Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Ile kosztuje bycie stomikiem?

stomia
worek stomijny
#pielegnacja stomii
stomia ile kosztuje

Stomia24.pl

19 czerwca 2023

Każdy stomik musi w pierwszej kolejności nauczyć się opieki nad swoją stomią, w tym regularnej zmiany worków stomijnych, utrzymania higieny oraz monitorowania swojego stanu zdrowia. Mimo, że stomia ma znaczny wpływ na życie  i wymaga pewnych dostosowań, wiele osób ze stomią prowadzi aktywne i satysfakcjonujący tryb życia. Należy pamiętać, że jak każda choroba wiąże się z wydatkami, które należy uwzględnić planując swój budżet domowy. Koszt bycia stomikiem może być zróżnicowany pod wieloma względami. Zależy to od wielu czynników, takich jak rodzaj stomii, stan zdrowia i indywidualne potrzeby pacjenta. Ciężko stwierdzić ile kosztuje

Osoby ze stomią potrzebują specjalistycznych wyrobów i akcesoriów stomijnych.

Specjalistyczny sprzęt jakiego potrzebują stomicy to: worki stomijne, płytki stomijne, pasty uszczelniające, spray’e do usuwania przylepca, półpierścienie, gaziki do zmywania skóry wokół stomii czy też gaziki do pielęgnacji skóry z płynem ochraniającym. Koszt tych materiałów będzie się różnił w zależności od marki, rodzaju i ilości używanego sprzętu. Oprócz tego cena worków stomijnych jest zależna również od systemu - czy jest to produkt jedno- czy dwuczęściowy. Worki stomijne w systemie 2-częsciowym (worek i płytka) są znacznie droższe niż w systemie 1-częściowym, jednak dzięki możliwości zmiany samego worka bez konieczności odrywania płytki, która może podrażniać wrażliwą skórę brzucha nie ma potrzeby używania tak często kosmetyków do pielęgnacji skóry wokół stomii. Najlepszym sposobem, aby poznać aktualne ceny worków i płytek stomijnych, jest sprawdzenie oferty w firmach specjalizujących się w zaopatrzeniu stomijnym. Tam będą w stanie udzielić najbardziej dokładnych informacji na temat dostępnych opcji oraz kosztów poszczególnych produktów. Osoby, które z różnych przyczyn musiały poddać się zabiegowi wyłonienia stomii, potrzebują konkretnych wyrobów do zachowania prawidłowej higieny.

Wyroby stomijne są dostępne w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz.U.2022 poz. 2319) od dnia 01.01.2023r. zostały wprowadzone zmiany w refundacji sprzętu stomijnego. Wprowadzono dwa oddzielne kody, w związku z czym pacjent otrzymuje od lekarza dwa zlecenia - jedno na worki i płytki stomijne, drugie na akcesoria. Dla nowych stomików wprowadzono jednorazowe zlecenie z podwójnym limitem finansowania, co jest znacznym ułatwieniem dla tej grupy pacjentów ze względu na to, że jest to dla nich czas nauki i dopasowywania sprzętu, a co za tym idzie większego zużycia. W przypadku wyłonionej kolostomii i ileostomii Pacjenci mogą liczyć na wsparcie finansowe przez Narodowy Fundusz Zdrowia w kwocie 450,00 zł/miesiąc (worki i płytki stomijne), natomiast dla osób z urostomią kwota ta wynosi 530,00 zł/miesiąc. Refundacja wynosi 100% do limitu, co oznacza, że pacjenci mogą wybrać na miesiąc worki i płytki do tej kwoty całkowicie bezpłatnie. W przypadku akcesoriów stomijnych limit finansowania dla wszystkich powyższych grup jest taki sam i wynosi 120,00 zł/miesiąc, z czego odpłatność pacjenta to 20% do limitu. U osób z nowo wyłonioną stomią, na akcesoria tak jak i w przypadku worków i płytek, pacjenci są uprawnieni do otrzymania jednorazowe zlecenie z podwójnym limitem finansowania, który wynosi 240,00 zł. Warto pamiętać, że pomimo dostępnej refundacji, nadal może być konieczne poniesienie pewnej części kosztów z własnej kieszeni, na przykład w formie opłaty własnej, gdy ilość potrzebnego sprzetu stomijnego wykracza poza limit i jest potrzeba zakupu powyżej limitu refundacji. Oprócz kosztów związanych z samym sprzętem medycznym, u osób z wyłonioną stomią dochodzą takie koszty jak opieka medyczna, koszty leków czy też koszty dietetyczne.

Koszty opieki medycznej stomików

Bardzo często osoby z nowo wyłonioną stomią potrzebują w pierwszych dniach wsparcia pielęgniarki stomijnej. Zazwyczaj firmy sprzedające sprzęt stomijny zapewniają bezpłatne wizyty pielęgniarki stomijnej. Niekiedy pacjent poszukuje na własną rękę pomocy i taką wizytę musi opłacić z własnej kieszeni. Jeżeli stomik zdecyduje się na umówienie wizyty z pielęgniarką w szpitalu, koszt takiej wizyty zostanie pokryty przez ubezpieczenie zdrowotne. Niektórzy stomicy ze względu na rodzaj i stan choroby, mogą również wymagać regularnych wizyt u lekarzy specjalistów, do których nie zawsze jest możliwość w szybkim czasie zapisania się na Fundusz, stąd należy wziąć pod uwagę również koszty związane z prywatną wizytą.

Koszty leków dla stomików

Niektórzy stomicy wymagają regularnego stosowania leków przepisywanych przez lekarza w związku z współistniejącą chorobą. Koszt leków będzie zależał od rodzaju i dawki przepisywanych leków oraz od stopnia refundacji.

Koszty dietetyczne związane ze stomią

U osób z wyłonioną stomią może być konieczność zastosowania specjalnej diety lub suplementacji, aby zapewnić odpowiednie odżywienie i kontrolę objawów. Koszt tych produktów żywnościowych lub suplementów będzie zależał od indywidualnych potrzeb. Dieta stomika ma na celu utrzymanie zdrowia i zapobieganie potencjalnym problemom związanym z trawieniem i wydalaniem. Bardzo ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem specjalizującym się w stomii, aby opracował spersonalizowany plan żywieniowy, uwzględniający indywidualne potrzeby zdrowotne i preferencje. Należy pamiętać, że każda osoba jest inna i koszty związane ze stomią mogą się różnić w zależności od pacjenta. Ważne jest, aby szukać wsparcia, zarówno ze strony specjalistów medycznych, jak i innych osób ze stomią, oraz dostosować swoje podejście i techniki do swoich indywidualnych potrzeb.

Powiązane produkty

Pielęgniarka stomijna
Darmowa konsultacja