Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Czy można żyć bez jelita grubego?

stomia
kolostomia
jelito grube

Stomia24.pl

13 marca 2024
Czy można żyć bez jelita grubego?

Całkowita lub częściowa resekcja jelita grubego bywa zabiegiem ratującym życie. O konieczności przeprowadzenia takiej operacji decyduje lekarz. Czym jest kolektomia? Jak się przygotować do resekcji końcowego odcinka przewodu pokarmowego? Czy można żyć bez jelita grubego? Odpowiedź na kluczowe pytania znajduje się w tym artykule.

Kolektomia – co to takiego?

Na początek warto wyjaśnić, czym właściwie jest i jakie funkcje pełni jelito grube. To końcowy odcinek układu pokarmowego, który składa się z kątnicy, okrężnicy oraz odbytnicy. Przede wszystkim przesuwa treść pokarmową, jak również odgrywa kluczową rolę w formowaniu czy wydalaniu kału. Odpowiada także za wchłanianie wody oraz substancji odżywczych i mineralnych. Niektóre gatunki bakterii znajdujących się w jelicie grubym biorą udział w procesach fermentacyjnych i gnilnych oraz w hamowaniu rozwoju niektórych patogenów. Jeśli np. dojdzie do zapalenia części okrężnicy, można ją usunąć i wykonać zespolenie, które pozwoli na zachowanie ciągłości przewodu pokarmowego.

Kolektomia jest częściowym lub całkowitym usunięciem jelita grubego. Pod tym pojęciem kryje się totalna bądź fragmentowa resekcja końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Operacja polega zwykle na wypreparowaniu i usunięciu części jelita grubego, która została zajęta procesem chorobowym. W większości przypadków możliwe jest wykonanie zespolenia jelitowego. Jeśli z pewnych powodów nie można go wykonać, niezbędne staje się wyłonienie stomii.

Wycięcie prawej strony jelita grubego określane jest mianem hemikolektomii prawostronnej, natomiast usunięcie lewego fragmentu to hemikolektomia lewostronna. Z kolei sigmoidektomia to zabieg, który przeprowadza się wyłącznie na esicy. Poszerzona hemikolektomia obejmuje nie tylko okrężnicę wstępującą i zstępującą, ale też poprzeczną. Natomiast proktokolektomia uwzględnia też resekcję odbytnicy. Usunięcie jelita grubego jest możliwe laparoskopowo lub w sposób klasyczny, czyli poprzez otwarcie powłok brzusznych.

Wskazania do wykonania kolektomii

Częściowe lub całkowite usunięcie jelita grubego jest zabiegiem radykalnym. Może stanowić radykalizację leczenia nowotworowego, które ma na celu ograniczenie rozrostu zmian patologicznych. Spośród najczęstszych wskazań do przeprowadzenia kolektomii warto wymienić:

  • nieswoiste zapalne choroby jelit – m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego–Crohna;
  • zapalenie uchyłków;
  • nowotwory;
  • niedrożność mechaniczną jelit.

Jak się przygotować do resekcji jelita grubego?

Jeśli zabieg będzie przeprowadzany w trybie planowym, na kilka tygodni przed jego wykonaniem warto przejść na dietę lekkostrawną i z niską zawartością błonnika. Należy też zadbać o swoją kondycję. Aktywność fizyczna powinna być dopasowana do stanu zdrowia i możliwości chorego. Może mieć kluczowy wpływ na rehabilitację oraz rekonwalescencję pacjenta. Bardzo ważne jest odżywianie i zadbanie o regularną aktywność fizyczną. Na dwa dni przed resekcją jelita warto przejść na dietę całkowicie płynną, a przeddzień zabiegu zastosować leki przeczyszczające lub wlewki doodbytnicze.

Przede wszystkim należy całkowicie zrezygnować z wszelkich używek. Wskazana jest kilkudniowa abstynencja i rezygnacja z palenia papierosów. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko powikłań pozabiegowych. Przed zabiegiem podawane są pacjentowi antybiotyki o szerokim spektrum działania. W okresie okołooperacyjnym zastosowanie znajduje profilaktyka przeciwzakrzepowa. Szczegółowe zalecenia pacjent powinien otrzymać od lekarza prowadzącego.

Stomia jelita grubego

Jak wspomniano wcześniej, w niektórych przypadkach niemożliwe lub niekorzystne jest wykonanie zespolenia. Najczęściej dzieje się tak przy niedrożności jelit lub odmienności anatomicznej. Wówczas wyprowadza się na zewnątrz brzucha niewielki odcinek jelita tworząc stomię. Zabieg ten przeprowadzany jest po to, by przywrócić ciągłość przewodu pokarmowego. Operację wykonuje się zazwyczaj w momencie, gdy istnieją wskazania do usunięcia końcowego odcinka jelita grubego. Dzięki niej możliwe jest odprowadzanie treści jelitowej z układu trawiennego do specjalnego worka.

Stomia na jelicie grubym (kolostomia) może być rozwiązaniem tymczasowym lub wdrożonym na stałe. Istnieje wiele wskazań do wyłonienia na powłoki brzuszne przetoki. Spośród najważniejszych warto wymienić choroby zapalne jelit, urazy mechaniczne, nowotwory, uchyłki oraz wady wrodzone. Stomia po operacji jelita grubego daje możliwość powrotu do normalności i prowadzenia dotychczasowego trybu życia. Kluczowy jest okres rekonwalescencji, podczas którego należy ograniczyć ryzyko wystąpienia powikłań. Istotne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja stomii jelitowej. Przede wszystkim należy zadbać o to, by worek stomijny znajdował się na właściwym miejscu. Nie mniej ważna jest regularna wymiana sprzętu stomijnego.

Wybór sprzętu do kolostomii

Szczególne znaczenie ma rozmiar worka i jego ścisłe dopasowanie do wyłonionej stomii. Odpowiednio dopasowany sprzęt stomijny zapewni bezpieczne usuwanie treści jelitowej. W ofercie rynkowej dostępne są worki jednoczęściowe i dwuczęściowe. Różnica pomiędzy nimi dotyczy budowy. W systemie jednoczęściowym przylepiec jest połączony z workiem stomijnym, a w dwuczęściowym znajdują się dwa oddzielne elementy. Wybierając sprzęt stomijny, warto zwrócić uwagę na aspekty tj. filtr neutralizujący nieprzyjemne zapachy, rodzaj przylepca czy materiału, z którego został wykonany.

Życie bez jelita grubego – czy to możliwe?

Z pewnością nie przekreśla szans na normalne funkcjonowanie. W wielu przypadkach zabieg resekcji jelita grubego ratuje życie i jest podstawowym sposobem leczenia. Warto jednak mieć na uwadze, że jak każda operacja niesie ze sobą ryzyko powikłań. Po kolektomii mogą wystąpić np. krwawienia, ropnie i infekcje rany pooperacyjnej, zrosty czy urazy śródoperacyjne. Istnieje też ryzyko zwężenia lub nieszczelności zespolenia. W takiej sytuacji podejmowana jest najczęściej decyzja o wyłonieniu stomii.

-------------------------------------------

Stomia24.pl - Zakupy online dla Twojej stomii w jednym miejscu! 

Realizujemy zlecenia NFZ

Powiązane produkty

Konsultacja stomijna
Darmowa pomoc