Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

System 1-częściowy do kolostomii

Czym jest stomia 1-częściowa, dla kogo jest przeznaczona i jak o nią dbać?

Sprzęt stomijny dzieli się na 1-częściowy i 2-częściowy. Sprawdź poniższe wskazówki, jeśli interesuje Cię pierwszy z wymienionych. Podpowiemy Ci, czym się charakteryzuje, dla kogo jest przeznaczony i jak o niego dbać, aby sprawdzał się jak najlepiej?

Płytka i worek stomijny, czyli z czego składa się system stomijny?

System stomijny składa się z dwóch podstawowych elementów: płytki i worka. Jakie funkcje pełni każdy z nich?

Płytkę stomijną przykleja się do skóry wokół stomii. Jej rolą jest zapewnienie uszczelnienia i stabilizacja stomii, a tym samym zapobieganie wyciekom treści jelitowej i podrażnieniom skóry.

Płytkę dobiera się do indywidualnych potrzeb. Bierze się przy tym pod uwagę m.in. rodzaj stomii.

Płytka łączy się z workiem stomijnym. Pełni on funkcję zbiornika na treść jelitową (lub mocz w zależności od rodzaju stomii). Dodatkowo może neutralizować przykre zapachy, dzięki czemu zwiększa komfort osoby ze stomią.

Czym jest sprzęt stomijny jednoczęściowy i komu jest polecany?

Sprzęt stomijny może być jednoczęściowy lub dwuczęściowy. Co to oznacza?

System 1-częściowy do zaopatrzenia stomii jak sama nazwa mówi, składa się z jednej części. Worek stomijny tworzy integralną całość z płytką. Co za tym idzie, wymiana sprzętu oznacza usuwanie zarówno płytki, jak i worka.

Tego typu system może zawierać różne rodzaje worków:

  • plastyczne – połączone z przylepcem, który nie wymaga docinania. Aby dostosować go do rozmiaru stomii, wystarczy wymodelować przylepiec palcami. W ten prosty, mało czasochłonny sposób powstaje szczelny „kołnierz”, który pochłania wilgoć i chroni skórę przed drażniącą treścią jelitową. System z workiem plastycznym jest szczególnie polecany w przypadku stomii o nieregularnych kształtach, która wymaga dodatkowego uszczelnienia.

  • Do docinania – decydując się na ten typ worka, należy najpierw zmierzyć stomię, odrysować jej kształt (na papierze zabezpieczającym przylepiec), a następnie wyciąć go za pomocą nożyczek. 

  • Z gotowym otworem – w przypadku tego typu sprzętu worek z fabrycznie wyciętym otworem należy dopasować do wielkości stomii. Zaleca się, aby otwór w przylepcu był o około 1-2 cm większy od stomii. Takie rozwiązanie przeznaczone jest przede wszystkim do stomii regularnej, okrągłej, która wystaje ponad skórę.

Sprzęt jednoczęściowy stosowany jest zazwyczaj przez osoby z kolostomią. Przylega bezpośrednio do skóry i jest mniej widoczny pod ubraniem. To sprawia, że poleca się go pacjentom, którym zależy na maksymalnej dyskrecji. 

Jak dbać o stomię 1-częściową?

Wybór właściwego sprzętu stomijnego to jedno. Nie mniej ważna jest jego regularna wymiana. 

Jak długo można używać sprzętu jednoczęściowego? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników:

  • zaleceń producenta;

  • stanu skóry (podrażnienie czy inne problemy skórne mogą być wskazaniem do częstszej wymiany sprzętu);

  • rodzaju sprzętu;

  • poziomu aktywności fizycznej – osobom aktywnym zaleca się zazwyczaj częstszą wymianę sprzętu w celu zminimalizowania ryzyka wycieku treści jelitowej;

  • dieta – ilość i jakość spożywanych produktów wpływa na konsystencję treści jelitowej, co może wpływać na częstotliwość wymiany sprzętu;

Z reguły zaleca się, aby wymieniać worki otwarte raz na dobę (przy stomii prawidłowej można wydłużyć ten czas do dwóch dni). Z kolei worki zamknięte powinno zmieniać się w zależności od rytmu wypróżnień (w niektórych przypadkach nawet 3 razy dziennie). 

Czym różnią się worki otwarte od zamkniętych? Pierwsze z wymienionych są wyposażone w specjalną zapinkę lub rzep, który umożliwia opróżnianie je z treści jelitowej. Z kolei worki zamknięte (stosowane najczęściej przy kolostomii) nie mają takich elementów, przez co trzeba je wymieniać na nowe po napełnieniu. 

Sprzęt stomijny powinien zapewniać Ci maksymalną dyskrecję i komfort. Jego użytkowanie i regularna wymiana nie mogą utrudniać codziennego funkcjonowania. Tylko gdzie znaleźć sprzęt, który spełnia te kryteria? Zajrzyj do naszej oferty, gdzie znajdziesz produkty czołowych producentów sprzętu stomijnego.






Konsultacja stomijna
Bezpłatna pomoc telefoniczna