Jak zmienić worek stomijny?
Stomia24.pl
9 stycznia 2024Osoby ze stomią powinny pamiętać nie tylko o wyborze odpowiedniego sprzętu stomijnego. Nie mniej ważna jest jego regularna wymiana. Jak powinna wyglądać zmiana worka stomijnego krok po kroku?
Worek stomijny jednoczęściowy czy dwuczęściowy?
Worek stomijny to jeden z podstawowych elementów sprzętu stomijnego. Najprościej mówiąc, jest to miejsce, w którym zbiera się treść jelitowa (lub mocz w przypadku urostomii).
Nie ma możliwości, żeby po zabiegu wyłonienia stomii nie korzystać z tego typu worka. W związku z tym zamiast pytania o to, czy warto go kupić, pojawia się inne – czym kierować się przy zakupie?
W sprzedaży dostępne są systemy stomijne jedno- i dwuczęściowe. Czym się różnią? Pierwszy z wymienionych składa się z worka do stomii, który jest na stałe połączony z płytką (elementem sprzętu stomijnego, który jest niezbędny do przyklejenia worka do skóry). Z kolei system dwuczęściowy składa się z dwóch oddzielnych elementów: worka i płytki stomijnej.
Które z tych rozwiązań jest lepsze? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Worek stomijny jednoczęściowy poleca się zazwyczaj osobom ze stomią niepowikłaną (czyli taką, która jest lekko wypukła i nie znajduje się w fałdzie brzusznym). Ponadto może być dobrym rozwiązaniem dla stomików, którym nie przeszkadza częstsze odklejanie płytki od skóry.
Sprzęt dwuczęściowy zalecany jest przede wszystkim pacjentom z tzw. trudną stomią. Mowa tu o takiej, która znajduje się w fałdach brzusznych i jest zapadnięta.
Wybór sprzętu stomijnego zależy od różnych czynników: indywidualnych preferencji, rodzaju stomii czy stanu zdrowia. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką stomijną.
Usuwanie zużytego worka stomijnego
Niezwykle ważną sprawą jest nie tylko wybór odpowiedniego sprzętu stomijnego, ale i regularna wymiana worka stomijnego. Jak często to robić? Odpowiedź na to pytanie zależy od:
● indywidualnych potrzeb,
● rodzaju stomii,
● pojemności worka,
● rodzaju zawartości worka.
Z reguły zaleca się, aby zmieniać worek do stomii przynajmniej raz dziennie. W przypadku sprzętu jednoczęściowego trzeba wymienić go razem z płytką.
Osoby używające sprzętu stomijnego dwuczęściowego mogą wymienić worek bez odklejania płytki. Można zostawić ją na skórze przez 3-5 dni.
Przy czym należy pamiętać, że czasami zmiana worka raz dziennie to za mało. W przypadku pojawienia się biegunki pojawia się konieczność częstszej zmiany worka do stomii.
Dlaczego regularna zmiana worka stomijnego jest tak ważna? Zbyt rzadka wymiana sprzętu wiąże się z ryzykiem:
● wycieku drażniącej treści jelitowej lub moczu;
● podrażnienia i uszkodzenia skóry wokół stomii, które powodują uczucie dyskomfortu i ból;
● infekcji;
Pozostają jeszcze pytania o to, jak przygotować się do wymiany worka stomijnego i jak zrobić to krok po kroku?
Przygotowania
Regularna wymiana sprzętu stomijnego to nie wszystko. Żeby uniknąć groźnych dla zdrowia powikłań, należy się do niej odpowiednio przygotować. Jak?
Pierwszy ważny krok to wybór odpowiedniego miejsca do zmiany sprzętu stomijnego. Pomieszczenie powinno być czyste i dobrze oświetlone. Pozwoli to uniknąć zakażenia, a także błędów podczas zmiany sprzętu.
Następny etap to przygotowanie wszystkiego, co jest niezbędne do wymiany sprzętu stomijnego:
● nowego worka i płytki (jeśli jest to sprzęt dwuczęściowy składający się z dwóch oddzielnych elementów),
● worka na zużyty sprzęt stomijny i inne materiały użyte podczas jego wymiany,
● rękawiczki jednorazowe (w przypadku uczulenia na lateks zaleca się rękawiczki nitrylowe),
● nożyczki,
● specjalne gaziki do oczyszczania skóry i aerozol ułatwiający odklejanie płytki od skóry,
● mydło do mycia rąk.
Gdy wszystko jest już gotowe, można przystąpić do zmiany worka stomijnego.
Wymiana worka stomijnego krok po kroku
Po znalezieniu czystego i dobrze oświetlonego pomieszczenia oraz przygotowaniu nowego sprzętu stomijnego (i innych niezbędnych rzeczy) czas na wymianę worka. Oto jak powinna wyglądać krok po kroku.
- Zacznij od dokładnego umycia rąk ciepłą wodą z mydłem.
- W przypadku urostomii lub ileostomii zacznij od opróżnienia worka. Następnie odklej płytkę stomijną. Pamiętaj, aby robić to delikatnie, zaczynając od góry i ciągnąc w dół, jednocześnie przytrzymując skórę. Jeśli masz z tym problem, użyj specjalnego preparatu do odklejania płytki stomijnej. Wybieraj wyłącznie produkty przeznaczone dla osób ze stomią. W przeciwnym razie możesz mieć problem z usunięciem pozostałości kleju ze skóry oraz podrażnieniami.
- Po opróżnieniu worka umieść go w opakowaniu przeznaczonym na zużyty sprzęt stomijny. Następnie przejdź do pielęgnacji skóry wokół stomii.
- Przy zmianie worka ważne jest nie tylko przygotowanie nowego sprzętu i dokładne umycie rąk, ale i pielęgnacja skóry wokół stomii. Zanim założysz nowy worek, umyj delikatnie skórę przy użyciu ciepłej wody i chusteczek. Następnie dokładnie ją osusz. W razie konieczności możesz użyć specjalnych preparatów ochronnych. Jednym z nich jest pasta uszczelniająco-gojąca, która służy do wyrównania blizn i innych nierówności na skórze, zapewnia większy komfort i wydłuża czas noszenia sprzętu stomijnego. Innym tego typu produktem jest puder stworzony z myślą o osobach ze stomią. Zawarte w nim składniki tworzą specjalną warstwę ochronną na skórze, która zapobiega uszkodzeniom i przyspiesza proces regeneracji.
- Po usunięciu zużytego sprzętu stomijnego i odpowiednim przygotowaniu skóry czas na założenie nowego worka do stomii. Jeśli musisz wymienić też płytkę, rozgrzej ją w dłoniach, usuń folię zabezpieczającą, a potem dopasuj otwór do stomii. Dodatkowo upewnij się, że w trakcie naklejania płytki nie pojawiły się żadne nierówności skóry. Na koniec sprawdź, czy płytka dobrze przylega do skóry.
Zmiana sprzętu stomijnego to dobry moment, aby przyjrzeć się, jak wygląda stomia i skóra wokół niej. Niepokojące sygnały to: zmiana koloru, nietypowy zapach i/lub konsystencja, bolesność i/lub uczucie dyskomfortu w okolicach stomii, a także podrażnienie, obrzęk i zaczerwienienie skóry wokół stomii. Jeśli zaobserwujesz tego typu zmiany, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem lub pielęgniarką stomijną.
-------------------------------------------
Stomia24.pl - Zakupy online dla Twojej stomii w jednym miejscu!
Realizujemy zlecenia NFZ
Warto sprawdzić
Zmiany w refundacji sprzętu stomijnego od 2024 roku
Powiązane artykuły
Jak dbać o stomię?
Stomia24.pl
9 maja 2022Czego nie można robić ze stomią?
Stomia24.pl
16 sierpnia 2022Jak pielęgnować skórę wokół stomii?
Stomia24.pl
19 stycznia 2023Worek stomijny - rodzaje, przeciekanie, jak założyć i kiedy wymieniać?
Stomia24.pl
9 października 2023Jaką bieliznę nosić przy wyłonionej stomii?
Stomia24.pl
20 września 2023Jakie ograniczenia w codziennym życiu wprowadza stomia?
Stomia24.pl
28 sierpnia 2023Stomia – Jak ukryć worek stomijny?
Stomia24.pl
21 listopada 2023Rehabilitacja po wyłonieniu stomii
Stomia24.pl
22 sierpnia 2023Jak sobie poradzić z wypadającą stomią?
Stomia24.pl
4 sierpnia 2023Jak często zmieniać worek stomijny?
Stomia24.pl
2 listopada 2022Jak się ubierać przy wyłonionej stomii?
Stomia24.pl
6 czerwca 2023#toaletaprzyjaznastomikom
Stomia24.pl
18 lipca 2023Worek stomijny - rodzaje, przeciekanie, jak założyć i kiedy wymieniać?
Stomia24.pl
9 października 2023Dlaczego worek stomijny się odkleja?
Stomia24.pl
13 listopada 2023Jak pielęgnować skórę wokół stomii?
Stomia24.pl
19 stycznia 2023Jak często zmieniać worek stomijny?
Stomia24.pl
2 listopada 2022