Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Worek stomijny - rodzaje, przeciekanie, jak założyć i kiedy wymieniać?

worek do stomii
zmiana worka stomijnego
kiedy zmienić worek
przeciekanie worka stomijnego
jak założyć worek stomijny
co ile wymieniac worek stomijny

Stomia24.pl

9 października 2023
Worek stomijny - rodzaje, przeciekanie, jak założyć i kiedy wymieniać?

Worek stomijny to jeden z dwóch podstawowych elementów sprzętu stomijnego. Jego zadaniem jest gromadzenie drażniącej treści jelitowej i moczu, aby nie miała kontaktu ze skórą. Czym kierować się przy zakupie worka stomijnego, aby dobrze spełniał to zadanie? Jak często go zmieniać i co robić, gdy mimo wszystko dojdzie do przeciekania? Odpowiadamy na te i inne ważne pytania!

Worki stomijne – rodzaje

Niezależnie od rodzaju stomii niezwykle istotne jest właściwe dopasowanie sprzętu stomijnego. Jednym z jego elementów jest worek urostomijny lub stomijny. Istnieją różne rodzaje tego typu worków. Można podzielić je na:

  • jednoczęściowe: połączone na stałe z przylepcem, polecane przede wszystkim osobom z niepowikłaną stomią oraz tym, dla których częstsza wymiana sprzętu stomijnego nie jest problemem;
  • dwuczęściowe: mogą być wymieniane bez odklejania płytki, ponieważ nie są z nią trwale połączone (worek stomijny dwuczęściowy jest polecany przede wszystkim osobom z tzw. trudną stomią, która znajduje się w fałdach brzusznych, jest zapadnięta);

Istnieje również inne kryterium podziału worków stomijnych. Ze względu na to, ile razy mogą być używane, dzieli się je na jednorazowe i wielorazowe. Worek do stomii jednorazowy nie nadaje się do wielokrotnego użytku. Po usunięciu powinien trafić do kosza. W przeciwieństwie do worka wielokrotnego użytku, który można po prostu opróżnić i użyć ponownie. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Stosowanie worków jednorazowych jest mniej ekonomiczne. Za to nie trzeba myśleć o dokładnym czyszczeniu po każdej zmianie worka stomijnego. Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym podziale. W sprzedaży dostępne są zarówno worki bez filtrów, jak i z filtrem. Drugie z wymienionych zostały zaprojektowane z myślą o większym komforcie stomika. Wbudowany w nie filtr zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i balonowaniu worka.

Jak założyć worek stomijny?

Aby worek do stomii spełniał swoje zadanie, powinien być nie tylko odpowiednio dobrany, ale i założony we właściwy sposób. Jakie są najważniejsze zasady zmiany worka stomijnego? Wymianę sprzętu należy zacząć od przygotowania wszystkiego, co jest niezbędne: nowej płytki i worka, gazików i pasty uszczelniającej (opcjonalnie). Następny krok to dokładne umycie rąk i przygotowanie skóry wokół stomii. Przed wymianą worka trzeba upewnić się, że jest czysta, sucha i pozbawiona pozostałości kleju. Jeśli tak nie jest, należy oczyścić ją za pomocą wody i gazika. Po umyciu rąk i oczyszczeniu skóry wokół stomii czas na wyjęcie nowego worka z opakowania, umieszczenie go na skórze (tak, aby stomia znajdowała się dokładnie w otworze) i delikatne dociśnięcie. Jeśli pojawią się problemy pod postacią przeciekania worka czy nierówności na skóry można wspomóc się pastą uszczelniającą. Jest to specjalny produkt stworzony z myślą o stomikach. Pomaga uzupełnić blizny i inne nierówności na skórze wokół stomii, dzięki czemu zapobiega przeciekaniu treści jelitowej lub moczu.

Jak często wymieniać worek stomijny?

Częstotliwość zmiany worka stomijnego zależy przede wszystkim od rodzaju sprzętu. W przypadku systemu jednoczęściowego zaleca się zmianę worka raz na dobę. Podobne zalecenia obowiązują w przypadku sprzętu dwuczęściowego. Różnice między system jedno- a dwuczęściowym są widoczne przede wszystkim, jeśli chodzi o zmianę płytki stomijnej. Używanie systemu jednoczęściowego wiążę się z koniecznością wymiany płytki przy każdej zmianie worka. Natomiast korzystanie ze sprzętu dwuczęściowego wymaga zmiany płytki rzadziej – mniej więcej co 3-5 dni. W razie wątpliwości co do zmiany worka i płytki stomijnej należy skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką stomijną.

Przeciekanie worka stomijnego

O przeciekaniu worka stomijnego mówi się, gdy jego zawartość (czyli drażniąca treść jelitowa lub mocz) wydostają się na zewnątrz. Jest to nie tylko mało komfortowe, ale i niebezpieczne dla zdrowia. Kontakt treści jelitowej lub moczu z delikatną skórą może doprowadzić do jej podrażnienia, a także bólu, owrzodzenia i uszkodzenia skóry. W związku z tym warto wiedzieć, co może być przyczyną przeciekania worka i w porę ją wyeliminować.

  • Źle przyklejony worek lub płytka stomijna,
  • Zbyt rzadkie opróżnianie worka urostomijnego lub stomijnego.
  • Nieprawidłowe ułożenie stomii.
  • Niewłaściwie dobrany sprzęt stomijny (nie chodzi tu tylko o worek, ale i płytkę o nieprawidłowym kształcie).
  • Niestosowanie pasty uszczelniającej, która pomaga wyrównać nierówności na skórze.

Jak zapobiec przeciekaniu worka do stomii? Należy zadbać o wybór odpowiedniego sprzętu i jego regularną wymianę, właściwe przygotowanie skóry przed każdą zmianą sprzętu, dokładne przyklejanie worka i używanie pasty uszczelniającej. Ponadto warto pamiętać o unikaniu nadmiernego nacisku na stomię, odpowiedniej diecie oraz systematycznej kontroli stomii i skóry. Dobrze dobrany sprzęt stomijny to połowa sukcesu. Pytanie, gdzie szukać wysokiej jakości produktów od renomowanych producentów? Odwiedź nasz sklep internetowy, gdzie znajdziesz szeroki wybór płytek, worków i akcesoriów stomijnych.

-------------------------------------------

Stomia24.pl - Zakupy online dla Twojej stomii w jednym miejscu! 

Realizujemy zlecenia NFZ

Powiązane produkty

Konsultacja stomijna
Darmowa pomoc