Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Płytki stomijne

Jakie funkcje pełnią płytki stomijne i czym kierować się przy ich zakupie?

Płytka stomijna to niezbędny element sprzętu stomijnego. Dobrze dobrana zapewnia maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Pytanie, czym kierować się przy jej zakupie, aby spełniała swoje funkcje?

Czym są płytki stomijne?

Płytki stomijne to część sprzętu stomijnego, który umożliwia odprowadzanie treści jelitowej w higieniczny i kontrolowany sposób. W skład niezbędnego sprzętu stomijnego wchodzi płytka i worek stomijny. W drugim z wymienionych elementów zbiera się treść jelitowa odprowadzana na zewnątrz. A do czego służy płytka?

Jest to część, która zapewnia szczelne połączenie między otworem stomijnym znajdującym się na skórze a workiem stomijnym. Płytka stomijna (inaczej uszczelniająca):

 • zapobiega wyciekom treści jelitowej, które mogą powodować podrażnienia skóry i infekcje;
 • umożliwia przemieszczanie się treści jelitowej z otworu stomijnego do worka;
 • pozwala na usuwanie gazu, który gromadzi się wewnątrz worka stomijnego i tym samym zapobiega nieprzyjemnym zapachom;

Dobrze dopasowana płytka stomijna pozwala na utrzymanie higieny, komfortu oraz zdrowia skóry wokół stomii. Pytanie, czym kierować się przy jej zakupie?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie płytki stomijnej? 

Wybór płytki stomijnej to ważna decyzja, ponieważ źle dobrany sprzęt nie spełnia dobrze swojej funkcji. Na co zwrócić uwagę, aby zapewniał komfort oraz bezpieczeństwo?

 • Rodzaj stomii: przed zakupem płytki należy upewnić się, że pasuje do konkretnej stomii.
 • Rozmiar i kształt: płytki stomijne dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. Zaleca się, aby dobrać je do ciała oraz kształtu otworu stomijnego. W razie wątpliwości warto poprosić o pomoc specjalistę, ponieważ źle dobrana płytka stwarza ryzyko wycieku treści jelitowej i podrażnień skóry. 
 • Trwałość kleju: niektóre płytki charakteryzują się większą wytrzymałością np. podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. Warto zwrócić na to szczególną uwagę przy aktywnym trybie życia.
 • Filtry: część płytek stomijnych ma wbudowane filtry, które zapobiegają gromadzeniu się gazów w worku stomijnym i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Warto mieć to na uwadze, aby zapewnić sobie maksymalny komfort i dyskrecję. 
 • Indywidualne preferencje: każda osoba ma inne upodobania co do marki, rodzaju materiału czy sposobu aplikacji płytki stomijnej. Nie należy o tym zapominać przy zakupie, ponieważ dobrze dobrany sprzęt ułatwia codzienne funkcjonowanie ze stomią.

Przy zakupie warto sprawdzić markę sprzętu stomijnego. W sprzedaży dostępne są m.in. płytki stomijne Convatec czy płytka stomijna Coloplast. Są to dwie renomowane firmy zajmujące się produkcją wysokiej jakości wyrobów stomijnych.

Płytki stomijne Convatec i Coloplast – postaw na innowacyjność i bezpieczeństwo

Co sprawia, że sprzęt stomijny oferowany przez firmy Convatec i Coloplast cieszy się dużym uznaniem? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, wystarczy spojrzeć na listę cech, którymi wyróżniają płytki stomijne produkowane przez te firmy. 

 • Innowacyjność: przy wytwarzaniu produktów tych marek wykorzystywane są najnowsze technologie. Zapewniają one jeszcze większy komfort i bezpieczeństwo.
 • Dyskrecja: płytka Coloplast czy Convatec jest niewidoczna pod ubraniem. Dzięki temu osoba ze stomią nie musi martwić się o to, że sprzęt stomijny jest widoczny dla innych.
 • Różnorodność: obie firmy oferują szeroki wybór sprzętu stomijnego. Umożliwia to dobranie płytki do indywidualnych potrzeb.
 • Wytrzymałość: płytki stomijne Coloplast i Convatec charakteryzują się wysoką jakością. Są wytrzymałe i zachowują swoje właściwości przez długi czas (nawet przy aktywnym trybie życia).
 • Bezpieczeństwo: sprzęt stomijny jest projektowany nie tylko z myślą o maksymalnym komforcie, ale i bezpieczeństwie. Zapewnia szczelne połączenie między stomią a workiem stomijnym. Zapobiega wyciekom treści jelitowej i podrażnieniom skóry.

Szukasz płytki stomijnej, dzięki której zapomnisz o podrażnieniach skóry, sprzęcie stomijnym widocznym pod ubraniem i nieprzyjemnych zapachach? Wejdź na stronę Stomia24 i wybierz produkt, który sprosta Twoim wymaganiom.

niom.

Konsultacja stomijna
Darmowa pomoc