#toaletaprzyjaznastomikom
Stomia24.pl
18 lipca 2023Podczas akcji #toaletaprzyjaznastomikom Fundacja STOMAlife zwraca uwagę na fakt niedostosowania toalet publicznych do potrzeb osób ze stomią. W ankiecie przeprowadzonej przez fundację aż 92% stomików przyznało, że znalazły się w nieprzyjemnej sytuacji i spotkały z trudnościami związanymi z wymianą worka stomijnego w toaletach publicznych. Akcja Toaleta dla Stomika ma zmienić ten stan. Pokazuje, że niewielkim kosztem możemy dokonać wielkiej i znaczącej zmiany dla osób z wyłonioną stomią. A jest ich w Polsce ponad 65 tysięcy (wg danych Fundacji STOMAlife), czyli tylu ilu mieszkańców ma Stargard, Gniezno czy Lublin.
Akcja #toaletaprzyjaznastomikom
Operacja wyłonienia stomii to zabieg ratujący życie. Często przed zabiegiem pojawiają się obawy związane z funkcjonowaniem w nowej rzeczywistości. W jaki sposób stomia wpłynie na moje codzienne życie? Czy stomia nie spowoduje, że będę musiała / musiał zrezygnować z dotychczasowego trybu i stylu życia? I chociaż każdy stomik musi nauczyć się funkcjonowania ze stomią, posiadanie przetoki nie wyklucza z aktywnego trybu życia. Stomicy pracują, uprawiają sport, podróżują - tak jak osoby bez stomii. Jako społeczeństwo możemy pomóc stomikom funkcjonować w przestrzeni publicznej bez niepotrzebnych trudności. Jak to zrobić? Posiadanie stomii wiąże się ze szczególnymi potrzebami podczas korzystania z toalety. W miejscach użyteczności publicznej jedyne niektóre toalety dla niepełnosprawnych są wyposażone tak, że stomik może w nich we względnym komforcie wymienić worek stomijny. Według przeprowadzonej przez fundację STOMAlife ankiety aż 92% stomików przyznaje, że doświadczyło problemów związanych z wymianą woreczka stomijnego w przestrzeni publicznej (w toaletach sklepowych, kinowych, przy turystycznych atrakcjach, w restauracjach a także, co smuci i szokuje najbardziej - również w szpitalach). Na uwagę zasługują 2 kwestie. Pierwsza dotyczy wyposażenia toalet, a druga związana jest z postawami społecznymi. Aby nagłośnić temat, zmienić obecną sytuację i wspomóc stomików, Fundacja STOMAlife zainicjowała akcję Toaleta dla Stomika. Czego dotyczy akcja? Zwraca uwagę na fakt, że stomicy często spotykają się z dyskryminacją i gniewem otoczenia. Dzieje się tak w sytuacjach gdy osoby ze stomią korzystają w miejscach publicznych z toalet dla osób z niepełnosprawnościami. Niepełnosprawność w Polsce jest ciągle kojarzona głównie z chorobami narządu ruchu. Nawet samo oznakowanie toalet przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami (piktogram osoby na wózku) może pogłębiać takie myślenie. Tymczasem jest wiele chorób, które nie są widoczne dla postronnych osób. Podobnie jest ze stomią, gdyż sprzęt stomijny schowany jest pod ubraniem. Ponadto wymiana sprzętu stomijnego wiąże się z dłuższym pobytem w toalecie. Niejednokrotnie taka sytuacja prowadzi do nieporozumienia i agresywnych zachowań osób, które myślą, że w toalecie była osoba zdrowa. Ciągle więc potrzebna jest edukacja społeczeństwa w temacie niepełnosprawności, ukrytego charakteru niektórych schorzeń, stomii oraz potrzeb osób z wyłonioną przetoką. Organizatorzy akcji Toaleta dla Stomika podkreślają również jak wprowadzenie drobnych zmian w już istniejących toaletach poprawi ich funkcjonalność dla korzystających z nich stomików oraz innych osób z niepełnosprawnościami. Pojawił się również pomysł, aby takie dobrze wyposażone toalety oznakować jako przyjazne stomikom umieszczając na nich komunikat #toaletaprzyjaznastomikom.
Toaleta dla stomika - co możemy zmienić?
Dostosowanie toalet publicznych do potrzeb stomików nie jest przesadnie trudne ani kosztowne, a może zmienić tak wiele. Drobne elementy wyposażenia, których obecnie brakuje w większości toalet, a które mogą pomóc, aby wymiana sprzętu stomijnego odbywała się w godnych warunkach to:
- wieszak na odzież i torbę - przyda się wszystkim użytkownikom, nie tylko osobom ze stomią; w obecnej sytuacji w wielu miejscach ich brakuje, co powoduje, że torebka, plecach, okrycie wierzchnie lądują na podłodze;
- niewielka półka (zalecane minimalne wymiary półki, której powierzchnia powinna znajdować się na wysokości 100 cm nad podłogą o głębokości od 25 cm, najlepiej o szerokości 40 cm), na której można położyć akcesoria potrzebne do wymiany worka stomijnego;
- lustro - wielu stomikom ułatwia zmianę worka stomijnego, szczególnie kiedy stomia została wyłoniona w miejscu trudno dostępnym lub gdy budowa ciała uniemożliwia zobaczenie stomii
- kosz na odpady - powinien znajdować się w każdej toalecie;
- podstawowe środki higieny (papier toaletowy, ręcznik papierowy, mydło w płynie).
Fundacja STOMAlife przygotowała specjalną ulotkę informacyjną, w której umieszczone są wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego jak stworzyć wygodne i funkcjonalne toalety dla stomików. Akcję Toaleta dla Stomika objął patronatem honorowym Rzecznik Praw Pacjenta, który podkreśla jak ważne jest uświadomienie osobom decydującym o wyposażeniu toalet w miejscach użyteczności publicznej, również w placówkach związanych z ochroną zdrowia, o konieczności wprowadzenia niewielkich udogodnień, tak aby nie pozbawiać godności osób z nich korzystających, również tych u których wyłoniono stomię.
Oznakowanie toalety #miejsceprzyjaznestomikom
Dodatkowe oznakowanie toalet dla osób z niepełnosprawnościami specjalnym znaczkiem z informacją #miejsceprzyjaznestomikom to zwrócenie uwagi społeczeństwa na to, że niepełnosprawność nie zawsze związana jest z poruszaniem się na wózku. Taka naklejka pozwoli rozszerzyć spektrum pełnoprawnej użyteczności także na osoby z niepełnosprawnością inną niż ruchowa oraz podkreśli prawo stomików do korzystania z takich toalet. Widoczne oznakowanie toalet przyjaznych stomikom zniweluje konieczność tłumaczenia się z korzystania z toalet dla osób z niepełnosprawnościami, a także pomoże zmniejszyć negatywne zachowania w kierunku niewidocznej niepełnosprawności. Bibliografia:
Powiązane artykuły
Stomia, stomiczka, sprzęt stomijny – zapoznaj się z terminami stomijnymi
Stomia24.pl
17 marca 2023Worek stomijny - rodzaje, przeciekanie, jak założyć i kiedy wymieniać?
Stomia24.pl
9 października 2023Ile kosztuje bycie stomikiem?
Stomia24.pl
19 czerwca 2023Jak zmienić worek stomijny?
Stomia24.pl
9 stycznia 2024Jak często zmieniać worek stomijny?
Stomia24.pl
2 listopada 2022Jak dbać o stomię?
Stomia24.pl
9 maja 2022Jak sobie poradzić z wypadającą stomią?
Stomia24.pl
4 sierpnia 2023Jaką bieliznę nosić przy wyłonionej stomii?
Stomia24.pl
20 września 2023Stomia – Jak ukryć worek stomijny?
Stomia24.pl
21 listopada 2023Stomia a podróże. Jak stomik powinien przygotować się do dłuższych podróży?
Stomia24.pl
2 czerwca 2023Worek stomijny - rodzaje, przeciekanie, jak założyć i kiedy wymieniać?
Stomia24.pl
9 października 2023Dlaczego worek stomijny się odkleja?
Stomia24.pl
13 listopada 2023Jak pielęgnować skórę wokół stomii?
Stomia24.pl
19 stycznia 2023Jak często zmieniać worek stomijny?
Stomia24.pl
2 listopada 2022