Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Co to jest karta stomika? Jakie daje uprawnienia, gdzie można ją wyrobić?

karta mam stomie
karta stomika

Stomia24.pl

19 maja 2023

Według danych Fundacji STOMAlife w Polsce żyje obecnie ok. 70 tys. osób ze stomią. Wyłonienie stomii teoretycznie nie powinno wpływać ograniczająco na życie stomika. Taka osoba może być w dalszym ciągu aktywna zawodowo, towarzysko, sportowo itp. Niestety, z badania przeprowadzonego w 2022 roku przez Fundację STOMAlife wynika, że jedynie jedna piąta osób jest aktywna zawodowo w takim samym wymiarze po wyłonieniu stomii, jak miało to miejsce przed jej wyłonieniem. Większość badanych osób czuje się wykluczona z normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, odczuwa ograniczenia w kontaktach z otoczeniem zarówno z powodów fizycznych, jak i psychicznych. Z inicjatywy fundacji powstała karta stomika. Sprawdź w jaki sposób może być ona pomocna w życiu osób ze stomią.

Co to jest karta stomika?

Stomia to celowo wykonane połączenie między światłem narządów wewnętrznych a powierzchnią ciała. Ma za zadanie wyprowadzać na zewnątrz kał lub mocz w sytuacjach gdy nie jest możliwa naturalna droga wydalania. Wyłonienie stomii może dotyczyć wytworzenie połączenia ze skórą różnych odcinków przewodu pokarmowego (np. przełyku, żołądka, jelita cienkiego oraz jelita grubego) bądź różnych części układu moczowego (np. miedniczki nerkowej, moczowodów, pęcherza moczowego). Wyłonienie stomii pociąga za sobą, często trudno do zaakceptowania przez osobę chorą konsekwencje. Są one związane m.in. z trudnością w akceptacji zmian, jakie zaszły nie tylko w obrazie ciała, ale również w codziennym funkcjonowaniu.

Karta stomika (Karta Mam Stomię) to dokument, który powstał z inicjatywy Fundacji STOMAlife. Jej celem jest ułatwienie funkcjonowania osoby ze stomią i uniknięcie niektórych kłopotliwych sytuacji jak np. podróżowanie ze stomią i związane z nim odprawy celne, graniczne, odprawy lotnicze i kontrole bezpieczeństwa, a także różne sytuacje, w których konieczna jest zmiana sprzętu stomijnego.

Karta stomika ma wygodny format (jest wielkości karty bankomatowej), dzięki czemu z łatwością można nosić ją w portfelu czy kieszeni. Do karty dołączane jest zaświadczenie medyczne, z którym stomik musi udać się do lekarza prowadzącego (lekarza POZ), w celu poświadczenia przez niego faktu posiadania stomii. Podpis oraz pieczątka odpowiedniego organu medycznego są niezbędnym warunkiem ważności zaświadczenia, a równocześnie potwierdzają zasadność korzystania z karty stomika.

Dlaczego warto mieć kartę stomika?

Karta stomika to dokument, który potwierdza, że osoba nosząca stomię jest posiadaczem specjalnego systemu stomijnego na mocz lub kał, który jest przytwierdzony do powierzchni ciała (np. brzucha). Taki system stomijny, na który najczęściej składa się płytka i worek stomijny jest niezbędny w codziennym funkcjonowaniu. Dodatkowo stomik może posiadać przy sobie inne akcesoria potrzebne do utrzymania  i pielęgnacji stomii. Kiedy karta stomika może być przydatna? Oto kilka powodów, dlaczego warto mieć Kartę Mam Stomię:

  • Ułatwienie w podróży - szczególnie gdy osoba ze stomią musi przekroczyć granice państwowe, jest poddawana kontroli bezpieczeństwa, w tym np. kontroli osobistej, podróżuje samolotem. Standardowa procedura bezpieczeństwa podczas kontroli lotniczej polega na prześwietleniu bagażu podręcznego i wszystkich przedmiotów, które pasażer ma przy sobie (np. pasek, telefon, okrycia wierzchnie - wkłada się je do specjalnego pojemnika). Do kłopotliwej sytuacji może dojść gdy kontroler zechce również prześwietlić worek stomijny i poprosi o jego zdjęcie i włożenie do pojemnika na rzeczy osobiste. Co więcej - specyfika utrzymania i pielęgnacji stomii sprawia, że stomicy powinni mieć przy sobie zapasowe worki stomijne, gdyż w każdym momencie może zaistnieć potrzeba wymiany worka na nowy. Stomik musi mieć przy sobie też inne akcesoria potrzebne do pielęgnacji stomii, np. pastę i pierścienie uszczelniające, zapinki, klipsy do systemu otwartych worków, pas stomijny (niektóre mogą zawierać metalowe części), kosmetyki do pielęgnacji (mogą być w postaci aerozolu). Przepisy dotyczące tego co można wnieść na pokład samolotu nie odnoszą się do sprzętu stomijnego. Karta stomika wraz z zaświadczeniem medycznym potwierdzi, że osoba nosząca stomię ma specjalne potrzeby zdrowotne.
  • Informacja o szczególnych potrzebach zdrowotnych - karta stomika zawiera ważne informacje na temat rodzaju i położenia stomii, co jest niezbędne dla personelu medycznego, aby zapewnić odpowiednią opiekę i leczenie, często ułatwia udzielanie pomocy medycznej w nagłych przypadkach.

Karta Mam Stomię sprawdzi się również w podróżach zagranicznych. Treść zaświadczenia została przetłumaczona na siedem języków i jest dostępna w języku: angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim, włoskim oraz greckim.

Gdzie uzyskać kartę stomika?

Kartę stomika oraz zaświadczenie medyczne można uzyskać:

  • pisząc wiadomość na adres mailowy [email protected]
  • wysyłając pisemną wiadomość na adres siedziby Fundacji STOMAlife ul. Tytusa Chałubińskiego 8, 00-613 Warszawa
  • zgłaszając się osobiście do punktu konsultacyjno-szkoleniowego fundacji (adresy poszczególnych punktów dostępne są na stronie Fundacji STOMAlife)

Bibliografia:

  1. Pachocka L, Urbanik A. Stomia jelitowa – epidemiologia, rys historyczny, zasady wyłaniania i rodzaje stomii jelitowych. Probl Hig Epidemiol 2014, 95(3): 586-590.
  2. Szczęsny W, Siewkowska M, Dąbrowiecki S, Szmytkowski J. Stomia jelitowa – podział i powikłania. Problemy Pielęgniarstwa 2013; 21 (2): 260-265.
  3. Pikor K, Tereszkiewicz J, Bar K. Opieka przed- i pooperacyjna nad chorym z urostomią. Przegląd Urolog. 2011; 70 (6): 30-34.
  4. Jawień A, Banaszkiewicz Z. Stomie jelitowe. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs. 2003:89-92.
  5. https://stomalife.pl/uczcilismy-razem-dzien-stomika/
  6. https://stomalife.pl/wp-content/uploads/2022/08/Raport_Badania_STOMALife_2022_ver.FINAL_.pdf

Powiązane produkty

Pielęgniarka stomijna
Darmowa konsultacja