Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Jak pomóc osobie ze stomią?

stomia

Stomia24.pl

29 lipca 2024
Jak pomóc osobie ze stomią?

Wytworzenie przetoki jelitowej staje się koniecznością w przypadku przerwania ciągłości przewodu pokarmowego. bywa koniecznością u osób, u których doszło do przerwania ciągłości przewodu pokarmowego. Wskazaniem do wyłonienia stomii są również niektóre choroby współistniejące, np. nowotwór jelita grubego lub cienkiego. Nieuchronnie wiąże się z utratą kontroli nad procesem wydalania i wymaga zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt stomijny. Czy można prowadzić normalne życie ze stomią? Na co zwrócić uwagę po operacji wyłonienia przetoki? Wyjaśniamy.

Jak się zmienia życie osoby ze stomią?

Stomia nie stanowi przeszkody w normalnym funkcjonowaniu. Nie jest także przeciwwskazaniem do podjęcia pracy czy uprawiania sportu. Wymagany jest czas rekonwalescencji i odpowiednie dobranie sprzętu stomijnego. U każdego pacjenta może przebiegać inaczej, zazwyczaj możliwy jest powrót do większości dotychczasowych aktywności po około trzech miesiącach. Problematyczne jednak bywa wykonywanie zadań w wysokich temperaturach i ekstremalnych warunkach. Dużym wyzwaniem jest opanowanie zasad właściwej pielęgnacji.

Po wyłonieniu stomii można wykonywać większość czynności, co zawsze. Wystarczy właściwie dobrany worek stomijny. Przed opuszczeniem szpitala pielęgniarka stomijna powinna też wyjaśnić, w jaki sposób należy dbać o stomię. Nie bez znaczenia jest również zmiana dotychczasowej diety oraz spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Bardzo pomocna w powrocie do normalnego życia może okazać się otwartość i szczerość wobec bliskich. W znacznym stopniu ułatwi zarówno stomikowi, jak i osobom z najbliższego otoczenia przystosowanie się do nowej sytuacji.

Jak wesprzeć osobę ze stomią zaraz po operacji?

Nieoceniona jest pomoc wykwalifikowanego personelu medycznego i osób mających wieloletnie doświadczenie w opiece nad stomikami. Po operacji wyłonienia stomii problematyczny może okazać się wybór sprzętu stomijnego. W ofercie rynkowej znajduje się szeroki wybór systemów przeznaczonych dla stomików. Wybierając sprzęt dla siebie, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów. Do najważniejszych można zaliczyć zapewnienie poczucia komfortu i bezpieczeństwa, brak ograniczeń ruchowych podczas codziennych aktywności, szczelność dla treści jelitowej, zapachów i gazów oraz łatwość w obsłudze.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt stomijny? Do wyboru mamy:

  • worki otwarte – wyposażone zostały w otwór do opróżniania zlokalizowany w dolnej części, mogą być zamykane na rzepy lub klamrę;
  • worki zamknięte – występują w wersji z filtrem lub bez, należy je wymieniać 1-2 razy na dobę;
  • worki urostomijne – są przeznaczone dla osób z przetoką moczową, posiadają kranik i zastawkę zabezpieczającą przed cofaniem się moczu.

Także sprzęt stomijny można podzielić na:

  • jednoczęściowy – złożony z połączonego na stałe worka i przylepca;
  • dwuczęściowy – worek połączony przy pomocy pierścienia zatrzaskowego, płytkę przykleja się wokół stomii;

Osoby ze stomią nie są narażone na życie w izolacji społecznej. Wiele z nich musi jednak przezwyciężyć lęk przed wychodzeniem z domu. W większości przypadków sprawdzi się metoda małych kroków. Najpierw mogą np. wyjść na ławkę pod blokiem, następnie wsiąść do autobusu i przejechać kilka przystanków. Jeśli okaże się, że sprzęt stomijny dobrze się trzyma i nie zwraca uwagi otoczenia, wychodzą do kina czy teatru. Wielu stomików podróżuje, uprawia sport oraz wraca do pracy. Niezwykle ważne jest przekazywanie pacjentom, że mogą normalnie funkcjonować z workiem stomijnym na brzuchu.

Sprzęt stomijny jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), co umożliwia pacjentom uzyskanie potrzebnych produktów bez ponoszenia wysokich kosztów. W celu zakupu sprzętu stomijnego kliknij TUTAJ

Czym jest stomia i jak z nią żyć?

Zabieg tego typu przeprowadza się w celu przywrócenia ciągłości przewodu pokarmowego. Czym właściwie jest stomia? Jak wygląda? Prawidłowo wytworzona przetoka powinna mieć kolor różowo-czerwony. Stomia jest połączeniem światła jelita z powierzchnią skóry. Może mieć charakter definitywny lub czasowy. Spośród najczęstszych wskazań do wyłonienia stomii należy wymienić: raka lub niedokrwienie jelit, wady wrodzone dolnego odcinka przewodu pokarmowego, nietrzymanie stolca czy rodzinną mnogą polipowatość jelita grubego. Zabieg może być konieczny w przypadku urazów brzucha. Niejednokrotnie ratuje życie i stanowi sposób leczenia wielu schorzeń.

Jak żyć ze stomią? Przede wszystkim należy ograniczyć ryzyko wystąpienia powikłań oraz dbać o to, by worek stomijny znajdował się na właściwym miejscu. Niezwykle ważna jest również regularna wymiana sprzętu. Worek powinien mieć odpowiedni rozmiar i ściśle przylegać do wyłonionej stomii. Dzięki temu zagwarantuje bezpieczne usuwanie treści jelitowej. W większości przypadków worki stomijne są wyposażone w specjalny filtr, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Adaptację do nowych warunków może ułatwić holistyczne podejście oraz profesjonalnie prowadzona opieka. Ważne jest przygotowanie pacjenta do zmiany oraz warunków codziennej egzystencji.

Pomoc w pielęgnacji stomii

Niezwykle ważne jest przestrzeganie określonych zasad i modelu opieki. Na czym polega profesjonalna pomoc przy stomii? Zadania leczniczo-pielęgnacyjne można podzielić na okres przedoperacyjny (ma na celu przygotowanie chorego do zabiegu), śródoperacyjny (odnosi się do prawidłowego wyłonienia przetoki i zaopatrzenia w odpowiedni sprzęt stomijny) oraz pooperacyjny (dołożenie wszelkich starań, by przygotować pacjenta do samoopieki). W początkowym czasie pooperacyjnym kluczowe jest sprawowanie opieki pielęgniarskiej, które wpływa na przebieg rehabilitacji oraz szybki powrót do pełnienia funkcji społecznych.

Szczególne znaczenie ma pielęgnacja stomii. Worek stomijny należy wymieniać regularnie w pomieszczeniu, które posiada dostęp do toalety i umywalki. Po jego wymianie trzeba dokładnie umyć oraz wysuszyć dłonie. Nie można stosować oliwek i tłustych kremów. Warto też zrezygnować ze spożywania potraw bogatych w błonnik pokarmowy, produktów wędzonych oraz ostro przyprawianych.

Konsultacja stomijna
Darmowa pomoc