Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Rekonwalescencja po operacji wyłonienia stomii

rehabilitacja po wyłonieniu stomii
gojenie sie stomii
stomia gojenie

Stomia24.pl

5 września 2022

Wyłonienie stomii to zabieg, który zazwyczaj nie wymaga wprowadzania drastycznych zmian w stylu życia. Nadal możliwe jest uprawianie sportu, czy podróżowanie. Jednak warto pamiętać, że rekonwalescencja po stomii rządzi się swoimi prawami, ponieważ to czas potrzebny do regeneracji po zabiegu. Jak długo trwa rekonwalescencja i jakich zasad należy przestrzegać po operacji wyłonienia stomii?

Jak długo trwa rekonwalescencja po stomii?

Najlepiej jeszcze przed zabiegiem przygotować się do okresu rekonwalescencji. Dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry, rehabilitacja oraz dieta w tym okresie. Dzięki temu współpraca ze specjalistami będzie łatwiejsza, a powrót do dawnej sprawności może okazać się szybszy. Jednak to jak długo będzie trwał okres rekonwalescencji, zależy od indywidualnych czynników. Zazwyczaj po upływie 3 miesięcy możliwy jest powrót do treningów i innych aktywności. Oprócz oszczędnego trybu życia, w pierwszych dniach po operacji wyłonienia stomii zaleca się specjalną dietę oszczędzającą układ pokarmowy. W początkowym okresie rekonwalescencji wdrażane jest żywienie pozajelitowe. Po kilku dniach możliwe jest żywienie drogą przewodu pokarmowego. Na początku rekonwalescencji podaje się posiłki w formie płynnej, a z upływem czasu stopniowo rozszerza dietę o kolejne produkty. O tym, jak długo konieczne będzie stosowanie specjalnej diety, decyduje stan ogólny pacjenta, miejsce wyłonienia stomii, a także długość usuniętego fragmentu jelita.

Przebieg rehabilitacji po stomii

Celem rehabilitacji po wyłonieniu stomii po zabiegu jest powrót do dawnej aktywności fizycznej i zawodowej. W pierwszym etapie należy unikać napięć i nadmiernych przeciążeń uruchamiających tłocznię jamy brzusznej. Dlatego na początku rehabilitacji forsowne ćwiczenia nie wchodzę w grę. Polecane są za to codzienne spacery, które mają pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne oraz fizyczne. Jednak nawet w ich przypadku trzeba zacząć od krótkich dystansów i wolnego tempa (które można z czasem zwiększać w zależności od stanu zdrowia). Osobom, które już przed zabiegiem były aktywne fizycznie, zaleca się stopniową odbudowę mięśni brzucha po upływie około 3 miesięcy od zabiegu. Cel ten można osiągnąć poprzez wykonywanie gimnastyki izometrycznej wzmacniającej mięśnie tułowia i brzucha. Obok gimnastyki izometrycznej, ważne miejsce w rehabilitacji po wyłonieniu stomii zajmują ćwiczenia oddechowe. W połączeniu ze wspomnianą gimnastyką zmniejsza ryzyko przepuklinie okołostomijnej. Należy przy tym zaznaczyć, że nie u wszystkich osób wdrożenie ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha i tułowia jest możliwe po upływie 3 miesięcy od zabiegu. Jeśli pacjent wcześniej był osobą mało aktywną lub jego stan zdrowia jest zły, czas ten może ulec wydłużeniu. Dlatego każda decyzja dotycząca wykonywania ćwiczeń podczas rekonwalescencji po stomii wymaga konsultacji ze specjalistą.

Ile czasu goi się stomia?

Okres rekonwalescencji trwa zazwyczaj około 3 miesiące i jest to też czas, kiedy stopniowo goi się stomia. Jednak może być on dłuższy w zależności od różnych czynników. Aby tak nie było, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację stomii po zabiegu. Warto też jeszcze w szpitalu zapytać lekarza lub pielęgniarkę o to, jak dbać o stomię. Umożliwi to uniknięcie błędów wydłużających okres rekonwalescencji. Warto obserwować stomię – powinna mieć kolor różowo-czerwony i być wilgotna. W początkowym okresie rekonwalescencji (do 8 tygodni po operacji) może być także lekko powiększona. Czasami, podczas jej oczyszczania pojawia się także delikatne krwawienie. Jest to jednak coś normalnego i z czasem mija (a jeśli tak nie jest, należy skonsultować się z lekarzem). Poza tym, choć stomia zaczyna prawidłowo funkcjonować już kilka dni po zabiegu, na początku treść, która się przez nią wydostaje ma silny zapach i jest wodnista. Zazwyczaj nie jest to nic niepokojącego, a odpowiednio zbilansowana dieta powinna pomóc pozbyć się tego problemu.

Wyjście do domu – co dalej?

Jeszcze przed wyjściem do domu należy uzyskać od lekarza lub pielęgniarki jak najwięcej informacji dotyczących życia ze stomią. W powrocie do dawnej aktywności fizycznej i zawodowej bardzo ważne jest przestrzeganie zasad diety i pielęgnacji stomii, a także unikanie forsownych ćwiczeń. Niezwykle istotne jest, aby skóra wokół stomii była zdrowa. Dlatego należy dobrze dopasować sprzęt stomijny, aby treść jelitowa nie miała kontaktu ze skórą (w związku z tym, że znajdują się w niej enzymy trawienne, prowadzi to do powstawania podrażnień). Poza tym zaleca się stosowanie specjalnych kosmetyków stomijnych. Są to produkty, które ułatwiają oczyszczanie skóry, uszczelniają worki stomijne i pomagają w przypadku podrażnień. Konieczna będzie również regularna wymiana sprzętu stomijnego. W przypadku systemu jednoczęściowego zaleca się, aby zmieniać worki minimum raz dziennie. Z kolei system dwuczęściowy wymaga również zmiany płytki stomijnej co 3-5 dni. Co z dietą? Gdy możliwe już będzie przyjmowanie produktów stałych, należy przestrzegać zasad diety lekkostrawnej. Posiłki powinny być urozmaicone, przygotowywane metodą gotowania na parze lub w wodzie albo duszenia (bez wcześniejszego obsmażania). Ponadto zaleca się ograniczenie lub wyeliminowanie z jadłospisu produktów, które mogą powodować wzdęcia i gazy, a także ostrych przypraw. Przestrzeganie tych wszystkich zasad sprawi, że powrót do aktywności sprzed zabiegu stanie się łatwiejszy. Zmniejszy się również ryzyko powikłań. Dlatego warto już przed operacją zapoznać się z zaleceniami po zabiegu i zacząć wdrażać je jak najszybciej.

Powiązane artykuły

Powikłania po wyłonieniu stomii
Powikłania po wyłonieniu stomii

Stomia24.pl

29 marca 2023
Co to jest stomia jelitowa?
Co to jest stomia jelitowa?

Stomia24.pl

6 maja 2022
Stomia – Jak ukryć worek stomijny?
Stomia – Jak ukryć worek stomijny?

Stomia24.pl

21 listopada 2023
Jak często zmieniać worek stomijny?
Jak często zmieniać worek stomijny?

Stomia24.pl

2 listopada 2022
Jak dbać o stomię?
Jak dbać o stomię?

Stomia24.pl

9 maja 2022
Jak zmienić worek stomijny?
Jak zmienić worek stomijny?

Stomia24.pl

9 stycznia 2024
Czego nie można robić ze stomią?
Czego nie można robić ze stomią?

Stomia24.pl

16 sierpnia 2022
Jak używać pasty uszczelniającej?
Jak używać pasty uszczelniającej?

Stomia24.pl

11 sierpnia 2023
Dlaczego worek stomijny się odkleja?
Dlaczego worek stomijny się odkleja?

Stomia24.pl

13 listopada 2023
Jak często zmieniać worek stomijny?
Jak często zmieniać worek stomijny?

Stomia24.pl

2 listopada 2022

Powiązane produkty

Pielęgniarka stomijna
Darmowa konsultacja