Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Kolostomia

Kolostomia – wszystko, co warto wiedzieć o wyborze sprzętu, pielęgnacji i refundacji produktów stomijnych

Kolostomia nie przekreśla szans na normalne funkcjonowanie. Pod warunkiem że zadba się o wybór odpowiedniego sprzętu stomijnego i pielęgnację stomii. Przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące dbania o kolostomię i wyboru sprzętu. Podpowiadamy również, jak wygląda kwestia refundacji na produkty stomijne.

Kolostomia – co to?

Kolostomia to jeden z rodzajów stomii jelitowej. Jest to chirurgiczne wyprowadzenie światła jelita na powierzchnię brzucha. Nazywa się ją „sztucznym odbytem”, ponieważ umożliwia wydalanie treści jelitowej, gdy jest to niemożliwe drogą naturalną.


Wskazaniem do wyłonienia kolostomii może być:

  • choroba zapalna jelit,
  • urazy odbytu lub miednicy małej,
  • nowotwór (odbytu, jelita grubego),
  • przetoki odbytniczo-pęcherzowe lub odbytniczo-pochwowe,
  • wady wrodzone,
  • uchyłki jelita grubego.

Kolostomia jest rozwiązaniem wdrażanym tymczasowo lub na stałe. Niezależnie od tego na jak długo zostanie wyłoniona, ważny jest odpowiedni dobór sprzętu stomijnego oraz właściwa pielęgnacja kolostomii.  

Worki stomijne jednoczęściowe i dwuczęściowe – czym się różnią? 

Sprzęt stomijny składa się z płytki stomijnej oraz worka stomijnego. Pierwszy z wymienionych elementów to elastyczna płytka, którą przykleja się do skóry wokół stomii. Umożliwia przymocowanie worka stomijnego do ciała, a także chroni skórę przed drażniącą wydzieliną ze stomii. Z kolei worek to miejsce, w którym gromadzona jest treść jelitowa. 


Cechy charakteryzujące dobrej jakości sprzęt stomijny to m.in. sprawny filtr neutralizujący nieprzyjemne zapachy i zapobiegający balonowaniu worka, elastyczny przylepiec, a także miękki materiał, który zapobiega przyklejaniu się worka do ciała. 


W sprzedaży dostępne są worki stomijne jednoczęściowe i dwuczęściowe. Czym się różnią?

  • Sprzęt jednoczęściowy – składa się z jednej części. Przylepiec jest połączony z workiem stomijnym.
  • Sprzęt dwuczęściowy – złożony z dwóch oddzielnych elementów, czyli płytki i worka. Jest szczególnie polecany w przypadku tzw. trudnej stomii, która jest zapadnięta, znajduje się poniżej powierzchni skóry. 

Przy zakupie sprzętu stomijnego należy zwrócić uwagę również na jego rozmiar. Zapobiega to podrażnieniom skóry, daje poczucie komfortu i zapewnia optymalny czas użytkowania.

Pielęgnacja konolostomii – praktyczne wskazówki

Wybór odpowiedniego sprzętu stomijnego to jedno. Nie mniej ważna jest właściwa pielęgnacja kolostomii. W praktyce oznacza to:

  • regularną zmianę sprzętu stomijnego – zalecana częstotliwość zależy od różnych czynników, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub pielęgniarką stomijną;
  • dokładne oczyszczanie skóry wokół stomii przy każdej zmianie sprzętu – należy używać do tego specjalnych produktów przeznaczonych dla osób ze stomią;
  • dbanie o odpowiednią wielkość otworu stomijnego – zbyt mały powoduje ucisk i podrażnienia skóry, a zbyt duży może przyczynić się do wycieku treści jelitowej;
  • unikanie nadmiernego napięcia płytki stomijnej – należy upewnić się, że jest ona starannie przyklejona do skóry i nie powoduje dyskomfortu;
  • kontrolowanie wyglądu skóry wokół stomii;

Niezwykle istotne jest również częste mycie rąk wodą z mydłem. Należy umyć je przed i po każdej wymianie sprzętu, a także po kontakcie dłoni ze stomią.

Refundacja produktów stomijnych

Czy na sprzęt stomijny przysługuje refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ)? Tak, płytki i worki stomijne są refundowane w 100%. Z kolei akcesoria przeznaczone do zaopatrzenia i pielęgnacji stomii są objęte refundacją do limitu 120 zł z 20% dopłatą.

Refundacja produktów stomijnych zależy od rodzaju stomii. W przypadku kolostomii limit wynosi 450 zł. Nielimitowana ilość sprzętu stomijnego przysługuje dzieciom oraz dorosłym z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności. 

Z refundacji na płytki i worki stomijne możesz skorzystać bez wychodzenia z domu. Odwiedź sklep internetowy Stomia24 i zamów wysokiej jakości sprzęt stomijny objęty refundacją NFZ. 

Konsultacja stomijna
Bezpłatna pomoc telefoniczna