Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Gdzie boli rak jelita grubego?

rak jelita grubego

Stomia24.pl

6 czerwca 2022
Gdzie boli rak jelita grubego?

Wiele mówi się o tym, jak ważne są badania profilaktyczne w kierunku raka jelita grubego. A to dlatego, że jest to choroba, którą wciąż diagnozuje się zbyt późno. Dlatego warto pamiętać o regularnych badaniach, a także uważnie obserwować swój organizm. Jednym z objawów, który wymaga konsultacji z lekarzem, są dolegliwości bólowe. Tu pojawia się pytanie, gdzie boli nowotwór jelita grubego?

Objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego to choroba, która rozwija się w okrężnicy, zgięciu esiczo-odbytniczym, odbytnicy i odbycie. Jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Diagnozuje się go przede wszystkim u osób po 50. roku życia (bardzo rzadko rozwija się przed 40. rokiem życia). Oprócz wieku czynnikiem predysponującym do rozwoju nowotworu jelita grubego są choroby zapalne jelit (szczególnie pancolitis, czyli postać wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, w której przebiegu proces chorobowy obejmuje całe jelito grube). Ryzyko rozwoju raka jest większe również u osób, które cierpią na chorobę Leśniewskiego-Crohna. Wynika to z tego, że proces zapalny obejmujący jelito prowadzi do dysplazji błony śluzowej. Wśród innych czynników predysponujących do rozwoju raka jelita grubego wymienia się również zespół metaboliczny, nałogowe palenie papierosów, częste spożywanie alkoholu, niski poziom aktywności fizycznej, dietę (o wysokiej zawartości tłuszczu i małej ilości błonnika pokarmowego oraz wapnia), a także uwarunkowania genetyczne. Jeśli narażenie na konkretny czynnik (lub czynniki) przyczyni się do rozpoczęcia procesu kancerogenezy, nie oznacza to, że od razu pojawią się charakterystyczne dolegliwości. Pierwsze objawy raka jelita grubego są niespecyficzne i łatwo powiązać je z inną przyczyną. Na początku pojawia się ból brzucha (który jest jednym z najczęstszych objawów tej choroby) i wzdęcia. Równie dobrze mogą być one związane z błędami żywieniowymi, zespołem jelita nadwrażliwego (IBS), nietolerancją pokarmową, chorobą wrzodową żołądka, czy schorzeniami pęcherzyka żółciowego. Dlatego na tym etapie objawy raka jelita grubego bywają lekceważone. Z czasem pojawiają się jednak sygnały, które wzbudzają większy niepokój. Jest to np. naglące parcie, uczucie przepełnienia odbytnicy, ciemnoczerwona krew w stolcu. Ponadto objawy raka jelita grubego zależą nie tylko od stadium zaawansowania choroby, ale miejsca, w którym rozwija się nowotwór. Dlatego, zanim padnie jednoznaczna odpowiedź np. na pytanie o to, czy rak jelita grubego boli w nocy itp., warto przyjrzeć się, jakie sygnały daje choroba rozwijająca się w prawej połowie okrężnicy, a jakie ta dotycząca lewej połowy.

  • Prawa połowa okrężnicy: anemia (objawiająca się m.in. nadmiernym zmęczeniem, bladością skóry, zawrotami głowy), ciemne zabarwienie stolca, opór po prawej stronie brzucha (wyczuwalny przez powłoki), ból (m.in. w podbrzuszu);
  • Lewa połowa okrężnicy: zmiana rytmu wypróżnień, obecność krwi na stolcu i w stolcu, bóle kolkowe, wzdęcia;
  • Odbytnica: poranna biegunka, domieszka jasnoczerwonej krwi na stolcu, kolka jelitowa;

Część osób zgłasza się na badania diagnostyczne, dopiero gdy zaobserwuje objawy pod postacią zmiany zabarwienia stolca, czy dolegliwości bólowych. Jednak świadczą one o tym, że choroba już jakiś czas rozwija się w organizmie. Tym samym jej leczenie staje się trudniejsze. Dlatego najlepiej nie zwlekać z diagnostyką i pamiętać o tym, że nawet przy braku objawów należy wykonywać profilaktyczne badania (kolonoskopię, badanie kału na krew utajoną).

Gdzie boli przy raku jelita grubego?

Czy rak jelita grubego boli w nocy? Czy jednym z objawów raka jelita grubego jest ból pleców? To pytania, na które warto odpowiedzieć, ponieważ im wcześniej pewne objawy zostaną powiązane z nowotworem, tym lepiej. Umożliwi to szybką diagnostykę i podjęcie leczenia, co zwiększy efektywność terapii. Jeśli rak jelita grubego rozwija się w prawej połowie okrężnicy, pojawia się ból zlokalizowany w nadbrzuszu i podbrzuszu, okolicy pępka, a także po prawej stronie brzucha (tępy, niecharakterystyczny). Z kolei, jeśli proces chorobowy obejmuje lewą stronę okrężnicy, rak jelita grubego daje objawy bólowe o charakterze kolki jelitowej. Pojawiają się one również w przypadku nowotworu zlokalizowanego w odbytnicy (dodatkowo do bólu brzucha, może dołączyć ten w okolicy krocza). Ból, który pojawia się w przebiegu raka jelita grubego, może być mylony z tym, który obserwowany jest przy zapaleniu wyrostka robaczkowego. Określa się go jako uporczywy, narastający i trudny do zlokalizowania (na początku, ponieważ z czasem ból jest bardziej odczuwalny w prawym dole biodrowym).

Czy ból kręgosłupa może być objawem raka?

Ból pleców a rak jelita grubego – czy istnieje jakiś związek? O ile ból brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, czy wyglądu stolca jest z łatwością łączona z chorobą dotyczącą układu pokarmowego, to w przypadku bólu pleców sprawa nie jest tak oczywista. Tymczasem okazuje się, że istnieje związek między bólem pleców a rakiem jelita grubego. Szczególnie jeśli jest zlokalizowany w odcinku lędźwiowym. Istnieje jeszcze jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, łącząc bóle stawów z rakiem jelita grubego. Tak jak zostało to już wspomniane, czynnikiem rozwoju nowotworu jest choroba Leśniewskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W niektórych przypadkach są one powiązane również z zapaleniem stawów (dla którego charakterystyczny jest ból, sztywność oraz obrzęk). W związku z tym warto zwrócić uwagę na bóle kręgosłupa itp. również w kontekście innych chorób jelit. Wczesna diagnostyka i leczenie nieswoistego zapalenia jelita jest ważna również pod kątem profilaktyki nowotworu jelita grubego.

Czy przy raku jelita grubego boli odbyt?

Jak widać, istnieje pewien związek między bólem stawów a rakiem jelita grubego. A jak wygląda to, jeśli chodzi o ból w okolicy odbytu? Czy może być on związany z chorobą nowotworową? Jeśli proces chorobowy obejmuje kanał oraz brzeg odbytu faktycznie mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Oprócz nich występuje również świąd, a także uczucie ciała obcego w odbycie. Jednym z charakterystycznych objawów jest również krwawienie z odbytu.

-------------------------------------------

Stomia24.pl - Zakupy online dla Twojej stomii w jednym miejscu! 

Realizujemy zlecenia NFZ

Powiązane produkty

Konsultacja stomijna
Darmowa pomoc