Jak się ubierać przy wyłonionej stomii?
Stomia24.pl
6 czerwca 2023Czy zabieg wyłonienia stomii wiąże się z wielką rewolucją w garderobie? Niekoniecznie. Być może masz w szafie ubrania maskujące stomię. Czym się charakteryzują i jak stworzyć z nich stylizację, która zapewnia maksymalny komfort i dyskrecję? Sprawdź nasze wskazówki!
Ubrania dla osób ze stomią to nie tylko kwestia mody
Modna, dopasowana do figury stylizacja zwiększa pewność siebie. Jest to szczególnie ważne w początkowym okresie po wyłonieniu stomii. Niektóre osoby ciężko przechodzą tę zmianę. W końcu stomia znajduje się w dość widocznym miejscu, przez co może wpływać na obraz własnego ciała. Pojawiają się obawy o brak akceptacji ze strony innych osób. O to, że fakt posiadania sztucznego odbytu odbije się negatywnie na relacjach. Jak walczyć z takimi myślami i nie dopuścić do tego, aby stomia obniżyła pewność siebie? Nieocenione są słowa wsparcia od bliskich osób, a także pomoc specjalisty. Oprócz tego są rzeczy, które z pozoru są błahe, ale mają duże znaczenie. Chodzi o ubrania maskujące stomię. Dobrze dobrana stylizacja świetnie zakrywa stomię. Dzięki temu znikają obawy o to, że wszyscy się o niej dowiedzą. Poza tym odpowiedni ubiór zwiększa wygodę i utrzymuje sprzęt stomijny we właściwym miejscu. To sprawia, że nawet przy aktywnym trybie życia nie trzeba wciąż myśleć o stomii.
Krok pierwszy – porządki w szafie
Jesteś tuż po zabiegu stomii i dopiero opuściłeś szpital? Daj sobie czas na odpoczynek, a potem zabierz się za porządki w szafie. Być może okaże się, że nie musisz wymieniać całej garderoby. Zacznij od dokładnego przeglądu ubrań. Zostaw te, w których czujesz się komfortowo. Być może będziesz mógł je nadal nosić. Po czym poznasz, że ubrania w Twojej szafie są odpowiednie dla osoby ze stomią?
- Wzorzyste ubrania: paski, kratki i inne wzory odwrócą uwagę od innych rzeczy. Będą dobrym wyborem, jeśli chcesz ukryć sprzęt stomijny.
- Rozciągliwe materiały: pomogą utrzymać sprzęt stomijny w odpowiednim miejscu.
- Grube materiały: nie wyrzucaj zwykłych dzianinowych swetrów. Mogą posłużyć Ci do stworzenia wielu ciekawych stylizacji na chłodniejsze dni. Do tego świetnie maskują sprzęt stomijny, ponieważ nie przylegają mocno do ciała.
Co z ubraniami, które nie wyglądają na odpowiednie dla osoby ze stomią? Jeśli bardzo je lubisz, nie poddawaj się od razu. Udaj się do krawca i spytaj, czy może zrobić drobne poprawki?
Jak ubierać się ze stomią? Wskazówki dla kobiet i mężczyzn
Jak stworzyć modne i wygodne stylizacje, które doskonale maskują sprzęt stomijny? Sprawdź poniższe wskazówki, a wszystko stanie się jasne!
Kobiece stylizacje
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po zabiegu wyłonienia stomii ubierać się bardzo kobieco. Sukienka będzie świetnym wyborem! Jednak jeśli zależy Ci na ukryciu sprzętu stomijnego, pamiętaj o kilku zasadach:
- wybieraj zwiewne sukienki zamiast obcisłych;
- nie bój się eksperymentować ze wzorami – w przypadku ubrań dla osób ze stomią wszelkie kwiaty, kropki, kratki itd. są jak najbardziej wskazane, ponieważ skupiają na sobie wzrok;
- postaw na falbanki i marszczenia tkaniny, które ukryją nierówności;
Tak wyglądają zasady dotyczące wyboru sukienek, a co ze spodniami? Najlepsze będą te z elastycznym paskiem. Są nie tylko wygodne, ale i pomagają utrzymać sprzęt stomijny we właściwym miejscu. Dobrym pomysłem będzie zestawienie sukienki lub spodni z taliowaną marynarką albo luźniejszym cardiganem. Kilka warstw odzieży to świetny sposób na ukrycie sprzętu stomijnego. Nie mniej ważny jest wybór odpowiedniej bielizny. Preferujesz bieliznę modelującą? Wybierz tę w większym rozmiarze, żeby uniknąć uciskania stomii. Poza tym zwróć uwagę na materiał. Powinien być miły w dotyku i zapewniać dobry przepływ powietrza. Wszystkie te cechy ma np. bawełna.
Męskie stylizacje
Podobnie jak w przypadku kobiecych stylizacji obowiązuje tu zasada „ubierania się na cebulkę”. Kilka warstw odzieży pomaga ukryć sprzęt stomijny. Nie masz pomysłu na modną i wygodną stylizację złożoną z kilku warstw ubrań? Luźniejsza marynarka w kratę i sweter z golfem to jedna z propozycji. W przypadku męskich stylizacji nasuwa się również pytanie o garnitur. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zostawić go w szafie. Pod warunkiem że spodnie nie uciskają miejsca wyłonienia stomii. Jeśli tak jest, poszukaj spodni z regulowanym paskiem. Co założyć pod marynarkę od garnituru? Koszulę w paski lub inne wzory, które odciągną wzrok od sprzętu stomijnego. Pozostaje jeszcze kwestia bielizny. Dobrze sprawdzi się ta z bawełny zapewniającej dobry przepływ powietrza. Co do rodzaju bielizny jest to kwestia indywidualna. Część mężczyzn wybiera bokserki z wyższym stanem, które pomagają ukryć sprzęt stomijny. Ubrania maskujące stomię sprawiają, że nawet po zabiegu wyłonienia stomii można czuć się komfortowo i modnie. Nie trzeba ciągle myśleć o tym, że sprzęt stomijny znajdzie się w niewłaściwym miejscu albo będzie widoczny dla innych. Skoro wiesz już, że warto wybierać luźniejsze, wzorzyste ubrania z przewiewnych materiałów czas na przegląd szafy! Pamiętaj, żeby poszukać w niej również odpowiednich dodatków i bielizny.
-------------------------------------------
Stomia24.pl - Zakupy online dla Twojej stomii w jednym miejscu!
Realizujemy zlecenia NFZ
Warto sprawdzić
Zmiany w refundacji sprzętu stomijnego od 2024 roku
Powiązane artykuły
Stomia – Jak ukryć worek stomijny?
Stomia24.pl
21 listopada 2023Worek stomijny - rodzaje, przeciekanie, jak założyć i kiedy wymieniać?
Stomia24.pl
9 października 2023Jaką bieliznę nosić przy wyłonionej stomii?
Stomia24.pl
20 września 2023Jakie ograniczenia w codziennym życiu wprowadza stomia?
Stomia24.pl
28 sierpnia 2023Rehabilitacja po wyłonieniu stomii
Stomia24.pl
22 sierpnia 2023Jak sobie poradzić z wypadającą stomią?
Stomia24.pl
4 sierpnia 2023Dieta przy urostomii - co można jeść?
Stomia24.pl
12 grudnia 2023#toaletaprzyjaznastomikom
Stomia24.pl
18 lipca 2023Powrót do pracy po wyłonieniu stomii - jak się przygotować?
Stomia24.pl
7 lipca 2023Ile kosztuje bycie stomikiem?
Stomia24.pl
19 czerwca 2023Zablokowanie stomii - co może być przyczyną? Postępowanie przy zablokowaniu stomii
Stomia24.pl
27 czerwca 2023Stomia a podróże. Jak stomik powinien przygotować się do dłuższych podróży?
Stomia24.pl
2 czerwca 2023Stomia a basen. Jak przygotować się do wizyty na pływalni?
Stomia24.pl
23 maja 2023Co to jest karta stomika? Jakie daje uprawnienia, gdzie można ją wyrobić?
Stomia24.pl
19 maja 2023Stomia a ryzyko depresji. Gdzie szukać pomocy?
Stomia24.pl
8 maja 2023Stomia a macierzyństwo. Jak wygląda ciąża ze stomią?
Stomia24.pl
17 kwietnia 2023Martwica stomii – jak ją rozpoznać, czy jest niebezpieczna? Postępowanie przy martwicy stomii
Stomia24.pl
18 kwietnia 2023Aktywność fizyczna przy stomii. Czy można uprawiać sport?
Stomia24.pl
6 kwietnia 2023Rekonwalescencja po operacji wyłonienia stomii
Stomia24.pl
5 września 2022Jak często zmieniać worek stomijny?
Stomia24.pl
2 listopada 2022Jak pielęgnować skórę wokół stomii?
Stomia24.pl
19 stycznia 2023Stomia a… zapach. Jak być stomikiem i nie stresować się nieprzyjemnym zapachem?
Stomia24.pl
3 lutego 2023Stomia i seks - wszystko, co warto wiedzieć
Stomia24.pl
21 marca 2023Stomia i sen
Stomia24.pl
22 marca 2023Dieta stomika. Czy stomia wiąże się z koniecznością stosowania odpowiedniej diety?
Stomia24.pl
17 lutego 2023Stomia czasowa – na jak długo się zakłada?
Stomia24.pl
4 stycznia 2023Przepuklina okołostomijna – przyczyny, objawy, profilaktyka
Stomia24.pl
30 września 2022Alkohol a stomia
Stomia24.pl
1 lutego 2024Jak zmienić worek stomijny?
Stomia24.pl
9 stycznia 2024Jak dbać o stomię?
Stomia24.pl
9 maja 2022Czego nie można robić ze stomią?
Stomia24.pl
16 sierpnia 2022Biegunki i zaparcia u pacjentów ze stomią
Stomia24.pl
26 lipca 2022