Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Jak radzić sobie ze stresem ze stomią?

stomia

Stomia24.pl

26 czerwca 2024
Jak radzić sobie ze stresem ze stomią?

Po zabiegu wyłonienia przetoki jelitowej niezwykle ważne jest poczucie własnej skuteczności. Istotne znaczenie ma również radzenie sobie ze stresem i odpowiednie przygotowanie chorego do operacji. W całym procesie związanym z zabiegiem ważną rolę odgrywa przywrócenie stanu równowagi psychicznej oraz zmniejszenie dyskomfortu emocjonalnego. Kluczowe jest zachowanie w miarę dobrego samopoczucia. Stres a jelita – co warto wiedzieć? Podpowiadamy.

Stomia – stres przed operacją

Niezwykle ważne jest zarówno fizyczne, jak i psychiczne przygotowanie do zabiegu chirurgicznego. Istotne znaczenie ma nie tylko wyznaczenie miejsca stomii czy zapoznanie się ze
sprzętem stomijnym. Personel medyczny powinien mieć świadomość, że to co pacjent wyniesie z pierwszego kontaktu w zakresie stomii, rzutuje na całe jego podejście do tematu wyłonienia przetoki. W procesie akceptacji kluczową rolę pełni zgłębianie wiedzy o samym zabiegu oraz czekających pacjenta wyzwaniach zaraz po nim. Stres przed operacją stomii towarzyszy wielu pacjentom. Jak sobie z nim poradzić? Kluczowe jest wsparcie psychologiczne oraz profesjonalna opieka nad pacjentem stomijnym.

Istotne znaczenie ma zadbanie o sferę psychiczną chorego. Należy wspierać go w taki sposób, by jak najszybciej pogodził się z nową sytuacją. Proces akceptacji stomii zależy od wielu czynników, m.in. takich jak: wiek, stan emocjonalny czy osobowość pacjenta. Niezbędna jest edukacja na temat prawidłowej pielęgnacji stomii. Stanowi fundamentalny aspekt dotyczący przygotowania pacjenta do dalszego funkcjonowania. W ramach długofalowej opieki znaczenie mają szpitalne programy edukacyjne, które wspierają stomików w ich codziennym życiu. Ważna jest świadomość, że zawsze mogą skontaktować się z osobami, które nie odmówią im pomocy. 
Nieocenione bywa wsparcie m.in. pielęgniarki stomijnej.

Jelita a stres – co warto wiedzieć?

  • Aktywuje szlaki układu współczulnego m.in. w obrębie przewodu pokarmowego
  • Jak powszechnie wiadomo, może zaburzać perystaltykę jelit.
  • Przewlekły stres wywołuje często objawy jelita drażliwego.
  • Może zaostrzać dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
  • W wyraźnym złagodzeniu objawów pomagają m.in. ćwiczenia relaksacyjne, medytacja, wsparcie psychologa lub psychoterapeuty.

Stres przed wyjściem z domu ze stomią

Bez specjalistycznego wsparcia trudno uporać się w życiu codziennym ze zmianami. Jak przełamać lęk przed wyjściem z domu? Można go przezwyciężyć dwuetapowo. Osoby bardziej odważne, nie powinny mieć większych oporów przed wychodzeniem z domu. Korzystając z odpowiednio dobranego sprzętu stomijnego, nie muszą obawiać się, że stanie się coś nieprzewidzianego. Mogą wrócić do pracy i funkcjonować podobnie jak przed operacją wyłonienia stomii.

W większości przypadków sprawdza się zastosowanie metody małych kroków. Osoby mające problem z poczuciem własnej wartości powinny ograniczyć się na początek do wychodzenia na ławeczkę pod blokiem lub udać się na krótką przejażdżkę komunikacją miejską. Z czasem, gdy przekonają się co do tego, że sprzęt stomijny znajduje się na właściwym miejscu, mogą udać się w dalszą podróż. Jeśli okaże się, iż nic złego się nie dzieje, mają szansę na powrót do normalnego życia.

Odpowiednia pielęgnacja stomii

Po wyłonieniu przetoki należy w szczególny sposób przestrzegać zasad higieny osobistej. Warto zainwestować w różnego rodzaju kosmetyki i akcesoria stomijne. Podczas pielęgnacji stomii sprawdzą się zwłaszcza następujące wyroby medyczne.

  • Sprzęt uszczelniający – do tego grona zalicza się m.in. pasty stomijne oraz pierścienie i paski mocujące. Produkty tego typu idealnie nadają się do wyrównania blizn czy fałd. Stanowią też zabezpieczenie przed podciekaniem treści jelitowej pod płytkę. W znacznym stopniu wpływają na komfort oraz bezpieczeństwo stosowania sprzętu stomijnego.
  • Środki do usuwania przylepca – np. chusteczki, które nie zawierają alkoholu. Dzięki temu nie powodują podrażnień i nie uszkadzają skóry. W internetowych sklepach medycznych można też znaleźć szeroki wybór środków w formie sprayu, które ułatwiają zdjęcie płytki stomijnej. Natomiast chusteczki usuwają mało estetyczne ślady po przylepcu.
  • Wyroby przeznaczone do pielęgnacji skóry wokół stomii – m.in. puder, który absorbuje wilgoć i redukuje podrażnienia. Na liście polecanych produktów znajduje się także łagodny zmywacz.
    Doskonale sprawdza się podczas pielęgnacji skóry narażonej na kontakt treścią jelitową i moczem. Wykazuje działanie oczyszczające, nawilżające oraz natłuszczające. Należy go stosować zgodnie z instrukcją na etykiecie.
  • Paski mocujące – do wyboru są m.in. modele z zaczepami lub guzikami. Dyskretne produkty zapewniają dobre uszczelnienie i utrzymują sprzęt stomijny na miejscu. Przydają się zwłaszcza w przypadku, gdy powierzchnia brzucha jest nierówna. Paski mocujące pasują do wszystkich płytek stomijnych. Mają dyskretny kolor i są dostępne w standardowym rozmiarze.
  • Neutralizatory zapachu – zaliczyć do nich można dezodoranty w płynie, które można stosować wokół worka stomijnego. Produkty tego typu są również dostępne w formie kropel. Skutecznie neutralizują nieprzyjemne zapachy, jakie wydobywają się z worka. Stworzone zostały na bazie naturalnych olejków eterycznych. Można je stosować bezpośrednio do worka.

Rozmowa z bliskimi

Nieocenione jest wsparcie najbliższych i akceptacja otoczenia. Szczególnie pomocna może okazać się psychoterapia oraz rozmowa z doświadczonym psychologiem. Warto też rozmawiać i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi osobami, u których została wyłoniona stomia. W zaakceptowaniu zmian może również pomóc zgłębianie wiedzy na temat życia po przeprowadzeniu operacji. Warto mieć świadomość tego, że po wyłonieniu stomii można normalnie funkcjonować. Możliwe jest np. bieganie, pływanie, tańczenie czy podróżowanie. Nie bez znaczenia jest fakt, iż sprzęt stomijny jest refundowany i z łatwością można go dopasować do indywidualnych potrzeb.

Powiązane artykuły

Stomia – Jak ukryć worek stomijny?
Stomia – Jak ukryć worek stomijny?

Stomia24.pl

21 listopada 2023
Rehabilitacja po wyłonieniu stomii
Rehabilitacja po wyłonieniu stomii

Stomia24.pl

22 sierpnia 2023
#toaletaprzyjaznastomikom
#toaletaprzyjaznastomikom

Stomia24.pl

18 lipca 2023
Stomia – jakie powikłania?
Stomia – jakie powikłania?

Stomia24.pl

10 maja 2024
Czego nie można robić ze stomią?
Czego nie można robić ze stomią?

Stomia24.pl

16 sierpnia 2022
Jak pielęgnować stomię w domu?
Jak pielęgnować stomię w domu?

Stomia24.pl

29 kwietnia 2024
Jak zaakceptować stomię?
Jak zaakceptować stomię?

Stomia24.pl

21 maja 2024
Stomiczka o życiu z „Bogumiłem”
Stomiczka o życiu z „Bogumiłem”

Stomia24.pl

25 stycznia 2024

Powiązane produkty

Konsultacja stomijna
Darmowa pomoc