Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Aktywność fizyczna przy stomii. Czy można uprawiać sport?

stomia a sport
aktywność fizyczna ze stomią
sport ze stomią

Stomia24.pl

6 kwietnia 2023
Aktywność fizyczna przy stomii. Czy można uprawiać sport?

O konieczności wyłonienia stomii decyduje lekarz mając na względzie dobro pacjenta i kierując się uzasadnionymi wskazaniami medycznymi. Osoby zakwalifikowane do zabiegu muszą się liczyć z pewnymi ograniczeniami w życiu codziennym. Po okresie rekonwalescencji mogą jednak powrócić do aktywności fizycznej oraz pracy zawodowej. Na czym polega rehabilitacja stomików? Jakie ćwiczenia są zalecane we wczesnym i późniejszym okresie pooperacyjnym? Odpowiadamy.

Rehabilitacja po wyłonieniu stomii

Zalecenia dla stomików dotyczą zmiany nawyków żywieniowych i fizjologicznych, w tym utrzymania prawidłowej masy ciała, rezygnacji z używek i żywności wysokoprzetworzonej, ograniczenia spożycia niektórych produktów (np. czerwonego mięsa, wędzonych czy smażonych ryb). W okresie rekonwalescencji szczególne znaczenie ma urozmaicona dieta bogata w składniki odżywcze, regularne nawadnianie organizmu oraz stopniowe wprowadzanie w codzienność aktywności fizycznej. Szansą na szybszy powrót do dobrej kondycji jest rehabilitacja. We wczesnym okresie pooperacyjnym obejmuje głównie naukę czynności higienicznych i pielęgnacyjnych. Nie bez znaczenia jest również pomoc psychologiczna. Szeroko pojęta rehabilitacja ma na celu przywrócenie zarówno sprawności fizycznej, jak i równowagi psychicznej. Niezwykle ważne jest zapobieganie powikłaniom płucnym czy zakrzepom żylnym. Okres rekonwalescencji rozpoczyna się zwykle od ćwiczeń oddechowych oraz poznania technik efektywnego odkrztuszania. Rehabilitację warto rozpocząć od codziennych spacerów. Stopniowo można zwiększać tempo oraz dystans. W pierwszej fazie rehabilitacji nie wprowadza się ćwiczeń powodujących napięcie brzucha. Zaleca się unikanie nadmiernych przeciążeń i chodzenie w lekko pochylonej pozycji. Można też praktykować wchodzenie i schodzenie po schodach, które wzmacnia witalność oraz wzmocnienie organizmu. Wprowadzenie wymienionych zaleceń staje się możliwe dopiero po ustąpieniu bólu operacyjnego.

Aktywność fizyczna ze stomią

Jak powszechnie wiadomo, korzyści płynące z ruchu są nie do przecenienia. Codzienna aktywność fizyczna wpływa pozytywnie nie tylko na ubytki mięśniowe, ale też funkcjonowanie jelit. Stomicy mają szansę na szybszy powrót do sprawności, jeśli tylko zadbają o systematyczność ćwiczeń. W ten sposób mogą też ograniczyć ryzyko występowania powikłań pooperacyjnych i zapobiec np. przepuklinie okołostomijnej. Na początek wystarczy 30-minutowy spacer nordic walking oraz jazda na rowerze. O wzmocnieniu mięśni brzucha warto pomyśleć po około 3 miesiącach od operacji wyłonienia stomii. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w profilaktyce przepuklinowej. Do stopniowej odbudowy mięśni okolic brzucha może posłużyć systematycznie wykonywany zestaw ćwiczeń. W tym zakresie znajduje zastosowanie gimnastyka izometryczna, która stanowi też wsparcie dla kręgosłupa. Szczególne znaczenie ma również nauka prawidłowego oddychania. W regeneracji organizmu może pomóc pilates czy joga.

Jakie sporty są zabronione ze stomią?

Przed rozpoczęciem ćwiczeń służących do stopniowej odbudowy mięśni brzucha, należy skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką stomijną. Stomia a sport – czego należy unikać? Niedozwolona jest aktywność fizyczna, która naraża pacjenta na zranienie stomii. Z tego względu stomicy powinni unikać dźwigania oraz zrezygnować z uprawiania sportów walki, takich jak: boks, MMA czy judo. Na samopoczucie i ogólny stan zdrowia dobrze wpływa pilates, pływanie oraz jazda na rowerze. Regularna aktywność fizyczna może pomóc w zapobieganiu wielu powikłaniom. Wpływa też korzystnie na umiejętność radzenia sobie ze stomią, jak również służy do znacznej poprawy jakości życia. Z reguły można aktywnie uprawiać sport po ok. 3-4 miesiącach od zabiegu. Z pewnością warto wdrożyć prawidłowo przygotowany zestaw ćwiczeń oraz rozważyć używanie pasa przeciwprzepuklinowego, który zmniejsza odczuwanie bólu i pozwala swobodniej oddychać.

-------------------------------------------

Stomia24.pl - Zakupy online dla Twojej stomii w jednym miejscu! 

Realizujemy zlecenia NFZ

Powiązane artykuły

Stomia i sen
Stomia i sen

Stomia24.pl

22 marca 2023
Jak często zmieniać worek stomijny?
Jak często zmieniać worek stomijny?

Stomia24.pl

2 listopada 2022
Czego nie można robić ze stomią?
Czego nie można robić ze stomią?

Stomia24.pl

16 sierpnia 2022
Jak dbać o stomię?
Jak dbać o stomię?

Stomia24.pl

9 maja 2022
Alkohol a stomia
Alkohol a stomia

Stomia24.pl

1 lutego 2024
Jak zmienić worek stomijny?
Jak zmienić worek stomijny?

Stomia24.pl

9 stycznia 2024
Ile kosztuje bycie stomikiem?
Ile kosztuje bycie stomikiem?

Stomia24.pl

19 czerwca 2023

Powiązane produkty

Konsultacja stomijna
Darmowa pomoc