Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Stomia – Jak ukryć worek stomijny?

stomia
worek stomijny

Stomia24.pl

21 listopada 2023

Stomia może być rozwiązaniem wdrożonym tymczasowo lub na stałe. Jednak niezależnie od tego, czy trzeba z nią funkcjonować przez całe życie, czy tylko przez pewien czas pojawia się wiele pytań. Jedno z nich dotyczy tego, jak ukryć worek stomijny, aby zachować pełną dyskrecję? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to i inne ważne pytania.

Jak ubrać się ze stomią?

Po usłyszeniu wiadomości o konieczności wyłonienia stomii w głowie może pojawić się wiele pytań. Jak będzie wyglądać życie ze stomią czy wszyscy będą wiedzieli o tym, że muszę na co dzień używać sprzętu stomijnego? Nie. Można żyć ze stomią i nadal pielęgnować swoje pasje, aktywnie uczestniczyć w życiu prywatnym i zawodowym. Co więcej, można żyć bez obaw o to, że wszyscy będą wiedzieli o stomii.

Jak to zrobić? Wybór odpowiedniego sprzętu i jego regularna wymiana worka stomijnego oraz płytki to podstawy. Jednak nie należy zapominać o właściwym ubiorze. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ukryć sprzęt stomijny i zwiększyć swój komfort.

Kobietom zaleca się elastyczne spodnie i luźne bluzki, które pomagają utrzymać sprzęt stomijny we właściwym miejscu. Z kolei, jeśli chodzi o sukienki to najlepsze są te wzorzyste z falbankami i marszczeniami tkaniny.

Mężczyznom poleca się kilka warstw odzieży (np. sweter z golfem i luźniejsza marynarka) i grube materiały, które nie przylegają mocno do ciała i pomagają ukryć sprzęt stomijny.

Ponadto zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn dobrym wyborem będą ubrania wykonane z elastycznych materiałów oraz ozdobione wzorami (np. kratą), która odwraca wzrok od sprzętu stomijnego.

Worki stomijne jak wybrać?

Czym kierować się przy wyborze worka do stomii, aby zapewnić sobie komfort i dyskrecję?

  • Rodzaj stomii: wybór worka zależy m.in. od tego, czy jesteś po zabiegu wyłonienia ileostomii, kolostomii czy urostomii.
  • Kształt i rozmiar: sprzęt stomijny powinien być dobrany do rozmiaru i kształtu stomii.
  • Materiał: wpływa zarówno na komfort stomika, jak i wydajność worka stomijnego. W sprzedaży dostępne są m.in. worki hydrokoloidowe, które pomagają utrzymać zdrową skórę wokół stomii.
  • System zamykania: do wyboru są worki otwarte i zamknięte. Pierwsze z wymienionych opróżnia się poprzez otwarcie zapinki znajdującej się na dole worka. Po opróżnieniu i oczyszczeniu można używać ich ponownie. Są zalecane w przypadku kolostomii i ileostomii. Z kolei worki zamknięte są sprzętem jednorazowego użytku. Nie są zalecane w przypadku urostomii.
  • Filtracja: worek stomijny wyposażony w specjalny filtr zwiększa komfort stomika, ponieważ zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Przy wyborze worka warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. W sprzedaży dostępne są systemy 1-częściowe i 2-częściowe. Pierwsze z wymienionych składają się z worka trwale połączonego z płytką. Z kolei drugie złożone są z dwóch osobnych elementów: płytki i worka. Dzięki temu osoba ze stomią może wymienić worek bez konieczności odklejania płytki.

Który z tych systemów jest lepszym wyborem? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Sprzęt 1-częściowy jest polecany osobom, które mają stomię niepowikłaną (lekko wypukłą, która nie znajduje się w fałdzie brzusznym). Poza tym może sprawdzić się u stomików, którym nie przeszkadza częsta wymiana płytki i worka do stomii. Z kolei sprzęt 2-częściowy jest przeznaczony dla wszystkich rodzajów stomii. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku tzw. trudnych stomii (tj. zapadniętych, znajdujących się w fałdach brzusznych).

Jak wygodnie nosić worek stomijny?

Jak nosić worek na mocz albo treść jelitową, aby zapewnić sobie maksymalny komfort i dyskrecję? Po pierwsze należy zadbać o wybór wysokiej jakości sprzętu stomijnego. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka odklejania się worka i wycieku jego zawartości.

Po drugie warto zadbać o odpowiedni ubiór, który pomaga ukryć sprzęt stomijny i utrzymać go w jednym miejscu. Po trzecie można wspomóc się pasem brzusznym stomijnym.

Jest to rodzaj pasa ortopedycznego, który stanowi wsparcie dla mięśni brzucha. Poleca się go nie tylko ze względu na zwiększenie komfortu stomika. Pas stomijny jest rekomendowany osobom, które są zagrożone przepukliną.

Jak nosić pas brzuszny stomijny? Najpierw trzeba odpiąć rzep, a potem ułożyć pas tak, aby obejmował odcinek lędżwiowo-krzyżowy i brzuch. Należy zakładać go w pozycji leżącej, a razie potrzeby poluzować pas w ciągu dnia (ponieważ obwód brzucha może się trochę zwiększyć). W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką stomijną.

Gdzie wyrzucać worki stomijne?

Częstotliwość wymiany sprzętu stomijnego zależy od rodzaju stomii i worka. W przypadku worków otwartych używanych przy ileostomii lub kolostomii oraz worków urostomijnych zaleca się wymianę co 1-2 dni. Z kolei worki zamknięte trzeba zmieniać nawet 1-2 razy na dobę.

Regularna wymiana sprzętu stomijnego jest ważna zarówno ze względu na komfort, jak i zdrowie stomika. Rzadko zmieniany worek może zacząć przeciekać. Taka sytuacja zwiększa ryzyko podrażnienia skóry i infekcji.

Skoro worek do stomii musi być wymieniany nawet 2 razy na dobę, pojawia się ważne pytanie – co zrobić ze zużytym sprzętem? Zużyty worek stomijny należy włożyć do worka foliowego i wrzucić do kosza na śmieci.

Co, jeśli wymiana worka stomijnego odbywa się poza domem? Sytuacja wygląda podobnie. Należy zawinąć zużyty sprzęt w worek foliowy i wyrzucić go do kosza.

To jednak nie wszystko. Niezależnie czy wymiana sprzętu odbywa się w domu, czy na zewnątrz należy pamiętać o zachowaniu zasad higieny i odpowiednim przygotowaniu skóry na nowy sprzęt. Podstawą jest umycie dłoni ciepłą wodą z delikatnym mydłem oraz dokładne oczyszczenie i osuszenie skóry wokół stomii.

Życie ze stomią nie musi różnić się od tego sprzed zabiegu. W zachowaniu komfortu i dyskrecji pomaga dobrze dobrany sprzęt, stosowanie się do zasad regularnej wymiany płytki i worka stomijnego oraz odpowiedni ubiór. Zastanawiasz się, gdzie znajdziesz najwyższej jakości worek do stomii? Zajrzyj do naszego sklepu internetowego – oferujemy Ci niezawodny sprzęt stomijny od renomowanych producentów.

Powiązane produkty

Pielęgniarka stomijna
Darmowa konsultacja