Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Jak dbać o stomię?

stomia
#pielegnacja stomii
#zycie ze stomia
dbanie o stomie

Stomia24.pl

9 maja 2022
Jak dbać o stomię?

Czeka Cię zabieg wyłonienia stomii (lub masz go już za sobą) i nurtują Cię pytania dotyczące pielęgnacji stomii i życia po takim zabiegu? Dobra informacja jest taka, że nawet mając stomię, możesz zachować dotychczasowy komfort i tryb życia. Powinieneś jednak pamiętać o stosowaniu specjalistycznych kosmetyków stomijnych i prawidłowej wymianie sprzętu. Dzięki temu unikniesz problemów z podrażnioną skórą i podciekaniem treści jelitowej pod płytkę.

Pielęgnacja skóry wokół stomii

Szacuje się, że w Polsce żyje około 40 000 osób ze stomią, a najczęstszą przyczyną jej wyłonienia jest rak jelita grubego (wśród innych wskazań do zabiegu wymienia się m.in. niedrożność jelit, chorobę Leśniewskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Stomia może być założona czasowo (gdy możliwe jest odtworzenie ciągłości przewodu pokarmowego), jak i na stałe. Jeśli Ty również przeszedłeś podobny zabieg, pamiętaj, że niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja stomii. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które rozwieją Twoje wątpliwości dotyczące tego, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry wokół stomii.

  • Do mycia skóry używaj specjalnych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji stomii (ewentualnie łagodnego mydła o pH zbliżonym do pH skóry).
  • Po myciu osuszaj skórę w delikatny sposób, bez pocierania. Użyj do tego płatków kosmetycznych, gazików lub ręcznika papierowego.
  • Zaopatrz się w kosmetyki stomijne służące do pielęgnacji skóry wokół stomii. Przydadzą Ci się chusteczki, spray i płyn myjący, dzięki którym usuniesz pozostałości przylepca płytki itp.
  • Nie stosuj na okolicę stomii maści, kremów itp., które nie są przeznaczone do pielęgnacji stomijnej. Mogą osłabiać działanie kleju na płytce, a tym samym zwiększać ryzyko podciekania treści jelitowej i podrażnienia skóry.
  • Nie używaj wilgotnych chusteczek dla dzieci i zapachowego papieru toaletowego do oczyszczania i osuszania skóry. Substancje zapachowe mogą osłabić działanie kleju na płytce. Nie zaleca się również stosowania eteru, czy spirytusu, ponieważ podrażniają skórę.

Po czym poznasz, że prawidłowo dbasz o skórę wokół stomii? Powinna być gładka tak jak skóra po drugiej stronie brzucha. Jeśli zauważysz, że jest podrażniona, może świadczyć to nie tylko o błędach w pielęgnacji, ale i niewłaściwym docinaniu worka, zmianie kształtu brzucha, czy zwiększeniu wrażliwości skóry. Jeśli wcześniej zmagałeś się z łuszczycą, egzemą itp. zmiany na skórze mogą być wywołane chorobą. Pamiętaj jednak, aby nie używać maści zalecanych w jej leczeniu na skórę wokół stomii. Może doprowadzić to do podciekania treści jelitowej i pojawienia się jeszcze większych podrażnień.

Zasady zmiany sprzętu stomijnego

Odpowiadając na pytanie o to, jak dbać o stomię nie można zapomnieć o zasadach zmiany sprzętu stomijnego.

  1. Odklej powoli zużyty worek stomijny. Lekko dociskaj skórę, a jednocześnie ją odciągaj.
  2. Nie zrywaj płytki gwałtownie, ponieważ możesz w ten sposób podrażnić skórę.
  3. Przemyj stomię oraz skórę wokół niej ciepłą wodą z dodatkiem specjalnych preparatów do pielęgnacji stomii.
  4. Delikatnie osusz skórę za pomocą gazików, płatków kosmetycznych lub ręcznika papierowego (bez dodatków zapachowych).
  5. Wytnij w worku otwór, który odpowiada kształtowi i wielkości stomii (zbyt mały może podrażnić błonę śluzową jelita, a zbyt duży doprowadzić do drażnienia skóry przez treść jelitową).
  6. Załóż worek stomijny od dołu ku górze.

Pamiętaj, aby po wymianie sprzętu stomijnego nie wyrzucać zużytej płytki i worka do toalety. Kolejne pytanie brzmi – jak często zmieniać sprzęt stomijny? Zależy to od indywidualnych potrzeb, a także rodzaju sprzętu. W przypadku jednoczęściowego zaleca się wymianę co 1-3 dni. Natomiast, jeśli korzystasz ze sprzętu dwuczęściowego, powinieneś zmieniać płytkę co 5-7 dni, a worek codziennie lub co drugi dzień (najlepiej w godzinach porannych). Prawidłowe zdejmowanie i zakładanie sprzętu jest bardzo ważne, ponieważ pozwala uchronić się przed podrażnieniem delikatnej skóry. Po zmianie płytki regularnie sprawdzaj jej stan oraz wygląd skóry (jeśli masz z tym problem, wspomóż się lusterkiem). Jeśli treść jelitowa jest widoczna, a skóra podrażniona może oznaczać to, że należy częściej zmieniać sprzęt stomijny.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji stomii

Prowadzenie aktywnego trybu życia po zabiegu wyłonienia stomii jest jak najbardziej możliwe. Jednak, aby tak było, powinieneś wiedzieć jak dbać o stomię, aby błędy w tym zakresie nie wpłynęły na Twój komfort. W sprzedaży dostępnych jest wiele produktów, które umożliwiają osobom ze stomią prowadzenie aktywnego trybu życia. Jeśli Ty również przeszedłeś zabieg wyłonienia stomii, zwróć uwagę m.in. na pastę stomijną (która pochłania wilgoć, zmniejsza ryzyko przeciekania, a przy tym jest łagodna dla skóry), pierścień uszczelniający (dzięki któremu sprzęt stomijny pozostaje w tej samej pozycji, nawet gdy jesteś w ruchu), płytkę ochronną (która przygotowuje skórę na przyklejenie nowej płytki), a także filtr węglowy (nakleja się go na worek stomijny w celu zapewnienia dodatkowej ochrony przed nieprzyjemnym zapachem). Warto wiedzieć, że właściwa pielęgnacja stomii to nie tylko dbanie o dobrą kondycję skóry za pomocą specjalistycznych produktów, czy regularna wymiana sprzętu stomijnego. Zmiana kształtu brzucha (na skutek zmniejszenia lub zwiększenia masy ciała) może doprowadzić do tego, że worek będzie źle przylegał do stomii, a treść jelitowa zacznie podciekać pod płytkę. Dlatego warto dbać o prawidłową masę ciała, stosując odpowiednio zbilansowaną dietę. Jeśli dojdzie do zmiany kształtu brzucha, konieczne może być ponowne dobieranie sprzętu stomijnego i używanie dodatkowych akcesoriów pomagających zindywidualizować sprzęt. Przestrzeganie zaleceń żywieniowych jest ważne również ze względu na to, że zmniejsza ryzyko zmiany konsystencji stolca (inną przyczyną może być stres, przyjmowanie leków). Jest to istotne, ponieważ jeśli stolec będzie rzadki, wzrośnie ryzyko podciekania treści jelitowej pod płytkę, a tym samym podrażnienia skóry. Jeśli będziesz pamiętał o tych zasadach, stomia nie wpłynie na Twój komfort i codzienne funkcjonowanie.

-------------------------------------------

Stomia24.pl - Zakupy online dla Twojej stomii w jednym miejscu! 

Realizujemy zlecenia NFZ

Powiązane artykuły

Co to jest przetoka odbytu?
Co to jest przetoka odbytu?

Stomia24.pl

24 sierpnia 2022
Jakie produkty wywołują gazy?
Jakie produkty wywołują gazy?

Stomia24.pl

18 sierpnia 2023
Stomiczka o życiu z „Bogumiłem”
Stomiczka o życiu z „Bogumiłem”

Stomia24.pl

25 stycznia 2024
Jak używać pasty uszczelniającej?
Jak używać pasty uszczelniającej?

Stomia24.pl

11 sierpnia 2023
Dlaczego worek stomijny się odkleja?
Dlaczego worek stomijny się odkleja?

Stomia24.pl

13 listopada 2023
Jak często zmieniać worek stomijny?
Jak często zmieniać worek stomijny?

Stomia24.pl

2 listopada 2022
Alkohol a stomia
Alkohol a stomia

Stomia24.pl

1 lutego 2024
Jak zmienić worek stomijny?
Jak zmienić worek stomijny?

Stomia24.pl

9 stycznia 2024
Stomia – Jak ukryć worek stomijny?
Stomia – Jak ukryć worek stomijny?

Stomia24.pl

21 listopada 2023
Jak często zmieniać worek stomijny?
Jak często zmieniać worek stomijny?

Stomia24.pl

2 listopada 2022
Rehabilitacja po wyłonieniu stomii
Rehabilitacja po wyłonieniu stomii

Stomia24.pl

22 sierpnia 2023
Czego nie można robić ze stomią?
Czego nie można robić ze stomią?

Stomia24.pl

16 sierpnia 2022
Stomia i sen
Stomia i sen

Stomia24.pl

22 marca 2023
Ile kosztuje bycie stomikiem?
Ile kosztuje bycie stomikiem?

Stomia24.pl

19 czerwca 2023
#toaletaprzyjaznastomikom
#toaletaprzyjaznastomikom

Stomia24.pl

18 lipca 2023

Powiązane produkty

Konsultacja stomijna
Darmowa pomoc