Stomia a podróże. Jak stomik powinien przygotować się do dłuższych podróży?
Stomia24.pl
2 czerwca 2023Planowanie pierwszej podróży po wyłonieniu stomii może napawać obawami i wydawać się dużym wyzwaniem. Jest to zupełnie naturalne. Po operacji mierzymy się z nową rzeczywistością, którą musimy poznać i się jej nauczyć. Często wymaga to otworzenia się na nowe potrzeby i koncentrowaniu się na rzeczach, którym do tej pory nie poświęcaliśmy uwagi. Co ważne - posiadanie stomii nie powinno powstrzymywać cię od zwiedzania kraju i świata. Z odpowiednim przygotowaniem i planowaniem, możesz cieszyć się przygodami i doświadczeniami podróżniczymi tak samo jak każda inna osoba.
Planowanie podróży przez osobę ze stomią
Planowanie podróży jest ważne dla wszystkich, ale stomik musi dodatkowo pomyśleć o swoich szczególnych potrzebach. Przede wszystkim trzeba dobrze zaplanować ilość zabieranego ze sobą sprzętu stomijnego. Najpierw oblicz ile worków stomijnych zużywasz na dobę, to będzie Twój punkt wyjścia do przygotowania się do wyjazdu. Najbezpieczniej jest zabrać wszystko co jest potrzebne do utrzymania i pielęgnacji stomii na cały okres podróży z zapasem, który uwzględnia różne nieprzewidziane sytuacje. Warto więc na przykład ilość zużywanych dziennie worków stomijnych pomnożyć przez ilość dni, które planujemy na wyjeździe, a następnie pomnożyć razy dwa, aby mieć zapas. Można do tego dodać jeszcze kilka sztuk więcej. Takie planowanie może okazać się zbawienne, zwłaszcza gdy podróżujemy za granicę i zmieniamy klimat oraz środowisko. Oczywiście należy zadbać również o odpowiednią ilość wszystkich pozostałych akcesoriów pielęgnacyjnych.
Podróżowanie ze stomią – praktyczne porady
W zależności od rodzaju planowanego wyjazdu i podróży warto zabrać ze sobą worki stomijne o różnych rozmiarach. Przykładowo - jeżeli czeka Cię długi lot, możesz potrzebować worka o większym niż zazwyczaj rozmiarze. Z kolei wybierając się na plażę czy na basen, możesz założyć worek o małej pojemności. Z doświadczenia podróżniczego osób z kolostomią wynika, że jeżeli na co dzień korzysta się z zamkniętych worków stomijnych, to na wyjazd warto zabrać ze sobą również worki odpuszczalne. W zależności od tego gdzie podróżujesz, możesz przebywać w różnych warunkach - czasem łatwiej będzie opróżnić worek niż wymienić go na nowy. Ponadto zmiana klimatu może wiązać się z wystąpieniem biegunki. W takiej sytuacji również przydatny będzie worek odpuszczalny (rzadsza wymiana worka to mniejsze ryzyko podrażnień skóry). Jeżeli podróżujesz samolotem, to pakując sprzęt stomijny podziel go na 2 części. Większą partię włóż do bagażu rejestrowanego. Mniejszą do bagażu podręcznego (zabierz więcej niż potrzebujesz na sam lot). W ten sposób zabezpieczysz się na wypadek gdyby Twój bagaż rejestrowany zaginął. Podczas podróży do krajów o cieplejszym klimacie możemy się bardziej intensywnie pocić, co utrudnia wymianę worka stomijnego. Zadbaj o to, aby dokładnie osuszyć skórę przed założeniem nowego worka. Dzięki temu będzie on lepiej dopasowany. W tropikalnym klimacie istnieje wyższe ryzyko odwodnienia lub biegunki, dlatego należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Pomocne mogą być też saszetki z elektrolitami oraz leki przeciwbiegunkowe (zabierz je ze sobą z domu). Jeżeli planujesz kąpiele słoneczne, zwróć uwagę na to, że intensywne słońce może wysuszać płytkę stomijną przez co może być potrzebna częstsza wymiana worka. Uwzględnij to planując ile sprzętu stomijnego zabierzesz ze sobą w podróż. Gdy podróżujesz samochodem lub autokarem zaplanuj przerwy w podróży tak, aby istniała możliwość skorzystania z toalety. Sprawdź lokalizację na trasie hoteli, restauracji, stacji benzynowych lub innych miejsc, gdzie znajdują się toalety, z których można skorzystać. Przy dłuższych podróżach warto również rozważyć czas na regenerację. Niektóre osoby ze stomią potrzebują więcej czasu na odpoczynek niż to było przed wyłonieniem stomii.
Podróżowanie ze stomią - ubezpieczenie
Warto zaopatrzyć się w polisę ubezpieczeniową na wyjazd. Pamiętaj, że musi ona uwzględniać Twoją chorobę oraz fakt posiadania stomii. Jeżeli podróżujesz po państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz EFTA (Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii) zabierz ze sobą kartę EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest unijnym dokumentem, który potwierdza Twoje prawo do świadczeń medycznych na identycznych prawach, które obowiązują osoby ubezpieczone w państwie, do którego podróżujesz. Co ważne - zakres finansowanych w ramach EKUZ rodzajów pomocy lekarskiej może różnić się w poszczególnych państwach, dlatego przed wyjazdem należy sprawdzić jakie zasady obowiązują w kraju, do którego się wybierasz.
Podróżowanie samolotem ze stomią
Stomia a samolot - aby wejść na pokład samolotu nie potrzebujesz żadnych specjalnych dokumentów. Niemniej jednak warto wcześniej zaopatrzyć się w tzw. kartę stomika. Karta Mam Stomię powstała z inicjatywy Fundacji STOMAlife i jest to dokument potwierdzający, że jej posiadacz ma wyłonioną stomię. Karta ta wydawana jest w wygodnym formacie karty płatniczej, mieści się więc bez problemu w każdym portfelu. Do karty dołączone jest zaświadczenie medyczne (przetłumaczone na siedem języków), na którym lekarz prowadzący (lekarz POZ) poświadcza fakt posiadania stomii. Posiadanie tych dokumentów i pokazanie ich przed odprawą może zaoszczędzić osobie ze stomią niekomfortowych, krępujących sytuacji np. podczas kontroli bezpieczeństwa. Kupując bilet lotniczy warto wybrać miejsce, które znajduje się z brzegu, przy przejściu i w pobliżu toalety. W razie nagłej potrzeby skorzystania z toalety, łatwiej i szybciej będzie się do niej dostać. Jeżeli podróżujesz samolotem, upewnij się, że masz wystarczający zapas sprzętu stomijnego. Pamiętaj, że na pokład samolotu nie wolno wnosić nożyczek, dlatego worki i plastry, które będą wykorzystywane podczas lotu przytnij wcześniej, w domu, a nożyczki spakuj do walizki nadawanej jako bagaż rejestrowany. Podróż samolotem może zwiększyć ilość produkowanych przez Twoje jelita gazów, dlatego warto na 24 h przed planowanym lotem unikać produktów, które mogą powodować wzdęcia i wpływać na produkcję gazów, np. ostrego i tłustego jedzenia oraz napojów gazowanych. Podsumowując, chociaż podróż ze stomią wymaga trochę więcej planowania i przygotowań, to w dalszym ciągu można cieszyć się swoją przygodą jak każdy inny podróżnik.
Powiązane artykuły
Powikłania po wyłonieniu stomii
Stomia24.pl
29 marca 2023Stomia a basen. Jak przygotować się do wizyty na pływalni?
Stomia24.pl
23 maja 2023Co to jest karta stomika? Jakie daje uprawnienia, gdzie można ją wyrobić?
Stomia24.pl
19 maja 2023Stomia a ryzyko depresji. Gdzie szukać pomocy?
Stomia24.pl
8 maja 2023Martwica stomii – jak ją rozpoznać, czy jest niebezpieczna? Postępowanie przy martwicy stomii
Stomia24.pl
18 kwietnia 2023Stomia a macierzyństwo. Jak wygląda ciąża ze stomią?
Stomia24.pl
17 kwietnia 2023Aktywność fizyczna przy stomii. Czy można uprawiać sport?
Stomia24.pl
6 kwietnia 2023Stomia i sen
Stomia24.pl
22 marca 2023Stomia i seks - wszystko, co warto wiedzieć
Stomia24.pl
21 marca 2023Dieta stomika. Czy stomia wiąże się z koniecznością stosowania odpowiedniej diety?
Stomia24.pl
17 lutego 2023Stomia a… zapach. Jak być stomikiem i nie stresować się nieprzyjemnym zapachem?
Stomia24.pl
3 lutego 2023Jak pielęgnować skórę wokół stomii?
Stomia24.pl
19 stycznia 2023Stomia czasowa – na jak długo się zakłada?
Stomia24.pl
4 stycznia 2023Przepuklina okołostomijna – przyczyny, objawy, profilaktyka
Stomia24.pl
30 września 2022Rekonwalescencja po operacji wyłonienia stomii
Stomia24.pl
5 września 2022Jak często zmieniać worek stomijny?
Stomia24.pl
2 listopada 2022Ile kosztuje bycie stomikiem?
Stomia24.pl
19 czerwca 2023Jak się ubierać przy wyłonionej stomii?
Stomia24.pl
6 czerwca 2023Zablokowanie stomii - co może być przyczyną? Postępowanie przy zablokowaniu stomii
Stomia24.pl
27 czerwca 2023Powrót do pracy po wyłonieniu stomii - jak się przygotować?
Stomia24.pl
7 lipca 2023#toaletaprzyjaznastomikom
Stomia24.pl
18 lipca 2023Dieta przy urostomii - co można jeść?
Stomia24.pl
12 grudnia 2023Rehabilitacja po wyłonieniu stomii
Stomia24.pl
22 sierpnia 2023Jakie ograniczenia w codziennym życiu wprowadza stomia?
Stomia24.pl
28 sierpnia 2023Jak sobie poradzić z wypadającą stomią?
Stomia24.pl
4 sierpnia 2023Jaką bieliznę nosić przy wyłonionej stomii?
Stomia24.pl
20 września 2023Worek stomijny - rodzaje, przeciekanie, jak założyć i kiedy wymieniać?
Stomia24.pl
9 października 2023Stomia – Jak ukryć worek stomijny?
Stomia24.pl
21 listopada 2023