Rehabilitacja po wyłonieniu stomii
Stomia24.pl
22 sierpnia 2023Zabieg wyłonienia stomii często wiąże się z dużym stresem. W głowie pojawiają się różne pytania. Jak będzie wyglądało życie po zabiegu? Czy szybko wrócę do dawnej sprawności? Dużo zależy od tego, jakie działania zostaną podjęte po zabiegu. W szybszym powrocie do sił pomaga rehabilitacja po stomii.
Kiedy rozpocząć rehabilitację po zabiegu wyłonienia stomii?
Można powiedzieć, że rehabilitacja rozpoczyna się jeszcze przed zabiegiem wyłonienia stomii. W okresie przedoperacyjnym zaleca się: trening aerobowy i siłowy, ćwiczenia oddechowe i wzmacniające mięśnie brzucha, a także rozciąganie. Przy czym każdy rodzaj ćwiczeń powinien być konsultowany z personelem medycznym. Okres przedoperacyjny to także dobry czas na edukację. Dzięki dobremu przygotowaniu, szybkie podjęcie rehabilitacji po stomii jest łatwiejsze. Rehabilitacja po zabiegu powinna być prowadzona metodą małych kroków. W pierwszej fazie zaleca się unikanie nadmiernych napięć i przeciążeń, które uruchamiają tłocznie jamy brzusznej. Organizm musi mieć czas na regenerację. W pierwszych dniach po zabiegu rehabilitacja może obejmować korzystanie z laski, wózka inwalidzkiego i chodzików. Na tym etapie fizjoterapeuta powinien udzielić instrukcji dotyczących prawidłowej mechaniki ciała. Po wyjściu ze szpitala zaleca się wprowadzenie codziennej aktywności (o ile stan zdrowia na to pozwala). Na początek w postaci spacerów, które nie stanowią nadmiernego obciążenia dla organizmu. Z czasem można zmienić je na nordic walking (potocznie nazywany „spacerem z kijkami”). Jest to forma ruchu, która angażuje większość mięśni. Ma pozytywny wpływ nie tylko na sprawność fizyczną, ale i jakość snu niezbędnego do regeneracji po zabiegu. Ponadto nordic walking polepsza samopoczucie psychofizyczne. Ma to duże znaczenie u osób, które doświadczają różnych emocji po zabiegu wyłonienia stomii. Kolejnym etapem może być włączenie jazdy na rowerze do codziennej aktywności. Jest to forma ruchu, która nie obciąża mięśni brzucha. Jednocześnie daje możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dzięki temu ma pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne.
Ćwiczenia po wyłonieniu stomii?
Rehabilitacja po wyłonieniu stomii obejmuje różne ćwiczenia, które przyspieszają powrót do zdrowia.
- Ćwiczenia oddechowe – dużą zaletą jest to, że można wykonywać je w dowolnym miejscu i czasie. Nie wymagają specjalnego przygotowania i sprzętu. Do tego typu ćwiczeń zaliczają się m.in. oddychanie głębokie i przeponowe.
- Ćwiczenia ruchowe – należy wprowadzać je metodą małych kroków w zależności od stanu zdrowia i możliwości danej osoby. Ćwiczenia ruchowe obejmują m.in. rozciąganie i ćwiczenia aerobowe.
- Ćwiczenia postularne – mają na celu poprawę postawy ciała i równowagi. Nie muszą być skomplikowane. Może być to stanie na jednej nodze.
- Ćwiczenia wzmacniające – jak sama nazwa mówi, są to ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie. Pomagają w utrzymaniu stomii i zapobiegają przepuklinie. Mogą być to ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy wykonywane pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego, ćwiczenia wzmacniające mięśnie górnych kończyn (z użyciem butelek wody o pojemności 500-700 ml lub ciężarkami do 2 kg), a także trening na schodach. Zalecane są także ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha. Jednak należy pamiętać, aby wykonywać je pod okiem fizjoterapeuty (przynajmniej na początku). W przeciwnym razie zła technika może doprowadzić do powstania przepukliny okołostomijnej.
- Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym w domu.
Jak często ćwiczyć w tzw. okresie poszpitalnym (czyli po upływie od dwóch tygodni do trzech miesięcy po zabiegu)? Na początku ważne jest, aby ćwiczyć systematycznie i stopniowo wydłużać czas trwania ćwiczeń. Celem jest 5 godzin ćwiczeń tygodniowo. Aby szybciej odzyskać siły po zabiegu, warto połączyć powyższe ćwiczenia z innymi elementami zdrowego stylu życia. Dbać o odpowiednią ilość snu, przestrzegać zasad zdrowego odżywiania, unikać używek i stresu. Poza tym należy unikać: bezczynności, dźwigania ciężarów powyżej 2 kg, uruchamiania tłoczni brzusznej, a także ćwiczeń związanych z dużym ryzykiem kontuzji (np. jazda na nartach, wspinaczka). Do ćwiczeń, które mogą aktywować tłocznię brzuszną i zwiększać ryzyko przepukliny okołostomijnej, zaliczają się m.in. pełne pompki i podciąganie na drążku, jednoczesne ćwiczenia nóg, „brzuszki” i „deski”.
Korzyści fizjoterapii po utworzeniu stomii
Jakie korzyści niesie za sobą fizjoterapia i aktywność fizyczna po zabiegu wyłonienia stomii? Lista jest długa i obejmuje m.in.:
- wzmocnienie odporności;
- poprawę ukrwienia w obszarze trzewnym;
- wzrost wentylacji i pojemności dyfuzyjnej płuc;
- wzmocnienie mięśni powłok brzusznych (co minimalizuje ryzyko przepukliny okołostomijnej);
- redukcję skutków choroby (np. zmęczenia, utraty masy mięśniowej);
- wzrost poziomu endorfin, które mają pozytywny wpływ na nastrój;
Podsumowując, aktywność fizyczna i rehabilitacja po wyłonieniu stomii pomagają w odzyskaniu sił po zabiegu. Mają pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Ponadto zmniejszają ryzyko wystąpienia innych chorób w przyszłości (np. cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy). Przy czym należy pamiętać, że wszystkie ćwiczenia należy konsultować ze specjalistą. Nieodpowiedni dobór ćwiczeń w okresie pooperacyjnym może przynieść więcej szkody niż pożytku.
- Tschentscher M., Niederseer D., Niebauer J.: Health benefits of Nordic walking: a systematic review. Am J Prev Med. 2013 Jan;44(1):76-84.
- https://stomalife.pl/o-stomii/porady-ekspertow/rehabilitacja-i-aktywnosc-fizyczna-stomikow/
- link
-------------------------------------------
Stomia24.pl - Zakupy online dla Twojej stomii w jednym miejscu!
Realizujemy zlecenia NFZ
Warto sprawdzić
Zmiany w refundacji sprzętu stomijnego od 2024 roku
Powiązane artykuły
Przepuklina okołostomijna – przyczyny, objawy, profilaktyka
Stomia24.pl
30 września 2022Rekonwalescencja po operacji wyłonienia stomii
Stomia24.pl
5 września 2022Aktywność fizyczna przy stomii. Czy można uprawiać sport?
Stomia24.pl
6 kwietnia 2023Stomia a macierzyństwo. Jak wygląda ciąża ze stomią?
Stomia24.pl
17 kwietnia 2023Stomia a basen. Jak przygotować się do wizyty na pływalni?
Stomia24.pl
23 maja 2023Co to jest karta stomika? Jakie daje uprawnienia, gdzie można ją wyrobić?
Stomia24.pl
19 maja 2023Stomia a podróże. Jak stomik powinien przygotować się do dłuższych podróży?
Stomia24.pl
2 czerwca 2023Jak sobie poradzić z wypadającą stomią?
Stomia24.pl
4 sierpnia 2023Jaką bieliznę nosić przy wyłonionej stomii?
Stomia24.pl
20 września 2023Jakie ograniczenia w codziennym życiu wprowadza stomia?
Stomia24.pl
28 sierpnia 2023Worek stomijny - rodzaje, przeciekanie, jak założyć i kiedy wymieniać?
Stomia24.pl
9 października 2023Jak pielęgnować skórę wokół stomii?
Stomia24.pl
19 stycznia 2023Rodzaje stomii: kolostomia, ileostomia, urostomia
Stomia24.pl
16 maja 2022Operacja wyłonienia stomii. Jak się przygotować?
Stomia24.pl
27 kwietnia 2022