Stomia a macierzyństwo. Jak wygląda ciąża ze stomią?
Stomia24.pl
17 kwietnia 2023Zabieg polegający na wytworzeniu przetoki jelitowej przeprowadzany jest w momencie, gdy organizm nie może naturalnie wydalić niestrawionych resztek pokarmu. Wyłonienie stomii nie przekreśla szans na zajście w ciążę i zrealizowanie marzenia o macierzyństwie. Pod warunkiem, że pozwala na to choroba podstawowa oraz zastosowane leczenie. Podpowiadamy, jak to wygląda w praktyce.
Jak przygotować się do ciąży mając stomię?
Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, młode kobiety nie muszą rezygnować z planowania macierzyństwa. Życie ze stomią może być dla nich sporym utrudnieniem, ale nie stanowi przeciwskazania do zajścia w ciążę. Przed podjęciem decyzji o macierzyństwie, powinny skonsultować ten zamysł z gastroenterologiem. Przed zajściem i w trakcie ciąży muszą być pod opieką pielęgniarki stomijnej, chirurga prowadzącego leczenie oraz ginekologa. Okres starań o dziecko powinny rozpocząć od włączenia zaleconej suplementacji oraz zmiany stylu życia. Kluczowe znaczenie ma pełnowartościowa dieta oparta na zróżnicowanych produktach. Nie może w niej zabraknąć folianów, których źródłem są m.in. warzywa (np. szpinak, brokuły) i owoce (awokado, mango, kiwi, pomarańcze) oraz produkty zbożowe. Dieta bogata w cenne składniki odżywcze jest szczególnie ważna dla kobiet, u których wyłoniona została stomia. Ciąża to okres, w jakim wzrasta zapotrzebowanie na witaminy typu A, E, B1,B2, C, niacynę oraz białko i minerały, tj. magnez, cynk, żelazo, jod czy selen. Ważnym składnikiem diety są także produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3.
Jak wygląda przebieg ciąży ze stomią?
Po wyłonieniu przetoki jelitowej kobiety ciężarne wymagają specjalnej opieki. Poza rutynowymi kontrolami ginekologicznymi, powinny regularnie poddawać się badaniom związanym ze schorzeniem, będących powodem jej wytworzenia. Ciąża ze stomią może przyczyniać się do zaburzeń wchłaniania różnego rodzaju substancji. Zmianie ulega także wartość kaloryczna diety. Szczególne znaczenie ma kontrola stężenia elektrolitów, żelaza oraz przyrostu masy ciała. Przebieg ciąży u kobiet ze stomią nie różni się znacząco od tego, jaki ma miejsce u zdrowych przyszłych mam. Według lekarzy powiększanie się obwodu brzucha nie powinno wpływać na jej funkcjonowanie. Najczęściej odnotowywane problemy dotyczą kwestii niedrożności jelit, które spowodowane są rozrostem macicy. Stomiczki mogą też odczuwać pewien dyskomfort wynikający z ucisku na zbiornik. Niejednokrotnie zmagają się również z częstszym występowaniem stanów zapalnych. Podobnie jak w przypadku ciąży u zdrowych kobiet, podwyższone stężenie progesteronu może przyczyniać się do problemów z zaparciami. Niezwykle ważna jest ścisła współpraca pomiędzy lekarzem ginekologiem a chirurgiem, który przeprowadził zabieg wyłonienia stomii. Częstotliwość kontroli stomiczek w ciąży zależy od wyników badań oraz danej jednostki chorobowej. Nie bez znaczenia jest dobór odpowiedniego sprzętu stomijnego, jak również kontrolowanie tempa przyrostu masy ciała. Jeśli będzie zbyt duże, pojawia się ryzyko występowania problemów metabolicznych u dziecka.
- Kobiety ze stomią w ciąży powinny zadbać o różnorodność spożywanych posiłków. W tym okresie należy unikać produktów wysokoprzetworzonych, surowych jajek czy niepasteryzowanego mleka. Spożywane pokarmy powinny być bogate w żelazo, białko, kwasy omega-3, witaminy i składniki mineralne.
- W miarę możliwości powinny też przygotować się do wysiłku związanego z porodem. Istnieje wiele ćwiczeń przeznaczonych dla kobiet ciężarnych.
- Istotne znaczenie ma dotlenianie oraz regularne nawadnianie organizmu. Jeśli występują biegunki lub zaparcia należy wybrać odpowiednie dla siebie produkty.
- Podczas wymiany sprzętu stomijnego w zaawansowanej ciąży warto posiłkować się lustrem.
Poród ze stomią – naturalny czy cesarskie cięcie?
Wiele zależy od stanu narządów wewnętrznych po przeprowadzonej operacji. W większości przypadków poród może się odbyć siłami natury. Normalna stomia nie jest przeciwskazaniem do naturalnego rozwiązania ciąży. Pacjentki po wielokrotnych operacjach mają z reguły bardzo dużą ilość zrostów. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest poród naturalny. Natomiast u kobiet z usuniętą odbytnicą i sztucznym zbiornikiem jelitowym częściej wykonuje się cesarskie cięcie. Niejednokrotnie zdarza się, że stomiczki rodzą przedwcześnie. Niemniej jednak możliwe jest doprowadzenie do szczęśliwego rozwiązania siłami natury lub po wykonaniu cesarskiego cięcia. Aby uniknąć możliwych powikłań, stomiczki powinny znajdować się nie tylko pod opieką położnej, ale też osoby mającej doświadczenie w pielęgnacji stomii. Niezbędna jest również kontrola gastrologiczna. Kobiety ze stomią powinny zwracać szczególną uwagę na dbałość o higienę i pielęgnację po porodzie. Wszystko po to, by nie stanowić zagrożenia dla dziecka. Po szczęśliwym rozwiązaniu ciąży często dochodzi do nasilenia objawów wynikających z choroby podstawowej, co wymaga częstszych kontroli lekarskich.
Powiązane artykuły
W czym może pomóc pielęgniarka stomijna?
Stomia24.pl
13 września 2022Dieta stomika. Czy stomia wiąże się z koniecznością stosowania odpowiedniej diety?
Stomia24.pl
17 lutego 2023Jaką bieliznę nosić przy wyłonionej stomii?
Stomia24.pl
20 września 2023Stomia a ryzyko depresji. Gdzie szukać pomocy?
Stomia24.pl
8 maja 2023„Mamo, masz parówkę w brzuchu?”, czyli stomia bez tajemnic
Stomia24.pl
4 stycznia 2024Biegunki i zaparcia u pacjentów ze stomią
Stomia24.pl
26 lipca 2022Jakie ograniczenia w codziennym życiu wprowadza stomia?
Stomia24.pl
28 sierpnia 2023Stomia u dzieci – co trzeba o niej wiedzieć?
Stomia24.pl
23 maja 2023Stomia – Jak ukryć worek stomijny?
Stomia24.pl
21 listopada 2023Worek stomijny - rodzaje, przeciekanie, jak założyć i kiedy wymieniać?
Stomia24.pl
9 października 2023Rehabilitacja po wyłonieniu stomii
Stomia24.pl
22 sierpnia 2023Rekonwalescencja po operacji wyłonienia stomii
Stomia24.pl
5 września 2022Jak zmienić worek stomijny?
Stomia24.pl
9 stycznia 2024Jak pielęgnować skórę wokół stomii?
Stomia24.pl
19 stycznia 2023Aktywność fizyczna przy stomii. Czy można uprawiać sport?
Stomia24.pl
6 kwietnia 2023