Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Stomia i sen

noc
sen
spanie

Stomia24.pl

22 marca 2023
Stomia i sen

Osoby z wyłonioną stomią mogą borykać się z różnymi problemami codzienności. Zwłaszcza w pierwszym okresie po operacji, wiele czynności  i aktywności, które wcześniej wykonywaliśmy bez zastanowienia się, w nowej rzeczywistości będzie wymagało oswojenia oraz nauczenia się ich w nowych warunkach. Jedną z takich aktywności jest sen i pytanie: jak spać ze stomią?

Jaką bieliznę nocną nosić przy stomii?

Aby ułatwić sen ze stomią, bielizna nocna powinna być wygodna, wykonana z przewiewnych i delikatnych, nie drażniących skóry materiałów. Ważne jest również, aby pomagała utrzymać worek stomijny w jednej pozycji. Nie będzie nam się wtedy przesuwał i plątał np. podczas zmiany pozycji w trakcie snu, co pomoże nam przespać noc bez wybudzania się. Jak bielizna nocna będzie korzystna dla stomików?

  • Majtki stomijne z wysokim stanem - na rynku mamy coraz więcej różnorodnych propozycji bielizny dla stomików, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Majtki stomijne posiadają wewnętrzną kieszeń na worek stomijny i / lub elastyczne taśmy podtrzymujące worek stomijny. Kieszeń wewnętrzna jest odpowiednia dla różnych położeń stomii, zarówno z prawej, jak i lewej strony oraz dla różnych worków stomijnych. Dzięki temu osoby z ileostomią, kolostomią czy też urostomią będą w stanie znaleźć bieliznę odpowiednią dla siebie. Kieszeń oraz taśmy zapewniają optymalne podparcie dla worka stomijnego.
  • Uniwersalne majtki stomijne (bokserki stomijne) - wykonane są z dwukierunkowo rozciągliwego materiału, pozwalają utrzymać worek stomijny w jednym miejscu zapobiegając jego przekręcaniu, otwieraniu czy podwijaniu.
  • Piżama - dla osób ze stomią odpowiednia będzie piżama z kieszeniami w spodniach. Można dobrać taki krój spodni i kieszeni, aby można było do nich włożyć worek stomijny. Ważne, aby pas spodni nie był bardzo obciskający, gdyż może to zablokować napełnianie się worka.
  • Koszula nocna - niektóre kobiety ze stomią preferują spanie w koszuli nocnej wybierając dopasowane koszule, tak aby materiał otulając ciało przytrzymywał worek stomijny.

Najlepsza pozycja do spania ze stomią

Optymalną pozycją do spania dla stomika jest pozycja na plecach, jednak nie każdy potrafi spać w ten sposób. Jeśli masz stomię możesz również spać na boku - zarówno na tym, na którym wyłoniona jest stomia, jak i na drugim. W tym pierwszym worek stomijny przypadku będzie opierał się na materacu, który tym samym będzie go podtrzymywał podczas napełniania. W drugim przypadku warto wykorzystać poduszkę lub wałek do spania podkładając je pod brzuch. Dzięki temu nie obudzisz się w nocy w trakcie napełniania się worka. A co ze spaniem na brzuchu? Taka pozycja również jest możliwa dla osób ze stomią. Aby stworzyć bezpieczną przestrzeń dla worka stomijnego, można wtedy położyć się podciągając kolano do boku ze stomią.

Co jeść przed snem mając stomię?

Samo wyłonienie stomii nie jest wskazaniem do wprowadzenia rygorów żywieniowych. Dietę należy zawsze dopasować do stanu zdrowia danej osoby, rodzaju stomii oraz tego jak toleruje poszczególne produkty. Ogólną wskazówką dla osób z wyłonioną stomią, niezależnie od rodzaju stomii (kolostomia, ileostomia czy urostomia), jest zjedzenie lekkostrawnej kolacji około 2 godziny przed pójściem spać. Przed snem należy opróżnić worek stomijny, a w przypadku urostomii jeszcze podłączyć worek do dobowej zbiórki moczu.

Jakie inne wskazówki mogą być pomocne w temacie stomia i sen?

  • w przypadku stomii jelitowych (ileostomia,kolostomia) należy obserwować siebie - jak szybko napełnia się worek stomijny, także w nocy - jest to szczególnie ważne w pierwszym okresie po operacji, gdyż pozwoli nam to dopasować rytm żywienia i opróżniania worka, pomocne może być na początku nastawianie budzika w nocy, aby sprawdzić stan worka, gdyż nie należy doprowadzać do jego przepełnienia
  • w przypadku zbyt wodnistej treści jelitowej należy zmienić dietę na zagęszczającą stolec (można wprowadzić do żywienia ryż, tapiokę, mus jabłkowy, banany, ziemniaki, kremowe masło orzechowe); doraźnie można wykorzystać również saszetki żelujące przeznaczone są do zagęszczania płynnej treści jelitowej u osób ze stomią
  • w przypadku gdy treść jelitowa staje się gęsta i bardzo zwarta, czyli dotyka nas zaparcie należy zwiększyć ilość wypijanych płynów i jeżeli organizm dobrze toleruje, to również ilość błonnika w diecie np. poprzez spożycie większej ilości warzyw i owoców

Bibliografia:

  1. Piaszczyk DL, Schabowski J. Problemy medyczne i społeczne pacjentów ze stomią należących do POL-ILKO. Med Og Nauk Zdr. 2014; 20(4): 384-389. doi:10.5604/20834543.1132041.
  2. Pachocka LM, Urbanik A. Zasady żywienia chorych z wyłonioną stomią, Wiad. Lek. 2016; 69(1): 33-36.
  3. Jarosz M.: Żywienie chorych ze stomią. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

-------------------------------------------

Stomia24.pl - Zakupy online dla Twojej stomii w jednym miejscu! 

Realizujemy zlecenia NFZ

Konsultacja stomijna
Darmowa pomoc