Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Na czym polega stomia na jelicie cienkim?

stomia

Stomia24.pl

26 marca 2024

Stomia jest wyłaniana na drodze operacyjnej. Zabieg wykorzystuje się w przypadku leczenia niektórych schorzeń. Wykonywany jest w celu wytworzenia połączenia między
przewodem pokarmowym lub układem moczowym a powłokami brzusznymi. Stomia może być wyłoniona na jelicie grubym (kolostomia) lub jelicie cienkim (ileostomia). Niekiedy dotyczy też układu moczowego (urostomia). Co to jest ileostomia? Na czym polega? Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu? Wyjaśniamy.

Stomia na jelicie cienkim

Ileostomia jest operacyjnym wyprowadzeniem części jelita cienkiego na powierzchnię brzucha. Niejednokrotnie bywa konieczna, gdy musi zostać usunięty dolny odcinek przewodu pokarmowego. Ileostomia wyłaniana jest najczęściej po prawej stronie (w obrębie mięśnia prostego brzucha). Zabieg wykonuje się na poziomie końcowego odcinka jelita cienkiego. Wyłonienie ileostomii może okazać się konieczne po usunięciu jelita grubego i odbytnicy. Zabieg przeprowadza się również w sytuacji, gdy część jelita cienkiego została objęta procesem chorobowym.

Ileostomia jest zabiegiem operacyjnym, po którym należy dostosować się do zasad rekomendowanych przez Polski Klub Proktologii. Dzięki temu można w znaczący sposób ograniczyć ryzyko wystąpienia groźnych powikłań. Treść jelitowa wypływająca ze stomii jelita cienkiego ma zazwyczaj konsystencję płynną lub półpłynną. Ze względu na dużą zawartość kwasów żółciowych oraz soku trzustkowego działa drażniąco na skórę. Prawidłowo wyłoniona ileostomia powinna mieć kolor różowoczerwony i wystawać nad powierzchnię brzucha na wysokość ok. 2-3 cm. Aby zapewnić higieniczne usuwanie treści jelitowej, musi być zabezpieczona odpowiednio dobranym sprzętem stomijnym.

Rodzaje ileostomii

  • Ileostomia końcowa – może być tymczasowa lub stała (definitywna, nieodwracalna). Ten rodzaj stomii jest zazwyczaj wykonywany, gdy część jelita grubego zostanie usunięta. Tymczasowe rozwiązanie wybiera się najczęściej przed odtworzeniem ciągłości przewodu pokarmowego. Zazwyczaj sprawdza się w sytuacjach, gdy chora część jelita została usunięta, a pozostały fragment jest poddawany leczeniu. Natomiast stałe rozwiązanie jest przydatne w sytuacjach, kiedy to połączenie jelita cienkiego z jelitem grubym staje się zbyt ryzykowne.
  • Ileostomia pętlowa – służy najczęściej do ochrony zespolenia chirurgicznego. Zabieg przeprowadzany jest zazwyczaj po to, by zminimalizować objawy i powikłania występujące na skutek nieszczelności powstałej w dalszym odcinku jelita (np. po operacji proktolektomii odtwórczej). Ileostomia pętlowa może być zlikwidowana w trakcie kolejnego zabiegu. Wcześniej musi jednak zostać odtworzona ciągłość przewodu pokarmowego. Zabieg ileostomii pętlowej polega na uniesieniu pętli jelita cienkiego powyżej poziomu skóry. Następnie jego brzegi są wywijane oraz przyszywane do skóry na całym obwodzie. Z tego względu jest nazywana również stomią dwulufową.

Przyczyny wyłonienia ileostomii

Stomię jelita cienkiego wytwarza się najczęściej na stałe. Rzadziej wykonuje się ileostomię dwulufową (pętlową). Operacyjnie wytworzona przetoka ma umożliwić wydalanie kału w przypadkach, gdy z różnych powodów staje się to niemożliwe drogą naturalną. Może być zlikwidowana wyłącznie po przywróceniu ciągłości układu pokarmowego, czyli wyleczeniu pacjenta. Zabieg jest wykonywany w następstwie poważnych chorób.

Do najczęstszych przyczyn wyłonienia ileostomii można zaliczyć tj.:

  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • choroba Leśniowskiego-Crohna;
  • nowotwór jelita grubego;
  • rodzinna polipowatość gruczolakowata;
  • pooperacyjne zrosty;
  • rozległa endometrioza jelita grubego. 

Pielęgnacja ileostomii

Pacjenci z wyłonioną stomią na jelicie cienkim powinni przykładać dużą uwagę do higieny oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Regularna i właściwa pielęgnacja może zminimalizować ryzyko najczęstszych powikłań, takich jak: zakażenie rany stomijnej, problem ze zrostem śluzówkowoskórnym, niedokrwienie, martwica czy wciągnięcie stomii. Dlatego warto sprawdzać, czy sprzęt stomijny znajduje się zawsze na miejscu. Ograniczy to ryzyko powstawania podrażnień skóry, podniesie komfort życia oraz zwiększy szanse na normalne funkcjonowanie.

Przede wszystkim warto pamiętać, by przed i po wymianie worka stomijnego dokładnie wymyć oraz osuszyć ręce. Nie należy stosować oliwek czy tłustych kremów, ponieważ mogą zmniejszać przyczepność sprzętu do ileostomii i przyczyniać się do podciekania kału. Stomicy powinni zaopatrzyć się w specjalne preparaty oraz gaziki przeznaczone do czyszczenia skóry. Polecane są
zwłaszcza pasty uszczelniające, które ograniczają ryzyko odklejenia się płytki stomijnej. Worki należy opróżniać tak często, jak zalecił lekarz lub pielęgniarka stomijna. Przede wszystkim muszą być dopasowane do kształtu ujścia stomii.

Wybór sprzętu przy ileostomii

Niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie systemu stomijnego. Do wyboru mamy sprzęt jedno i dwuczęściowy. Oferowane systemy składają się z worka stomijnego oraz płytki, którą przykleja się wokół stomii. Dzięki niej można przymocować sprzęt do ciała i zabezpieczyć skórę przed podrażnieniami. Natomiast w worku stomijnym gromadzi się treść jelitowa. Po napełnieniu należy
go wymienić na nowy, tak by nie dopuścić do wycieku. Płytka powinna być ściśle dopasowana do rozmiaru stomii.

Powiązane produkty

Pielęgniarka stomijna
Darmowa konsultacja