Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Ileostomia

Ileostomia – informacje na temat sprzętu, pielęgnacji i refundacji NFZ

Odpowiednio dobrany sprzęt stomijny oraz przestrzeganie zasad higieny i pielęgnacji stomii pozwalają na normalne funkcjonowanie po zabiegu. Wyjaśniamy, jakie rodzaje sprzętu i środki pielęgnujące są dostępne w sprzedaży, a także podpowiadamy, jak wygląda kwestia refundacji NFZ.

Ileostomia – co to i jakie są przyczyny?

Ileostomia to operacyjne wyprowadzenie światła jelita (w tym przypadku jelita cienkiego) na powierzchnię brzucha. Najczęściej wykonuje się ją po usunięciu całego jelita grubego wraz z odbytem. Celem jest umożliwienie prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i wydalania płynnej treści jelitowej.

Wskazaniem do wyłonienia ileostomii może być:

  • wieloogniskowy rak jelita grubego,

  • rozległa endometrioza jelita grubego,

  • rodzinna polipowatość gruczolakowata,

  • zaostrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniewskiego-Crohna.

Z reguły ileostomia wyłaniana jest na stałe. Informacja o konieczności wdrożenia takiego rozwiązania na całe życie może budzić lęk. Jednak dobór odpowiedniego sprzętu stomijnego oraz właściwa pielęgnacja pozwalają na normalne funkcjonowanie. 

Stomię zakłada się z reguły wtedy, gdy układ wydalniczy nie pracuje prawidłowo. Nowotwory, stany zapalne - to wtedy pojawia się największe ryzyko zakażenia organizmu, skutkujące założeniem stomii. 

Ileostomia – worki ileostomijne i środki pielęgnacyjne do stomii

Worek stomijny to miejsce, do którego trafia płynna treść jelitowa. Wyróżnia się worki otwarte oraz zamknięte. Pierwsze z wymienionych są zakończone rzepem lub zapinką służącą do odpuszczania zawartości. Drugie (stosowane najczęściej przy kolostomii) to worki, które można wyrzucić po napełnieniu.

Sprzęt ileostomijny można podzielić również na jedno-i dwuczęściowy. Czym się różnią?

Ileostomia - systemy 1-częściowe

System jednoczęściowy to taki, w którym płytka jest trwale połączona z workiem. Jego zaletą jest to, że przylega bezpośrednio do skóry. Dzięki temu jest mniej widoczny pod ubraniem. Nawet osoby, które lubią bardziej dopasowane ubrania, mogą zachować dyskrecję.

Jak często wymieniać system 1-częściowy? Czas noszenia zależy od różnych czynników m.in. poziomu aktywności danej osoby i rodzaju wydzielanej treści jelitowej. Worek otwarty z reguły wymienia się raz na dobę, a zamknięty nawet 3 razy dziennie (w zależności od ilości wypróżnień).

Ileostomia - systemy 2-częściowe

Systemy 2-częściowe to taki, który składa się z dwóch osobnych części: płytki przylegającej do brzucha oraz worka stomijnego. Umożliwia to częstą wymianę worka. Bez konieczności odklejania płytki. Jest to komfortowe rozwiązanie – szczególnie dla osób, które obawiają się, że ciągłe zmiany przylepca podrażnią skórę.  

Środki pielęgnacyjne do stomii

W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju środki pielęgnacyjne do stomii, które pomagają zachować higienę oraz zadbać o skórę wokół stomii. Zawarte w nich składniki usuwają wszelkie zanieczyszczenia oraz pozostałości po przylepcu. Jednocześnie są delikatne dla skóry i nie wywołują podrażnień.

Produkty przydatne w pielęgnacji stomii to m.in.:

  • spray ułatwiający odklejanie przylepca – płytka stomijna mocno trzyma się na skórze, dlatego jej usuwanie bywa trudne i bolesne. Nie musi tak to wyglądać. Specjalny spray ułatwia odklejanie przylepca. Dzięki temu wymiana płytki staje się szybka i bezbolesna. 

  • Chusteczki do pielęgnacji skóry wokół stomii – pozwalają na szybkie oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń i pozostałości po przylepcu. Ponadto zawierają składniki, które łagodzą podrażnienia. Są wygodne w użyciu. Przydają się nie tylko podczas codziennej pielęgnacji, ale i w trudnych warunkach (np. w czasie podróży).

  • Pasta stomijna – służy do wypełniania nierówności: fałd skórnych, zgłębień. Zapewnia dłuższe przyleganie sprzętu stomijnego i ochronę skóry przed drażniącym działaniem treści jelitowej. 

Refundacja produktów stomijnych

Czy na zakup produktów stomijnych przysługuje refundacja NFZ? Tak, od stycznie 2023 roku ustalono miesięczny limit w wysokości 450 zł. Refundacji podlegają: sprzęt podstawowy i pielęgnacyjny oraz zestaw do irygacji. 

Gdzie zamówić sprzęt stomijny oraz środki pielęgnacyjne? Odwiedź nasz sklep internetowy i skorzystaj z bogatej oferty renomowanych producentów. Nie musisz wychodzić z domu. Wystarczy kilka kliknięć, aby wszystko, czego potrzebujesz, trafiło pod wskazany adres.

Konsultacja stomijna
Darmowa pomoc