Przepuklina okołostomijna – przyczyny, objawy, profilaktyka
Stomia24.pl
30 września 2022Przepuklina okołostomijna to bardzo częste powikłanie po operacji wyłonienia stomii. Jej głównym objawem jest pojawienie się miękkiego guza w okolicy stomii, który powiększa się wraz z upływem czasu. Leczenie przepukliny okołostomijnej może wymagać przeprowadzenia operacji, choć u niektórych pacjentów wystarcza stosowanie specjalnych pasów przepuklinowych. Przepuklina okołostomijna najczęściej pojawia się jako powikłanie kolostomii, rzadziej u pacjentów z ileostomią i urostomią. Szacuje się, że problem ten dotyczy od 40% do nawet 80% pacjentów z wyłonioną stomią. Tym samym jest to najczęściej występujące powikłanie w tej grupie chorych. Największe ryzyko pojawienia się przepukliny wokół stomii istnieje w dwóch pierwszych latach po zabiegu, niemniej powikłanie to może powstać także po wielu latach korzystania ze stomii. Przepuklina okołostomijna ma też niestety charakter nawracający, usunięcie jej operacyjnie nie zawsze oznacza pozbycie się problemu raz na zawsze.
Co to jest przepuklina okołostomijna?
Przepuklinę okołostomijną zalicza się do przepuklin brzusznych, pooperacyjnych. Tworzy się ona w wyniku wypychania narządów jamy brzusznej, głównie jelita cienkiego, do otworu w ścianie brzucha, w którym została wyłoniona stomia. Ciśnienie panujące wewnątrz jamy brzusznej może przemieszczać narządy w stronę powstałego w wyniku tworzenia stomii ubytku. W trakcie kichania, kaszlu, wymiotów, podnoszenia ciężkich przedmiotów czy parcia na stolec dochodzi do wzrostu ciśnienia tętniczego wewnątrz jamy brzucha i jest to jeden z czynników sprzyjających powstawaniu przepukliny okołostomijnej. Wyróżnia się dwa typy przepukliy okołostomijnej:
- przepuklinę okołostomijną prawdziwą – przyczyną przemieszczania się jelit do otworu stomii jest zbyt szeroki kanał stomijny;
- przepuklinę okołostomijną rzekomą – przyczyną przemieszczania się jelit jest nadmierne zwiotczenie tkanek wokół stomii.
Przepuklina okołostomijna – objawy
Objawem przepukliny okołostomijnej jest pojawianie się miękkiego uwypuklenia w okolicy stomii. Co charakterystyczne, początkowo widoczne jest ono jedynie kiedy pacjent stoi, a „zanika” w pozycji leżącej. Guz może się powiększać wraz z chwilowym wzrostem ciśnienia wewnątrz brzucha, np. w trakcie kichania, kaszlu, przenoszenia cięższego przedmiotu. Z czasem worek przepuklinowy powiększa się i powikłanie staje się widoczne przez cały czas. Wówczas pojawiają się dodatkowe objawy przepukliny okołostomijnej, takie jak:
- ból
- trudności z dopasowaniem sprzętu stomijnego
- zmiany (maceracje) skóry wokół stomii
- zmiana konsystencji stolca
- dyskomfort wokół brzucha
Jakie są przyczyny powstania przepukliny stomijnej?
To czy po operacji wyłonienia stomii pojawi się powikłanie w postaci przepukliny okołostomijnej zależy od samej techniki wykonania przetoki, jak i późniejszego stylu życia pacjenta. Czynniki ryzyka pojawienia się przepukliny po operacji wyłonienia stomii to:
- wiek powyżej 60 lat
- palenie papierosów
- szybki przyrost masy ciała po operacji
- otyłość lub nadwaga, w tym obwód talii powyżej 100 cm
- przewlekłe zaparcia
- choroba Leśniowskiego-Crohna
- problemy z oddawaniem moczu
- nieprawidłowa technika (wytworzenie zbyt szerokiego kanału stomijnego podczas zabiegu) bądź lokalizacja stomii.
- stan zapalny po zabiegu, który wydłuża czas gojenia się rany.
Na technikę wykonania stomii pacjent nie ma wpływu, natomiast może zmodyfikować swój styl życia, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się przepukliny. Poza utrzymywaniem prawidłowej masy ciała ważne są ćwiczenia fizyczne wzmacniające mięśnie brzucha, wyeliminowanie z diety produktów wzdymających oraz profilaktyczne noszenie stomijnego pasa brzusznego.
Przepuklina okołostomijna – kiedy konieczna jest operacja?
Jedną z metod leczenia przepukliny jest zabieg operacyjny. Bezwzględnym wskazaniem do operacji jest uwięźnięcie lub zadzierzgnięcie jelit z towarzyszącymi objawami niedrożności. Zabieg bywa tez konieczny w przypadku dużych przepuklin, które są nie tylko problemem estetycznym, ale też znacząco utrudniają dobranie sprzętu stomijnego i prawidłowe zaopatrzenie przetoki. W przypadku mniejszych przepuklin bez dodatkowych powikłań operacja nie zawsze jest proponowana pacjentowi, także dlatego, że nie ma pewności, że przepuklina nie pojawi się ponowie, a zabieg operacyjny zawsze jest obciążeniem dla organizmu.
Pas przepuklinowy dla stomika
Noszenie pasa brzusznego ma zminimalizować ryzyko pojawianie się przepukliny okołostomijnej. Pasy przepuklinowe są stosowane standardowo u pacjentów po operacjach w obrębie brzucha. Osoby ze stomią mogą samodzielnie dopasować otwór w pasie do wielkości i kształtu stomii, ponieważ pasy są wykonane z materiału, który się nie strzępi. Jest to konieczne u pacjentów z ileostomią i urostomią. W przypadku kolostomii można stosować pasy bez wyciętego otworu na worek bez ryzyka, że pas będzie blokował wyciekanie treści jelitowych.
- Zakładaj pas w pozycji leżącej, czyli naturalnej dla ułożenia jelit.
- Noś pas podczas aktywności fizycznej wzmacniającej mięśnie brzucha.
- Korzystaj z pasa bezpośrednio po operacji, aby dodatkowo zabezpieczyć ranę przed rozchodzeniem się.
Pamiętaj o tym, że samo noszenie pasa, bez dodatkowej aktywności fizycznej, może wręcz osłabić mięsnie brzucha. Dlatego konieczne jest łączenia pasa z ćwiczeniami.
Jaki sprzęt stomijny u pacjenta z przepukliną okołostomijną?
Pojawienie się przepukliny okołostomijnej utrudnia odpowiednie zaopatrzenie przetoki w sprzęt stomijny oraz prawidłową pielęgnację skóry wokół stomii. Dlatego przy powikłaniu tym konieczna jest tym większa dbałość o odpowiednie przyklejenie worka, jego regularną wymianę oraz pielęgnację skóry wokół przetoki. Na rynku dostępne są specjalne worki dla osób z przepukliną okołostomijną. Charakteryzują się one tym, że nie powodują ściągnięcia skóry pod płytką, sprawiają że pacjent nie czuje na skórze ciężaru worka, a specjalne przylepce utrzymują się na skórze wokół stomii z przepukliną dłużej niż ich „zwykłe” odpowiedniki.
-------------------------------------------
Stomia24.pl - Zakupy online dla Twojej stomii w jednym miejscu!
Realizujemy zlecenia NFZ
Warto sprawdzić
Zmiany w refundacji sprzętu stomijnego od 2024 roku
Powiązane artykuły
Jak rozpoznać chorobę Leśniowskiego-Crohna?
Stomia24.pl
20 czerwca 2022Jakie badania należy wykonać przy chorobie Leśniowskiego-Crohna?
Stomia24.pl
15 czerwca 2022Jak pielęgnować skórę wokół stomii?
Stomia24.pl
19 stycznia 2023Jak dbać o stomię?
Stomia24.pl
9 maja 2022Jak często zmieniać worek stomijny?
Stomia24.pl
2 listopada 2022Ile kosztuje bycie stomikiem?
Stomia24.pl
19 czerwca 2023Powrót do pracy po wyłonieniu stomii - jak się przygotować?
Stomia24.pl
7 lipca 2023Jak sobie poradzić z wypadającą stomią?
Stomia24.pl
4 sierpnia 2023Jaką bieliznę nosić przy wyłonionej stomii?
Stomia24.pl
20 września 2023Powikłania po wyłonieniu stomii
Stomia24.pl
29 marca 2023Stomia, stomiczka, sprzęt stomijny – zapoznaj się z terminami stomijnymi
Stomia24.pl
17 marca 2023Jak pielęgnować skórę wokół stomii?
Stomia24.pl
19 stycznia 2023Choroba Leśniowskiego-Crohna - objawy, diagnoza, leczenie
Stomia24.pl
10 stycznia 2022Zapalenie jelita grubego – rodzaje, objawy, leczenie
Stomia24.pl
19 lipca 2022IBD, czyli przewlekła choroba jelit
Stomia24.pl
14 lipca 2023