Stomia – jakie powikłania?
Stomia24.pl
10 maja 2024Wiele stanów chorobowych może powstawać wskutek operacyjnego zabiegu, jakim jest stomia. Powikłania pooperacyjne wynikają często z niewłaściwej pielęgnacji lub niedopasowania sprzętu stomijnego. Można je podzielić na wczesne oraz późne. Na czym polega wyłonienie stomii? Jakie są najczęstsze wskazania do przeprowadzenia zabiegu? Czy i jak można zapobiec powikłaniom? Wyjaśniamy.
Stomia – kiedy się wyłania przetokę jelitową? Stomia jest operacyjnie utworzonym połączeniem pomiędzy narządem wewnętrznym a zewnętrznymi powłokami brzucha. Powstaje na skutek interwencji chirurgicznej i umożliwia osobie chorej wypróżnianie. W wyniku przeprowadzonej operacji jelito jest wyprowadzone oraz umocowane w otworze znajdującym się w ścianie jamy brzusznej. Stomia nie przekreśla szans na normalne funkcjonowanie. Prawidłowo wyłoniona przetoka jelitowa wraz z dobrze dobranym sprzętem stomijnym minimalizuje ryzyko występowania powikłań, zalicza się do nich m.in. zapalenie skóry wokół stomii. Operacja jest przeprowadzana na jelicie cienkim lub grubym. W obu przypadkach bywa często zabiegiem ratującym życie. Wyłonienie stomii na jelicie cienkim nosi nazwę ileostomia. Zabieg wykonuje się najczęściej w przypadku, gdy jego część została objęta procesem chorobowym. Wskazaniem do wykonania ileostomii może być całkowita resekcja jelita grubego. Natomiast kolostomia jest wyłaniana na różnych odcinkach okrężnicy. Może okazać się konieczna m.in. po usunięciu odbytnicy.
Stomia – jakie mogą być powikłania?
Stany chorobowe są zjawiskiem niepożądanym, którego należy unikać za wszelką cenę. Powikłania stomijne mogą dotyczyć pacjentów w różnym wieku. Niezależnie od czasu pojawienia się, wymagają wdrożenia specjalnego postępowania. W większości przypadków niezbędna jest zmiana w sposobie pielęgnacji stomii, np. zaopatrzenie się w specjalistyczne preparaty typu puder czy pasta. Warto też zwrócić się po pomoc do pielęgniarki stomijnej lub lekarza prowadzącego leczenie.
Stany chorobowe występujące u stomików można podzielić w następujący sposób:
• Wczesne powikłania stomii – najczęściej są związane bezpośrednio z zabiegiem operacyjnym. Występują w okresie kilku dni lub maksymalnie czterech tygodni po operacji. Do najczęstszych powikłań pooperacyjnych zalicza się obrzęk, niedokrwienie lub martwicę stomii, krwawienie z błony śluzowej bądź ze światła przetoki, zakażenia stomijne, brak zrostu, wciągnięcie czy wpadnięcie stomii. Niektóre z wymienionych powikłań wczesnych mogą rozwinąć się w późniejszym czasie. W wielu przypadkach występują później niż miesiąc po operacji.
• Późne powikłania stomii – przede wszystkim dotyczą krwawień z błony śluzowej stomii i zmian skórnych, za które mogą odpowiadać czynniki chemiczne, mechaniczne, infekcyjne lub alergiczne. Występują u ok. 70% stomików. Do późnych powikłań dermatologicznych może się przyczynić złe umiejscowienie stomii, nieodpowiednio dobrany sprzęt oraz niedostateczna higiena czy błędy w pielęgnacji. W wyniku działania czynników mechanicznych dochodzi często do zapalenia mieszków włosowych. Możliwa jest również nadwrażliwość na substancje zastosowane w części przylepnej sprzętu stomijnego.
Do najczęstszych powikłań dermatologicznych zalicza się przede wszystkim:
• odparzenia, rumień skóry, macerację, otarcia;
• kontaktowe zapalenie skóry;
• uczulenie na części systemu stomijnego;
• bakteryjne lub grzybicze zakażenia skóry wokół stomii jelitowej;
• piodermię zgorzelinową, która przyczynia się do owrzodzenia, martwicy oraz ropnia.
Jak pielęgnować stomię?
Z pewnością warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt stomijny i sprawdzone preparaty medyczne. Niezwykle istotna jest pielęgnacja stomii, która polega na stosowaniu delikatnych produktów do codziennej higieny. W internetowych sklepach medycznych znajduje się szeroki wybór gazików ochronnych, sprayów, pianek, żeli, chusteczek do pielęgnacji skóry wokół stomii, pasków mocujących, zestawów do irygacji oraz systemów stomijnych. Zalecana jest rezygnacja z oliwek, tłustych kremów czy balsamów. Odpowiednia higiena i właściwy dobór sprzętu stomijnego może w znacznym stopniu zapobiec ewentualnym powikłaniom. Niezbędne jest monitorowanie stanu skóry wokół stomii. Warto też wypracować w sobie nienaganną technikę zakładania worka stomijnego oraz podjąć szereg działań profilaktycznych. Istotne znaczenie ma dieta, która nie będzie powodować biegunek czy zaparć. Stomicy powinni wypijać ok. 2 litry dziennie i spożywać 5 posiłków dziennie w niewielkich ilościach. Najlepiej, gdy zrezygnują całkowicie z gruchu, fasoli, kapusty, cebuli czy szparagów. Powikłania stomijne mogą być wywołane wieloma czynnikami. Z pewnością warto podjąć kroki do ich wyeliminowania i zapewnienia bezpiecznego odprowadzania treści jelitowej. Ze względu na czas powstawania powikłań, można je podzielić na wczesne oraz późne. Niektóre z nich mogą pojawić się w każdym czasie od wyłonienia stomii. Przede wszystkim są związane z podciekaniem treści jelitowej lub nieszczelnością systemu zabezpieczenia.
-------------------------------------------
Stomia24.pl - Zakupy online dla Twojej stomii w jednym miejscu!
Realizujemy zlecenia NFZ
Warto sprawdzić
Zmiany w refundacji sprzętu stomijnego od 2024 roku
Powiązane artykuły
Czy każda stomia jest na zawsze? Na czym polega zabieg zespolenia stomii?
Stomia24.pl
27 kwietnia 2023Stomia. Co to jest? Rodzaje stomii, przyczyny, sprzęt stomijny.
Stomia24.pl
7 marca 2023Co to jest ileostomia – rodzaje, pielęgnacja, dieta
Stomia24.pl
25 lipca 2022Jak rozpoznać chorobę Leśniowskiego-Crohna?
Stomia24.pl
20 czerwca 2022Gdzie boli rak jelita grubego?
Stomia24.pl
6 czerwca 2022Rodzaje stomii: kolostomia, ileostomia, urostomia
Stomia24.pl
16 maja 2022Powikłania po wyłonieniu stomii
Stomia24.pl
29 marca 2023W czym może pomóc pielęgniarka stomijna?
Stomia24.pl
13 września 2022Jak się ubierać przy wyłonionej stomii?
Stomia24.pl
6 czerwca 2023Martwica stomii – jak ją rozpoznać, czy jest niebezpieczna? Postępowanie przy martwicy stomii
Stomia24.pl
18 kwietnia 2023Jak pielęgnować skórę wokół stomii?
Stomia24.pl
19 stycznia 2023Jakie produkty wywołują gazy?
Stomia24.pl
18 sierpnia 2023Wrzodziejące zapalenie jelita grubego a konieczność wyłonienia stomii
Stomia24.pl
11 maja 2023Co to jest przetoka odbytu?
Stomia24.pl
24 sierpnia 2022