Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Co to jest nefrostomia? Kiedy się ją wykonuje i na jak długo?

nefrostomia
stomia moczowa

Stomia24.pl

26 lipca 2022
Co to jest nefrostomia? Kiedy się ją wykonuje i na jak długo?

Nefrostomia zaliczana jest do urostomii; czyli przetok moczowo-skórnych. Jest to chirurgicznie utworzona droga odprowadzania moczu bezpośrednio z nerki na powierzchnię skóry z pominięciem dróg moczowych. Nefrostomię wyłania się czasowo bądź na stałe w celu leczenia niektórych schorzeń, diagnostyki lub w ramach przygotowania do operacji urologicznej. Posiadanie nefrostomii wiąże się z koniecznością stosowania specjalnych worków w których gromadzi się mocz.  Konieczność wykonania nefrostomii pojawia się wówczas, gdy zaburzone jest wydalanie moczu z nerki. Zabieg ten ma na celu przywrócenie drożności układu moczowego oraz zabezpieczenie nerki przed trwałym jej uszkodzeniem. Nefrostomia nerki polega na założeniu specjalnego drenu (cewnika) do miedniczki nerkowej, drugi jego koniec wyprowadzany jest na zewnątrz ciała i zabezpieczony workiem do zbierania moczu. Cewnik może być założony na jednej (nefrostomia jednostronna), bądź na obydwu nerkach (nefrostomia dwustronna). Końcówka drenu umieszczana w nerce ma spiralną budowę, co zabezpiecza przed wysuwaniem się drenu. Jego drugi koniec wyprowadzany na zewnątrz jest przyszywany do skóry. Dowiedz się więcej: Co to jest urostomia? 

Kiedy trzeba wykonać nefrostomię?

Główne przyczyny prowadzące do konieczności wytworzenia niefizjologicznej drogi odprowadzania moczu bezpośrednio z nerki to:

  • Kamica nerkowa
  • Kamica moczowodowa
  • Kamica odlewowa
  • Guzy nowotworowe naciskające na moczowody, umiejscowione w jajniku, szyjce macicy, gruczole krokowym, odbytnicy
  • Zmiany zapalne w moczowodach
  • Mechaniczne uszkodzenie moczowodów
  • Roponercze, torbiele w nerkach (nefrostomia w celu drenażu ropy)
  • Wodonercze
  • Zwężenie moczowodów np. w wyniku radioterapii
  • Ciąża uciskająca na moczowód (rzadko)

Zabieg wykonania nefrostomii najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, wprowadzanie cewnika do nerki odbywa się pod kontrolą USG. Po krótkiej obserwacji pacjent może wrócić do domu. Ewentualne powikłania są skutkiem nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu. Do najczęstszych powikłań zalicza się przedostawanie się moczu do jamy brzusznej, krwawienia, infekcje układu moczowego. Worki nefrostomijne są częściowo przeźroczyste, dzięki czemu pacjent może obserwować zbierający się w nich mocz. Zmętnienie moczu, krwiomocz lub zatrzymanie moczu wymagają pilnej konsultacji z lekarzem. Objawem powikłań mogą być także: wzrost temperatury ciała, wzrost ciśnienia tętniczego, ból i obrzęk wokół przetoki.

Życie z nefrostomią

Wyłonienie nefrostomii wiąże się z koniecznością noszenia i regularnego wymieniania worków na mocz. Worki nefrostomijne zakończone są kranikiem, aby swobodnie można je było opróżniać w ciągu dnia. Jak w każdym innym rodzaju stomii, ważną sprawą jest pielęgnacja skóry wokół przetoki oraz dokładne klejenie płytki przytrzymującej worek, by nie przeciekała. Worki nefrostomijne mają różne pojemności, mocz gromadzi się w nich w sposób ciągły, bez możliwości kontrolowania tego procesu przez pacjenta. Nocą konieczne jest dopięcie drugiego worka, aby pomieścić większość ilość moczu wytworzoną podczas snu bez konieczności wstawania w nocy do toalety i opróżniania worka. Worek nefrostomijny należy opróżniać, kiedy napełni się do 2/3 swojej objętości, a wymieniać co trzy dni.

W przypadku nefrostomii konieczne jest wymienianie cewnika co 8-12 tygodni.

Ważne jest, aby wymiana worka i pielęgnacja skóry wokół nefrostomii nie zwiększały ryzyka infekcji układu moczowego. Dlatego nie należy ich wykonywać w przypadkowych warunkach i zawsze dokładnie myć ręce. Pewnym wyzwaniem może być spanie z nefrostomią, trzeba wybierać takie pozycje, aby nie była ona uciskana.

Dieta przy nefrostomii

Podstawowym zaleceniem jest piecie odpowiedniej ilości płynów, co najmniej 2 litry dziennie. Błędem pacjentów jest limitowanie płynów, aby ograniczyć produkcję moczu. Dieta powinna być lekkostrawna i urozmaicona, z dostosowaną do wieku i zapotrzebowania podażą węglowodanów, białka i tłuszczu. Unikać należy produktów wzdymających, szczawianów, nadmiaru kawy i alkoholu oraz ostrych przypraw, które mogą drażnić układ moczowy.

Na jak długo jest nefrostomia?

To jak długo należy cewnikować nerki zależy od przyczyny zastoju moczu. Aby usunąć cewnik konieczne jest przywrócenia drożności układu moczowego. U jednego pacjenta może to trwać kilka tygodni, u innego miesięcy. Zdarza się też, że nefrostomia musi być wyłoniona na stałe.

-------------------------------------------

Stomia24.pl - Zakupy online dla Twojej stomii w jednym miejscu! 

Realizujemy zlecenia NFZ

Konsultacja stomijna
Darmowa pomoc