Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Jak pielęgnować stomię w domu?

stomia
#pielegnacja stomii
pasta stomijna
worek stomijny
płytki stomijne

Stomia24.pl

29 kwietnia 2024

Skóra wokół wyłonionej operacyjnie stomii wymaga specjalnej pielęgnacji. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie dopasowanie sprzętu stomijnego. Przede wszystkim mowa o prawidłowym dopasowaniu średnicy otworu płytki do rozmiaru stomii, które zapobiegnie podciekaniu treści jelitowej. Na czym polega pielęgnacja stomii? W jakie produkty powinni zainwestować stomicy? Podpowiadamy.

Jak dbać o stomię?

W pierwszej kolejności warto zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi obsługi stomii. Jednym z ważniejszych aspektów jest prawidłowa higiena i pielęgnacja, która ograniczy ryzyko powstawania powikłań pozabiegowych. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim należy pamiętać o regularnej wymianie worka stomijnego w pomieszczeniu wyposażonym w toaletę i umywalkę. Potrzebne akcesoria najlepiej przygotować przed wykonaniem czynności pielęgnacyjnych oraz przed odklejeniem sprzętu stomijnego. Nie można zapominać o dokładnym umyciu rąk przed i po każdej wymianie worka. 

Do mycia należy używać ciepłej wody oraz delikatnego mydła o PH zbliżonym do PH skóry. Trzeba też pamiętać o dokładnym osuszaniu miejsca wokół stomii, unikając przy tym pocierania. Nie należy obawiać się kąpieli pod prysznicem czy w wannie, jedynie warto pamiętać, by woda nie była zbyt gorąca (temperatura nie wyższa niż 40 st.C). Na okolicę stomii nie można stosować
żadnych kremów i balsamów, które nie są przeznaczone do pielęgnacji stomijnej. Nie wolno też używać preparatów zawierających spirytus lub benzynę apteczną. W pewniejszym przyklejeniu sprzętu pomaga zwykle usunięcie owłosienia ze skóry brzucha.

Pielęgnacja stomii w domu

Przede wszystkim należy dostosować się do wskazówek i zaleceń otrzymanych od pielęgniarki stomijnej. Wykwalifikowana osoba pomoże w doborze odpowiedniego sprzętu stomijnego. Pielęgniarka stomijna powinna też nauczyć, jak zmieniać worek w warunkach domowych i spać ze stomią. Z pewnością wspomni także o zasadach właściwej higieny, codziennej pielęgnacji oraz utrzymywania miejsca wyłonionej przetoki w czystości. Kluczowe jest utrzymywanie zdrowej skóry wokół stomii bez widocznych podrażnień. Oto najważniejsze wskazówki, jakie warto zastosować podczas pielęgnacji w domu.

  1. W momencie zakładania przylepca skóra powinna być zawsze sucha i czysta.
  2. Za każdym razem należy odpowiednio przyciąć płytkę, tak by dopasować ją do wielkości oraz kształtu stomii.
  3. Warto regularnie sprawdzać wygląd przetoki i zadbać o dociśnięcie przylepca w taki sposób, by w pełni przylegał do skóry.
  4. Zmiana sprzętu stomijnego jest wskazana za każdym razem, gdy pacjent odczuwa dyskomfort lub swędzenie skóry.
  5. W razie potrzeby należy sprawdzić, czy na skórze nie występują podrażnienia.

Akcesoria do pielęgnacji stomii

  • Pierścienie stomijne (uszczelniające) – umieszczane są na skórze wokół wyłonionej stomii. Stanowią pewnego rodzaju barierę przed drażniącą treścią jelitową. Pierścień uszczelniający pomaga ochronić skórę przed podrażnieniami i przyczynia się do lepszego przylegania płytki stomijnej.
  • Paski mocujące – są to akcesoria, które przydadzą się zwłaszcza osobom prowadzącym aktywny styl życia. Produkty tego typu zapobiegają ocieraniu się worka o skórę. Dzięki nim można poruszać się swobodnie, nie martwiąc się przy tym o podrażnienia.
  • Filtry węglowe – to neutralizatory zapachu, które przykleja się na worek stomijny. Są samoprzylepne i proste w użyciu. Nieprzyjemne zapachy ulegają neutralizacji w momencie, gdy przechodzą przez filtr węglowy.
  • Pasta stomijna – jest to produkt, który skutecznie pochłania wilgoć. Oprócz tego ogranicza ryzyko przeciekania treści jelitowej, a przy tym jest łagodny dla skóry.

Kosmetyki stomijne i środki sterylne

Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór produktów higienicznych, które są polecane stomikom. Wśród nich znajdują się specjalne kosmetyki do pielęgnacji stomii przeznaczone dla wrażliwej skóry. Do grona najpopularniejszych zalicza się dezodoranty w płynie o długotrwałym działaniu. Takie produkty skutecznie neutralizują nieprzyjemny zapach, jednocześnie są przyjazne dla skóry. Dużym powodzeniem cieszą się również pudry stomijne, które absorbują nadmiar wilgoci, przez co pomagają utrzymać miejsce wokół stomii w suchości. Szczególnie polecane są przy zmianach sączących.

Każda osoba ze stomią powinna się też zaopatrzyć w środki pierwszej potrzeby, takie jak: opatrunki i gaziki. Sterylne wyroby nie zawierają alkoholu i działają niczym warstwa blokująca. Delikatne działanie wykazują np. chusteczki bezalkoholowe, spray do skóry oraz płyn myjący. Są to specjalne preparaty do pozbycia się przylepca, dzięki którym można szybko oczyścić miejsce wokół stomii. Produkty tego typu skutecznie usuwają wszelkie zanieczyszczenia bez konieczności tarcia i spłukiwania.

Powiązane produkty

Pielęgniarka stomijna
Darmowa konsultacja