczących wyboru sprzętu warto skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką stomijną.

Jak często wymieniać sprzęt 2-częściowy?

Regularna wymiana sprzętu (niezależnie od tego, czy jest on jedno- czy dwuczęściowy) ma duże znaczenie dla zdrowia i komfortu osoby ze stomią. Jak często należy wymieniać sprzęt składający się z dwóch oddzielnych części? 

Odpowiedź na to pytanie zależy od różnych czynników. Znacznie mają: kształt ciała, typ stomii, rodzaj wydzielanej treści jelitowej, indywidualne preferencje osoby ze stomią, a także jej poziom aktywności fizycznej.

W przypadku systemu 2-częściowego zaleca się, aby wymieniać płytkę stomijną co 3-5 dni. Jednak są wyjątki od tej reguły. Należy uważnie obserwować stan skóry. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, swędzenie itp. trzeba szybciej zmienić płytkę na nową. 

Jeśli chodzi o worki stomijne, częstotliwość wymiany zależy m.in. od tego, czy są zamknięte, czy otwarte. Pierwsze z wymienionych to tzw. worki jednorazowe, które nie mają specjalnego zamknięcia umożliwiającego odpuszczanie treści jelitowej lub moczu. W związku z tym muszą być wymieniane codziennie. 

Z kolei worki stomijne otwarte mają takie zamknięcie, dzięki czemu w niektórych przypadkach mogą być wymieniane trochę rzadziej (co drugi dzień). Jednak nie jest to regułą. Przy urostomii i tak trzeba zmieniać je codziennie ze względu na ryzyko ogólnoustrojowego zakażenia. 

Podczas wymiany sprzętu stomijnego należy pamiętać jeszcze o kilku ważnych kwestiach. Przed przyklejeniem nowej płytki trzeba dokładnie oczyścić skórę. Nie mogą znaleźć się na niej pozostałości po poprzedniej płytce czy kleju. 

Poza tym jeszcze przed wymianą sprzętu stomijnego należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka zanieczyszczenia sprzętu i rozwoju infekcji. 

Dobrze dobrany sprzęt stomijny pozwala prowadzić normalny tryb życia po zabiegu wyłonienia stomii. W związku z tym warto dobrze przemyśleć o jego zakupie. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego – to miejsce, gdzie bez wychodzenia z domu zamówisz sprawdzony sprzęt dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Konsultacja stomijna
Darmowa pomoc